Dala-Dubbeln 2008sö 2008-10-19 21:54
Totala resultatskapad av MT2003 © Stephan Krämer 2008

    Pl Namn                   Klubb1                  Namn2                  Klubb2                         E1                E2                Tid 



H20  (15)                    

     1 Mikael Andersson       Linköpings OK           Johan Hamelius         Stora Tuna OK               51:54     1     1:40:05     2      2:31:59 
     2 Johan Sjögren          Tjällmo-Godegårds OK    Tobias Augustsson      Tjällmo-Godegårds OK        54:26     2     1:43:32     3      2:37:58 
     3 Alexander Westberg     OK Tranan               Johan Samuelsson       Halmstads OK              1:01:16     5     1:43:51     4      2:45:07 
     4 Gabriel Ireståhl       Sol Tranås              Jonas Olsson           OK 64 Torpa                 55:59     3     1:55:18     6      2:51:17 
     5 Alexander Nilsson      Gotlands Bro OK         Andreas Liljegren      Gotlands Bro OK             59:45     4     1:57:05     7      2:56:50 
     6 Joel Francén           Tjällmo-Godegårds OK    Johan Allard           Tjällmo-Godegårds OK      1:05:24     6     1:51:34     5      2:56:58 
     7 Patrik Norlin          OK Djerf                Daniel Wikström        OK Tyr                    1:05:58     7     2:25:33     9      3:31:31 
     8 Jesper Ackelman        OK Enen Enköping        Henrik Fröjd           Rehns BK                  1:24:53    10     2:34:59    10      3:59:52 
     9 Anton Petterson        Mariestads FK           David Fors             OK Skogsstjärnan          1:17:58     9     3:05:47    11      4:23:45 
    10 Patrik Hansson         OK Gipen                Silvana Nicklasson     OK Gipen                  1:35:03    12     3:47:32    13      5:22:35 
    11 Joakim Olsson          Väsby OK                Fredrik Kempe          Väsby OK                  1:45:19    13     3:39:39    12      5:24:58 

       Åsa Holmgren           Västerås SOK            Oskar Mikaelsson       Västerås SOK               Felst.           2:04:45     8              
       Oskar Eklöf            IK Ymer                 Stefan Karlsson        Hjobygdens OK             1:07:30     8      Felst.                    
       Robert Rensgard        OK Renen                David Lundsten         Vittjärvs IK              1:29:57    11    Ej godk.                    
       Jerker Lysell          Rehns BK                Rassmus Andersson      Stora Tuna OK                               1:36:14     1              



H18  (45)                    

     1 Martin Sand            OK Tisaren              Oscar Andersson        Stora Tuna OK               48:57     4     1:15:29     2      2:04:26 
     2 Rickard Börjesson      Hestra IF               Gustav Eklöf           IK Ymer                     47:51     2     1:16:37     3      2:04:28 
     3 Simon Andersson        OK Kullingshof          Simon Sanderi          Lidköpings VSK              47:02     1     1:18:28     4      2:05:30 
     4 Gustav Eriksson        Stora Tuna OK           Joakim Svensk          Stora Tuna OK               52:39     9     1:14:43     1      2:07:22 
     5 Johan Norberg          Gamleby OK              Oskar Ljungqvist       IK Hakarpspojkarna          48:52     3     1:19:44     6      2:08:36 
     6 Christer Lilja         OK Denseln              Henrik Berggren        OK Denseln                  51:28     8     1:18:56     5      2:10:24 
     7 Erik Johansson         OK Tranan               Nils Spetz             Ulricehamns OK              49:05     5     1:24:02    10      2:13:07 
     8 Anton Sundin           Strängnäs-Malmby OL     Christian Tingström    OK Klemmingen               51:18     7     1:22:08     7      2:13:26 
     9 Christoffer Ekman      OK Hällen               Henning Hall           Nyköpings OK                50:50     6     1:23:09     9      2:13:59 
    10 Axel Wikström          Söders SOL Tyresö       Oliver Lindblad Pet.   Söders SOL Tyresö           52:48    11     1:24:23    11      2:17:11 
    11 Markus Hederskog       Malungs OK Skogsmård    Daniel Martinsson      OK Kroppefjäll              53:48    17     1:26:50    14      2:20:38 
    12 Tommy Söderberg        OK Hällen               Tim Bjärengren         OK Hällen                   52:42    10     1:29:19    15      2:22:01 
    13 Tobias Pettersson      Västerviks OK           Viktor Antonsson       Eksjö SOK                   52:49    12     1:29:20    16      2:22:09 
    14 Gustav Stenberg        OK Skogshjortarna       Niklas Österlund       IK Ymer                     53:03    15     1:30:34    17      2:23:37 
    15 Tobias Toresson        Södertälje-Nykvarn O    Edvard Davidsson       OK Klemmingen               53:02    14     1:32:31    20      2:25:33 
    16 David Jonsson          OK Klyftamo             Peter Markendahl       OK Klyftamo                 54:50    18     1:31:01    19      2:25:51 
    17 Andreas Berg           Linköpings OK           Henrik Tosteberg       Linköpings OK               53:34    16     1:32:49    21      2:26:23 
    18 Torbjörn Almegius      Stenungsunds OK         Dag Stridh             OK Gipen                    56:03    20     1:30:52    18      2:26:55 
    19 Mikael Andersson       IF Rigor                Mats Halvarsson        Fjärås AIK                1:01:05    30     1:25:51    13      2:26:56 
    20 Victor Gustafsson      IFK Moras OK            Andreas Allerhed       IFK Moras OK              1:03:35    33     1:24:52    12      2:28:27 
    21 Oskar Larsson          OK 64 Torpa             Petter Samuelsson      OK 64 Torpa                 55:33    19     1:34:35    23      2:30:08 
    22 Klas Löfstedt          Stora Tuna OK           Christoffer Andersén   IK Gandvik                  58:49    27     1:34:36    24      2:33:25 
    23 Viktor Öhlén           Surahammars SOK         Marcus Ramström        Strängnäs-Malmby OL         57:46    25     1:36:01    25      2:33:47 
    24 Adam Hellstadius       OK Hällen               Emil Hammarström       OK Hällen                   56:27    21     1:39:18    26      2:35:45 
    25 Eric Nyberg            OK Denseln              John Sjöqvist          Linköpings OK               56:27    21     1:40:29    27      2:36:56 
    26 Thomas Pettersson      IF Thor                 Niklas Reinholdsson    IF Thor                   1:05:38    34     1:33:57    22      2:39:35 
    27 Marcus Westerlind      OK Nolaskogsarna        Oscar Jernberg         OK Nolaskogsarna            57:44    24     1:44:06    30      2:41:50 
    28 Anders Karlsson        Tumba-Mälarhöjden OK    Hampus Nord            Tumba-Mälarhöjden OK        59:19    28     1:42:56    29      2:42:15 
    29 Simon Eklöv            OK Linné                Mikael Anttila Eriks   Länna IF                  1:01:38    31     1:40:46    28      2:42:24 
    30 Mikael Lundstedt       Sundsvalls OK           Magnus Jonsson         Midälva OK                  59:52    29     1:47:29    31      2:47:21 
    31 Christoffer Westblad   Leksands OK             Svante Allmungs        Leksands OK                 58:07    26     1:52:24    36      2:50:31 
    32 Dennis Nyqvist         OK Gipen                Marcus Hansson         OK Gipen                  1:03:30    32     1:48:04    33      2:51:34 
    33 Karl Fredriksson       OK 64 Torpa             Erik Karlsson          Målilla OK                1:06:11    35     1:48:50    34      2:55:01 
    34 Adam Bäckström         SoIK Hellas             Claes Ek               SoIK Hellas               1:06:46    36     1:55:58    37      3:02:44 
    35 Sasha Andersson        Alfta-Ösa OK            Björn Karlsson         Rehns BK                  1:18:14    40     1:47:45    32      3:05:59 
    36 Jonas Ekskog           Kvarnsvedens GOIF OK    Kalle Pettersson       Kvarnsvedens GOIF OK      1:08:47    37     1:58:29    38      3:07:16 
    37 Hampus Westman         Västerås SOK            Patrik Linder          Västerås SOK              1:23:35    43     1:50:45    35      3:14:20 
    38 Anders Rosén           Stigmännen Karlshamn    Jon Nilsson            Ronneby OK                1:13:47    39     2:03:31    39      3:17:18 
    39 Johan Philipsson       Markaryds FK            Daniel Persson         OK Gränsen                1:18:27    41     2:18:49    40      3:37:16 
    40 Oscar Riis             Gamleby OK              Anton Thorstensson     IK Hakarpspojkarna          56:50    23     2:54:59    41      3:51:49 

       Patrik Axelsson        Tumba-Mälarhöjden OK    Vakant Vakant          Tumba-Mälarhöjden OK       Felst.          Ej godk.                    
       Alexander Magnusson    OK Orinto               Niklas Andersson       OK Orinto                 1:13:36    38      Felst.                    
       Albin Evertsson        OK Klyftamo             Simon Markendahl       OK Klyftamo                 52:50    13    Ej godk.                    
       Rasmus Schurmann       Hylte OK                Erik Gustafsson        OK Nackhe                 1:23:30    42    Ej godk.                    
       Claes Rosenqvist       Söderhamns OK           Erik Blomgren          Stora Tuna OK                               1:22:28     8              



H16  (131)                   

     1 Christer Garpenlund    KFUM Örebro OK          Martin Regborn         Hagaby GoIF                 45:23     2       59:47     1      1:45:10 
     2 Kalle Bergman          OK Ravinen              Rasmus Palmqvist       Järfälla OK                 48:10     6     1:03:31     3      1:51:41 
     3 Erik Malmberg          Kvarnsvedens GOIF OK    Emil Svensk            Stora Tuna OK               49:25    14     1:02:36     2      1:52:01 
     4 Johan Högstrand        Markbygdens OK          Karl-Johan Westberg    OK Tranan                   47:46     3     1:04:23     5      1:52:09 
     5 Oskar Ek-Larsson       Södertälje-Nykvarn O    Jonas Borg             Södertälje-Nykvarn O        49:24    13     1:04:04     4      1:53:28 
     6 Love Berzell           Attunda OK              Fredrik Carlsson       Täby OK                     45:15     1     1:09:02    13      1:54:17 
     7 Andreas Bergander      Eksjö SOK               Pontus Petersson       Nybro OK                    47:57     5     1:07:20     9      1:55:17 
     8 Jon Åkesson            Forsa OK                Fredrik Edén           OK Kåre                     49:19    12     1:06:09     6      1:55:28 
     9 Eric Börjeskog         OK Tor                  Oskar Svensson         Finspångs SOK               47:50     4     1:07:40    10      1:55:30 
    10 Johan Salomonson       Vänersborgs SK          Tobias Mattsson        Trollhättans SOK            49:06    10     1:07:41    11      1:56:47 
    11 Simon Skogman          Markbygdens OK          Albin Andersson        Markbygdens OK              49:43    17     1:08:38    12      1:58:21 
    12 Ola Brönnheden         Vimmerby OK             Oscar Björck           OK Älme                     48:14     8     1:10:09    16      1:58:23 
    13 Jesper Öström          OK Tyr                  Adam Gottfridsson      Lillomarka OL               49:10    11     1:10:12    17      1:59:22 
    14 Niklas Olsson          IFK Moras OK            Marcus Allerhed        IFK Moras OK                49:48    18     1:09:49    14      1:59:37 
    15 Egil Edvardsen         Göteborg-Majorna OK     Joakim Eliasson        OK Alehof                   49:38    15     1:10:28    20      2:00:06 
    16 Erik Jansson           Garphyttans IF          Marcus Jansson         Garphyttans IF              48:52     9     1:11:45    24      2:00:37 
    17 Anton Hallor           OK Tisaren              Johan Alfredsson       OK Tisaren                  50:52    23     1:10:08    15      2:01:00 
    18 Ludvig Eriksson        Södertälje-Nykvarn O    Linus Ericson          Södertälje-Nykvarn O        50:51    22     1:10:17    19      2:01:08 
    19 Emil Börjesson         Lidköpings VSK          Erik Classon           OK Orinto                   49:39    16     1:12:40    25      2:02:19 
    20 Torbjörn Jacobsson     OK Rodhen               Henrik Jonsson         OK Rodhen                   51:57    31     1:11:01    22      2:02:58 
    21 Måns Östman            Göteborg-Majorna OK     Joel Nilsson           Lerums SOK                  49:56    19     1:13:12    27      2:03:08 
    22 Martin Ahlberger       Hestra IF               David Johansson        Rydboholms SK               50:19    20     1:13:36    28      2:03:55 
    23 Adrian Pauli           Istrums SK              Joakim Karlsson        Mariestads FK               53:45    46     1:10:16    18      2:04:01 
    24 Albin Sjöhed           Gävle OK                Erik Boman             Gävle OK                    53:28    43     1:11:15    23      2:04:43 
    25 Andreas Calleberg      Söderhamns OK           Gustav Kvick           Forsa OK                    52:17    34     1:13:01    26      2:05:18 
    26 Joar Svartholm         Gammelstads IF          Ulrik Nordberg         Tierps SOK                  51:45    29     1:13:58    29      2:05:43 
    27 Linus Lager            Nässjö OK               Eric Hansson           Nässjö OK                   51:53    30     1:14:50    31      2:06:43 
    28 Erik Adriansson        OK Kåre                 Fredrik Mattsson       OK Kåre                     51:23    28     1:15:35    32      2:06:58 
    29 Manne Norman           Tullinge SK             Fredrik Forsberg       Tullinge SK                 53:30    44     1:14:04    30      2:07:34 
    30 Adam Georgsson         OK Nackhe               Per Skyggeson          OK Nackhe                   56:45    66     1:10:58    21      2:07:43 
    31 John Börjesson         Hestra IF               Dan Börjesson          Hestra IF                   52:38    41     1:15:35    32      2:08:13 
    32 Oskar Engman           OK Denseln              Marcus Berggren        GOIF Tjalve                 51:58    32     1:17:46    37      2:09:44 
    33 Max Coxner             Lerums SOK              Johan Gunnarsson       Lerums SOK                  53:46    47     1:16:00    34      2:09:46 
    34 Filip Aguirre          OK Kolmården            Emil Blomquist         OK Kolmården                53:53    48     1:18:15    38      2:12:08 
    35 Joel A.Skantze         Järla IF OK             Fredrik Carlsson       OK Hällen                   51:02    24     1:21:20    46      2:12:22 
    36 Torsten Molitor        Katrineholms OK         Max Molitor            Katrineholms OK             55:59    57     1:16:24    35      2:12:23 
    37 Carl-Johan Fredman     Hestra IF               Isak Krantz            IK Gandvik                  52:37    40     1:19:47    41      2:12:24 
    38 Fredrik Bjernulf       Sundbybergs IK          Joakim Wigertz         Långhundra IF               52:26    39     1:20:46    43      2:13:12 
    39 Magnus Glännefors      Söders SOL Tyresö       Martin Lövald Hellbe   Täby OK                     51:22    27     1:21:56    47      2:13:18 
    40 Felix Palmgren         Bodafors OK             Jonathan Andersson     Kexholms SK                 52:17    34     1:21:10    45      2:13:27 
    41 Fredrik Ögren          Bergnäsets AIK          Gunnar Holmgren        Bergnäsets AIK              55:54    56     1:18:32    39      2:14:26 
    42 Tobias Forsén          Tullinge SK             Tintin Karlberg        Tullinge SK                 52:18    36     1:22:52    48      2:15:10 
    43 Johan Wästberg         OK Milan                Jonas Lindahl          OK Milan                    56:05    60     1:20:31    42      2:16:36 
    44 Rikard Wadman          Västerås SOK            Fredrik Urby           Västerås SOK                53:53    48     1:25:52    53      2:19:45 
    45 Marcus Lundholm        OK Renen                Johan Bergman          OK Renen                    54:25    53     1:26:55    55      2:21:20 
    46 Anton Bergström        Nyköpings OK            Simon Strömberg        Nyköpings OK                56:03    59     1:25:42    52      2:21:45 
    47 Andreas Nilsson        Markaryds FK            Anton Philipsson       Markaryds FK                54:12    51     1:27:38    56      2:21:50 
    48 Fredrik Nilsson        Örkelljunga FK          Martin Bengtsson       IS Kullen                   58:14    72     1:24:15    50      2:22:29 
    49 Johan Montén           Domnarvets GOIF         Joakim Lindstedt       Domnarvets GOIF             59:27    74     1:23:04    49      2:22:31 
    50 Johan Forsgren         OK Kåre                 Nils Erkers            Leksands OK                 54:46    54     1:27:47    57      2:22:33 
    51 Fredrik Bergfeldt      OK Klyftamo             Eric Sand              IK Gandvik                1:01:53    79     1:20:51    44      2:22:44 
    52 Axel Karlsson          Simlångsdalens IF       Alexandra Bjärrenhol   Rånäs OK                    57:36    69     1:26:05    54      2:23:41 
    53 Jakob Lund             OK Orinto               Andreas Brag Jonsson   IK Gandvik                  58:01    71     1:25:41    51      2:23:42 
    54 Jesper Sjögren         OK Kullingshof          Martin Larsson         Hestra IF                   54:03    50     1:30:50    64      2:24:53 
    55 Isak Lundgren          Umeå OK                 Olov Johansson         Umeå OK                     56:14    63     1:28:52    60      2:25:06 
    56 Philip Pålsson         Skåneslättens OL        Oskar Andersson        OK Gynge                    56:06    61     1:29:11    61      2:25:17 
    57 Olle Löfstedt          Stora Tuna OK           Johan Hinder           Tolered-Utby Ol-klub        57:59    70     1:28:09    58      2:26:08 
    58 Erik Ramberg           Hallstahammars OK       Janne Selkälä          Köping-Kolsva OK            58:16    73     1:28:29    59      2:26:45 
    59 Anton Sundgren         Vallentuna-Össeby OL    Martin Jansson         OK Rodhen                   56:59    67     1:30:17    63      2:27:16 
    60 Johan Hagström         Falkenbergs OK          Rasmus Blockgren       Falkenbergs OK              56:24    64     1:31:50    65      2:28:14 
    61 Gustav Nystedt         Sundsvalls OK           Joakim Nordling        Sundsvalls OK             1:00:42    76     1:29:26    62      2:30:08 
    62 Jonas Rinnbäck         OK Ravinen              Johan Bengtsson        OK Ravinen                  56:36    65     1:34:14    73      2:30:50 
    63 Karl Dannbring         Skåneslättens OL        David Arborelius       IS Kullen                   51:58    32     1:39:40    85      2:31:38 
    64 Oscar Vagman           OK Klemmingen           Conrad Tingström       OK Klemmingen               57:07    68     1:36:45    78      2:33:52 
    65 Kennie Widmark         Umedalens IF            Sergey Forsberg        Umedalens IF                56:01    58     1:38:16    82      2:34:17 
    66 Erik Sköld             Linköpings OK           Jonas Lundgren         Linköpings OK             1:00:44    78     1:34:10    72      2:34:54 
    67 Krister Kölzow         OK Ravinen              Rasmus Elmertoft       Norbergs OK                 51:21    26     1:46:15    94      2:37:36 
    68 David Roos             IF Thor                 Isak Eklöv             OK Linné                  1:04:31    85     1:33:57    70      2:38:28 
    69 Harald Henriksson      Järla IF OK             Fredric Spjut          Järla IF OK               1:04:45    88     1:34:05    71      2:38:50 
    70 Viktor Westin          Bredaryds SOK           Tobias Edström         OK Gisle                  1:00:42    76     1:39:21    84      2:40:03 
    71 Lucas Wändel           Lunds OK                Jonathan Erlandsson    Uddevalla OK                56:08    62     1:44:08    92      2:40:16 
    72 Jonathan Winther       Västerbergslagens OL    Filip Brynfors         Västerbergslagens OL      1:04:29    84     1:35:59    76      2:40:28 
    73 Timo Palokangas        IF Thor                 Rasmus Löfgren         OK Linné                  1:04:27    83     1:37:42    80      2:42:09 
    74 Martin Svärd           OK Tylöskog             Erik Gödecke           OK Tylöskog               1:04:36    86     1:38:05    81      2:42:41 
    75 David Karlsson         OK 64 Torpa             Petter Andersson       OK 64 Torpa               1:13:07   104     1:32:16    67      2:45:23 
    76 Pontus Johansson       OK Kullingshof          Niklas Helmertz        Fk Herkules               1:09:07    98     1:36:25    77      2:45:32 
    77 Erik Frost             IFK Moras OK            Herman Håll            HJS-Vansbro OK            1:11:33   102     1:34:23    74      2:45:56 
    78 Rasmus Vedin           Södertälje-Nykvarn O    Jonas Ehn              Södertälje-Nykvarn O      1:09:17    99     1:36:57    79      2:46:14 
    79 Elias Johansson        OK Österåker            Mårten Holmström       OK Österåker              1:07:34    93     1:38:56    83      2:46:30 
    80 Victor Hardefelt       Tenhults SOK            Christofer Berntsson   IF Rigor                  1:04:43    87     1:43:17    87      2:48:00 
    81 Tobias Nilsson         OK Skogsfalken          Fredrik Henriksson     Ronneby OK                  52:44    42     1:56:22   101      2:49:06 
    82 Johannes Uhr           OK Milan                Martin Karlsson        OK Tylöskog               1:08:21    95     1:41:42    86      2:50:03 
    83 Henning Gustavsson     Falkenbergs OK          Johan Badenfelt        Falkenbergs OK            1:18:42   109     1:32:56    68      2:51:38 
    84 Hans Erik Heggem       Lillomarka OL           Sondre Bakken          Lillomarka OL             1:08:47    96     1:43:31    89      2:52:18 
    85 Erik Toomingas         Sundsvalls OK           Emil Åström            Sundsvalls OK             1:09:40   100     1:43:28    88      2:53:08 
    86 Erik Larsson           OK Nackhe               Joel Johnsson          OK Nackhe                 1:03:29    81     1:53:20    98      2:56:49 
    87 Jakob Redtzer          Attunda OK              David Hunhammar        Bromma-Vällingby SOK      1:08:53    97     1:49:19    95      2:58:12 
    88 Måns Bränneby          OK Kolmården            Oskar Johansson        OK Kolmården              1:06:27    92     1:54:12    99      3:00:39 
    89 Anders Ohlsson         Uddevalla OK            Marcus Boman           Stångenäs AIS             1:11:35   103     1:50:10    96      3:01:45 
    90 Albin Östling          OK Skogshjortarna       Daniel Rönnkvist       OK Skogshjortarna         1:07:35    94     1:56:54   102      3:04:29 
    91 Ludvig Berglin         Lessebo OK              Johnny Andersson       Målilla OK                1:10:23   101     1:54:12    99      3:04:35 
    92 Anton Forsberg         Västerås SOK            Kristoffer Arnesson    Västerås SOK              1:03:53    82     2:02:54   106      3:06:47 
    93 Arvid Lindqvist-Käll   OK Älme                 Carl-Johan Bergman     OK Älme                   1:05:04    89     2:04:35   107      3:09:39 
    94 Hanna Larsson          Arboga OK               Joel Andersson         IK Gandvik                1:14:12   105     1:59:04   105      3:13:16 
    95 Rickard Söderholm      Strängnäs-Malmby OL     Mårten Winkler         Strängnäs-Malmby OL       1:25:24   114     1:51:08    97      3:16:32 
    96 Ville Hyvärinen        Haparanda OK            Samuel Aasa            Haparanda OK              1:21:34   112     1:58:02   104      3:19:36 
    97 Daniel Pettersson      Västerviks OK           Karl-Fredrik Olsson    Västerviks OK             1:05:58    91     2:16:24   113      3:22:22 
    98 Nisse Amberg           Järla IF OK             Albin Björk            Järla IF OK               1:17:19   107     2:05:15   108      3:22:34 
    99 Linus Lövgren          IFK Moras OK            Johan Gunnars          IFK Moras OK              1:19:41   111     2:05:36   109      3:25:17 
   100 Björn Larsson-Snygg    Njurunda OK             Tobias Loodh           Selånger SOK              1:15:12   106     2:11:19   110      3:26:31 
   101 Robin Emanuelsson      Målilla OK              Hampus Billing         Målilla OK                1:17:47   108     2:13:36   111      3:31:23 
   102 David Byrén            KFUM Örebro OK          Ludvig Nilsson         KFUM Örebro OK            1:24:30   113     2:14:05   112      3:38:35 
   103 Alex Börjesson         OK Skogsfalken          Jacob Wåhlin           OK Skogsfalken            1:19:34   110     2:19:22   114      3:38:56 
   104 Viktor von Heijne      Bergnäsets AIK          Carl Holmgren          Bergnäsets AIK            1:00:37    75     2:51:27   116      3:52:04 
   105 Rasmus Sundqvist       OK Kåre                 Jonas Gabrielsson      Korsnäs IF OK             1:01:56    80     2:57:50   117      3:59:46 
   106 Anton Bernhard-Hjelm   Skarpnäcks OL           Björn Friström         Skarpnäcks OL             1:38:50   115     2:42:11   115      4:21:01 

       Joel Lenell            OK Ravinen              André Sahlsten         OK Ravinen                 Felst.            Felst.                    
       Johan Sandström        OK Gipen                Erik Siebers           IK Hakarpspojkarna          50:27    21      Felst.                    
       Rasmus Bäck            OK Kullingshof          Emil Andersson         OK Kullingshof             Felst.           1:34:54    75              
       Joakim Carlsson        Täby OK                 Joakim Berg            Bromma-Vällingby SOK       Felst.           1:07:17     8              
       Joel Valfridsson       Boxholm-Mjölby OL       Mikael Urdal           Boxholm-Mjölby OL          Felst.           1:46:01    93              
       Anton Helgman          OK Tyr                  Pontus Öström          OK Tyr                     Felst.           1:16:29    36              
       Mattias Pauli          Istrums SK              Jonas Sundberg         Istrums SK                  53:31    45      Felst.                    
       Jonas Axin             Hagaby GoIF             Herman Eriksson        Hagaby GoIF                Felst.           1:44:01    91              
       Filip Andersson        Markbygdens OK          Martin Frisk           Markbygdens OK            1:05:52    90      Felst.                    
       Mikael Mellberg        Tumba-Mälarhöjden OK    Axel Wrådhe            Attunda OK                  52:22    37      Felst.                    
       Robert Pettersson      IF Thor                 Anton Gyllenhammar     Sigtuna OK                 Felst.           1:43:41    90              
       Petter Karlsten        Rasbo IK                John Davey             Rasbo IK                  1:45:32   117      Felst.                    
       Mattias Engström       Hjärnarps GH OL         Johan Ekelöv           Skåneslättens OL           Felst.           1:33:28    69              
       Mårten Lundqvist       Sundbybergs IK          Axel Södersten         Sundbybergs IK             Felst.           1:32:03    66              
       Martin Carlsson        Tjällmo-Godegårds OK    Victor Bergstrand      Motala AIF OL               54:17    52    Ej godk.                    
       Lennart Johansson      Nyköpings OK            Jens Wängdahl          OK Gipen                    51:20    25   ej fullf.                    
       Emil Lindström         Sol Tranås              Oskar Syd              Sol Tranås                1:40:23   116    ej start                    
       Jonas Nilsson          OK Nackhe               Tommy Pap              Sol Tranås                  55:22    55    ej start                    
       Daniel Wejås           Nyköpings OK            Mandus Ridefeldt       OK Linné                   Felst.                                      
       Martin Bergström       Kvarnsvedens GOIF OK    Filip Bergström        Kvarnsvedens GOIF OK       Felst.          ej start                    
       Rasmus Göthberg        IFK Moras OK            Olov Daniels           IFK Moras OK                                1:56:57   103              
       Jonas Sundvall         OK Nolaskogsarna        Erik Magnusson         OK Nolaskogsarna            52:24    38    ej start                    
       Martin Blomgren        Stora Tuna OK           Jesper Arnesson        Idrefjällens OK             48:11     7                                
       Daniel Wejås           Nyköpings OK            Martin Bergström       Kvarnsvedens GOIF OK                        1:19:10    40              
       Daniel Svensson        IFK Mora                Jesper Arnesson        Idrefjällens OK                             1:06:54     7              



H14  (126)                   

     1 Jonatan Aronsson       OK Tisaren              Didrik Hall            Nyköpings OK                40:45     2       50:39     1      1:31:24 
     2 Ludvig Åhlund          OK Nolaskogsarna        Marcus Andersson       OK Nolaskogsarna            40:42     1       54:26     2      1:35:08 
     3 Viktor Segersson       OK 64 Torpa             Leif Svensson          Finspångs SOK               45:05     5       54:42     3      1:39:47 
     4 Emil Granqvist         OK Ravinen              Johan Ek-Larsson       Södertälje-Nykvarn O        43:34     3       56:23     8      1:39:57 
     5 Martin Dahlgren-Rosén  Järla IF OK             Jakob Ivarsson         Haninge SOK                 43:58     4       56:23     8      1:40:21 
     6 Eddie Edström          Sundsvalls OK           Jens Rönnols           Täby OK                     45:56     9       54:49     4      1:40:45 
     7 Emil Olsson            OK Orion                Anton Johansson        OK Orion                    45:16     7       55:57     6      1:41:13 
     8 Simon Fors             Kvarnsvedens GOIF OK    Elias Öhgren           Karlsbyhedens IK            45:14     6       56:38    12      1:41:52 
     9 Johan Ivarsson         OK Kullingshof          Anton Nilsson          OK Tranan                   47:24    14       55:58     7      1:43:22 
    10 Martin Gelinder        Attunda OK              Joakim Byström         Järfälla OK                 47:08    11       56:26    10      1:43:34 
    11 Einar Johansson        Linköpings OK           Petter Johansson       Linköpings OK               48:10    16       55:40     5      1:43:50 
    12 Mats Hases             Säterbygdens OK         Oskar Sandberg         Säterbygdens OK             48:37    17       56:31    11      1:45:08 
    13 Niklas Gustafsson      Strängnäs-Malmby OL     Jens Sundbüe           Strängnäs-Malmby OL         47:10    12       58:26    14      1:45:36 
    14 Markus Westblad        OK Ravinen              Johan Önerud           OK Ravinen                  47:41    15     1:00:53    16      1:48:34 
    15 Gustaf Sparrevik       Lerums SOK              Rasmus Lygner          Lerums SOK                  51:53    21       57:50    13      1:49:43 
    16 Erik Lindgren          KFUM Örebro OK          Oskar Andrén           OK Tisaren                  45:23     8     1:05:01    23      1:50:24 
    17 Victor Flingmark       Uddevalla OK            Rasmus Larsson         OK Alehof                   49:23    19     1:01:49    17      1:51:12 
    18 Niklas Karlsson        Bromma-Vällingby SOK    Martin Hunhammar       Bromma-Vällingby SOK        47:14    13     1:04:06    21      1:51:20 
    19 Adam Granstedt         IK Hakarpspojkarna      Henrik Andersson       Bredaryds SOK               48:48    18     1:03:13    18      1:52:01 
    20 Anton Persson          Markaryds FK            Oskar Lundqvist        Nybro OK                    54:59    35       59:07    15      1:54:06 
    21 Carl Boman             Västerås SOK            Kasper Westman         Västerås SOK                50:46    20     1:06:22    27      1:57:08 
    22 Jonas Larson           Bergnäsets AIK          Erik Ögren             Bergnäsets AIK              56:04    40     1:03:18    19      1:59:22 
    23 Kim Wicktorsson        Tibro OK                Gustav Magnusson       IF Hagen                    54:01    27     1:06:59    29      2:01:00 
    23 Pontus Karlsson        Markbygdens OK          Per Samuelsson         IK Trenne Ullared           51:54    22     1:09:06    32      2:01:00 
    25 Olle Forsberg          OK Ravinen              Assar Hellström        OK Ravinen                  47:04    10     1:14:03    47      2:01:07 
    26 Oscar Nyqvist          Jönköpings OK           Erik Nyqvist           Jönköpings OK               57:30    45     1:03:47    20      2:01:17 
    27 Johan Winther          Västerbergslagens OL    Kristoffer Holmström   Västerbergslagens OL        56:53    43     1:05:18    24      2:02:11 
    28 Axel Christoffersson   OK Renen                Petter Bergman         OK Renen                    56:10    41     1:06:39    28      2:02:49 
    29 Daniel Posch           Sol Tranås              Oskar Ireståhl         Sol Tranås                  54:30    32     1:08:34    31      2:03:04 
    30 Sixten Walheim         Robertsfors IK          Kevin Ståhl            Järbo OK                    53:06    26     1:11:23    39      2:04:29 
    31 Simon Ågren            OK Linné                Emil Gyllenhammar      Sigtuna OK                  52:44    25     1:12:21    43      2:05:05 
    32 Martin Smedmark        OK Roslagen             Kalle Söderbärg        OK Roslagen                 58:55    48     1:07:51    30      2:06:46 
    33 Fredrik Ahnlén         OK Hammaren             Anders Svahn           OK Hammaren               1:01:19    58     1:05:49    26      2:07:08 
    34 Henrik Håkansson       OK Kolmården            Martin Engman          OK Denseln                  54:23    31     1:12:51    46      2:07:14 
    35 Filip Axelsson-Meyerso OK Linné                Lukas Tegendal         OK Linné                    52:04    23     1:15:56    51      2:08:00 
    36 Arvid Henriksson       Järla IF OK             Emil Wipp              Järla IF OK                 52:30    24     1:15:31    50      2:08:01 
    37 Hampus Bergander       Eksjö SOK               Jakob Riis             Gamleby OK                  54:33    33     1:14:55    48      2:09:28 
    38 Daniel Nilsson         Nyköpings OK            Nils Lemoine           Gävle OK                    55:12    36     1:15:03    49      2:10:15 
    39 Lukas Mattsson         OK Kolmården            Niklas Carlsson        Boxholm-Mjölby OL         1:00:13    53     1:10:05    35      2:10:18 
    40 Oskar Brandt           OK Tyr                  Erik Persson           Nässjö OK                   59:15    49     1:11:32    40      2:10:47 
    41 Fredrik Peterson       Linköpings OK           Albin Detterfelt       Linköpings OK             1:00:03    51     1:11:03    36      2:11:06 
    42 Hugo Lindell           Långhundra IF           Fredrik Wigertz        Långhundra IF             1:01:08    56     1:10:03    34      2:11:11 
    43 Carl Näslund           Västerås SOK            Leonard Balk           Västerås SOK              1:02:35    61     1:09:20    33      2:11:55 
    44 Oscar Frylemo          Attunda OK              Daniel Roos            Attunda OK                1:00:49    54     1:11:21    38      2:12:10 
    45 Andreas Jansson        OK Tranan               Johan Andersson        Ryda SK                     54:52    34     1:17:20    55      2:12:12 
    46 Måns Hellgren          OK Södertörn            William Nilsson        OK Södertörn                54:04    28     1:18:09    56      2:12:13 
    47 Alexander Fors         Attunda OK              Johannes Knutas        Attunda OK                  55:44    39     1:17:03    53      2:12:47 
    48 Josef Svalbring        Målilla OK              Henrik Pettersson      Västerviks OK             1:01:14    57     1:12:23    44      2:13:37 
    49 Martin Ericsson        OK Djerf                Jesper Kullin Alfred   OK Tyr                      58:00    47     1:16:22    52      2:14:22 
    50 Oscar Andersson        Kexholms SK             Daniel Håkansson       Växjö OK                    54:13    29     1:21:20    64      2:15:33 
    51 Oskar Åström           Sundsvalls OK           Viktor Nordling        Sundsvalls OK               56:45    42     1:19:30    58      2:16:15 
    52 Niclas Larsson         Köping-Kolsva OK        Martin Skaar           Jönköpings OK               57:30    45     1:20:06    59      2:17:36 
    53 Albin Arvidsson        OK Kullingshof          Anton Karlsson         OK Kullingshof              55:41    38     1:22:05    66      2:17:46 
    54 Filip Salén            OK Renen                Victor Henriksson      Seskarö IF                  59:54    50     1:20:32    61      2:20:26 
    55 Erik Björklund         Bjursås OK              Linus Holst            Karlsbyhedens IK          1:09:23    70     1:12:11    42      2:21:34 
    56 Karl Reiver            Bodafors OK             Oscar Gustavsson       OK Bävern                 1:00:04    52     1:21:50    65      2:21:54 
    57 Anders Vedin           Midälva OK              Petter Andersson       Ockelbo OK                1:12:13    77     1:11:11    37      2:23:24 
    58 Felix Alsén            OK Roslagen             Elias Sjöström         Länna IF                  1:12:11    76     1:12:24    45      2:24:35 
    59 Fredrik Regborn        Hagaby GoIF             Martin Vidfelt         Lindebygdens OK           1:05:22    65     1:19:27    57      2:24:49 
    60 Wille Finn Eriksson    Domnarvets GOIF         Henrik Montén          Domnarvets GOIF           1:16:07    92     1:12:02    41      2:28:09 
    61 Elias Pellicer Ruud    Lillomarka OL           Björn Vilberg          Lillomarka OL             1:05:13    64     1:23:26    70      2:28:39 
    62 Carl Carlsvärd         Almby IK                Anton Gustafsson       Stora Tuna OK             1:04:18    62     1:24:40    74      2:28:58 
    63 Gabriel Lindersson     Gamleby OK              Gustav Ederlöv         Gamleby OK                  54:19    30     1:35:58    87      2:30:17 
    64 David Stigsmark        Kvarnsvedens GOIF OK    Fredrik Wallin         Stora Tuna OK             1:04:24    63     1:26:51    78      2:31:15 
    65 Johan Söderlund        Leksands OK             Joakim Ramsell         Leksands OK               1:02:00    59     1:30:43    81      2:32:43 
    66 Anton Blomdahl         Tullinge SK             Daniel Bengtsson       Tullinge SK               1:01:01    55     1:31:57    84      2:32:58 
    67 Emil Wikström          OK Tyr                  Hannes Welander        OK Djerf                  1:12:18    78     1:20:55    62      2:33:13 
    68 Marcus Bengtsson       Mariestads FK           Oskar Stenberg         OK Skogshjortarna         1:10:30    73     1:23:12    69      2:33:42 
    69 Simon Kappel           Gotlands Bro OK         Gustav Elfving         IK Jarl                   1:10:09    72     1:24:00    72      2:34:09 
    70 Marcus Wiklander       Högåkers OK             William Eriksson       Högåkers OK               1:12:33    82     1:22:19    67      2:34:52 
    71 Erik Nygren-Wåhlin     OK Södertörn            Simon Lundin           Sundbybergs IK            1:12:21    79     1:22:33    68      2:34:54 
    72 Jakob Malmfors         Skogspojkarnas OK       Wincent Rydeberg       Skogspojkarnas OK         1:11:55    75     1:23:27    71      2:35:22 
    73 Elis Franzén           Haparanda OK            David Pessa            Haparanda OK              1:14:49    88     1:21:18    63      2:36:07 
    74 Jefta Langerak         Järfälla OK             Andreas Winander-Sch   Järfälla OK               1:13:19    86     1:24:03    73      2:37:22 
    75 Niklas Frisk           Markbygdens OK          Erik Persson           Markbygdens OK            1:20:19    97     1:17:06    54      2:37:25 
    76 Johan Sköld            Linköpings OK           Fredrik Tegström       Linköpings OK             1:07:08    68     1:30:48    82      2:37:56 
    77 Emil Rankka            OK Roxen                Erik Herbertsson       OK Roxen                  1:12:54    84     1:25:27    77      2:38:21 
    78 Daniel Forslund        Säffle OK               Dag Hultberg           OK Kolmården              1:18:38    93     1:20:22    60      2:39:00 
    79 Alexander Wedin        OK Rodhen               Simon Andersson        OK Rodhen                 1:05:22    65     1:35:36    86      2:40:58 
    80 Joel Kristiansson      Hässleholms OK          Simon Marntell         Markaryds FK              1:10:36    74     1:30:25    80      2:41:01 
    81 Oscar Eriksson         Västerbergslagens OL    Pär Wåhlander          Västerbergslagens OL      1:02:21    60     1:39:42    91      2:42:03 
    82 Anton Daniels          Attunda OK              Simon Martelius        Attunda OK                1:20:16    96     1:24:52    75      2:45:08 
    83 Daniel Bengtsson       Långhundra IF           Martin Eriksson        Tierps SOK                1:05:35    67     1:39:35    90      2:45:10 
    84 Friedrich Arnold       OK Linné                Martin Sjöborg         OK Linné                  1:15:36    91     1:37:19    88      2:52:55 
    85 William Erlandsson     OK Österåker            Emil Lantz             OK Österåker              1:13:07    85     1:40:31    92      2:53:38 
    86 Gustav Andersson       Avesta OK               Viktor Lundén          Avesta OK                 1:12:41    83     1:41:53    95      2:54:34 
    87 Erik Andersson         Stigmännen Karlshamn    Felix Persson          OK Skogsfalken            1:14:13    87     1:40:49    93      2:55:02 
    88 Edvin Hultberg         Hagaby GoIF             Filip Eriksson         Hagaby GoIF               1:09:19    69     1:46:09   101      2:55:28 
    89 Andreas Zeijlon        OK Hällen               Kristoffer Pettersso   OK Hällen                 1:09:50    71     1:46:09   101      2:55:59 
    90 Anders Sjöbom          Njurunda OK             Martin Larsson-Snygg   Njurunda OK               1:19:23    94     1:37:26    89      2:56:49 
    91 Viktor Berggren        Tullinge SK             Hugo Nord              Tumba-Mälarhöjden OK      1:15:02    89     1:41:48    94      2:56:50 
    92 Jesper Lund            Haninge SOK             Embla Morast           Haninge SOK               1:15:03    90     1:43:53    99      2:58:56 
    93 Björn Kongslien        Skogspojkarnas OK       Ryan Jones             Skogspojkarnas OK         1:19:55    95     1:42:24    97      3:02:19 
    94 Rickard Lindqvist      Kvarnsvedens GOIF OK    Adam Rindeskär         Kvarnsvedens GOIF OK      1:24:44   100     1:43:50    98      3:08:34 
    95 Tobias Magnusson       GOIF Tjalve             Kalle Karlsson         GOIF Tjalve               1:20:23    98     1:49:08   103      3:09:31 
    96 Magnus Liljedahl       Västerbergslagens OL    Alexander Persson      Västerbergslagens OL      1:31:57   106     1:45:15   100      3:17:12 
    97 Håkan Palm             OK Klemmingen           Alfons Davidsson       OK Klemmingen             1:45:21   114     1:32:08    85      3:17:29 
    98 Sebastian Agerhäll     OK Tisaren              Jonas Carlsson         Garphyttans IF            1:35:37   108     1:41:57    96      3:17:34 
    99 Jonathan Helin         Ockelbo OK              Sebastian Myhrberg     Ockelbo OK                1:21:44    99     1:56:54   106      3:18:38 
   100 David Björelind        Järla IF OK             Johan Karlsson         Järla IF OK               1:25:27   101     1:53:25   104      3:18:52 
   101 Filip Barkestedt       OK Kullingshof          Emil Johansson         OK Kullingshof            1:29:10   104     1:53:46   105      3:22:56 
   102 Hugo Segerström        Nyköpings OK            Simon Lindståhl        Linköpings OK             1:44:26   113     1:59:17   107      3:43:43 
   103 Albert Askengren       Visborgs OK             Mikael Gardelin        Visborgs OK               1:35:40   109     2:17:39   109      3:53:19 
   104 Erik Lindgren          Sigtuna OK              Emil Lindgren          Sigtuna OK                1:27:10   102     2:27:51   112      3:55:01 
   105 Pontus Blockgren       Falkenbergs OK          Albert Gustavsson      Falkenbergs OK            1:12:26    80     2:43:01   116      3:55:27 
   106 Oscar Rahlenius        Skattkärrs IF           Axel Magnussen         Skattkärrs IF             1:36:38   111     2:22:39   110      3:59:17 
   107 Martin Risberg         KFUM Örebro OK          Simon Rung             KFUM Örebro OK            1:28:54   103     2:31:56   114      4:00:50 
   108 Albin Blom             Norbergs OK             William Karlsson       Norbergs OK               1:31:28   105     2:42:11   115      4:13:39 
   109 Erik Hedberg           IF Rigor                Alfred Tingström       IF Rigor                  1:48:45   115     2:27:10   111      4:15:55 
   110 Aleksander Samuelsson  OK 64 Torpa             Erik Segersson         OK 64 Torpa               2:20:14   118     2:28:15   113      4:48:29 

       Elin Kjellsson         Falkenbergs OK          Anton Hagström         Falkenbergs OK            1:57:09   116      Felst.                    
       Johan Löfström         Jönköpings OK           Erik Holmberg          Jönköpings OK             1:35:35   107      Felst.                    
       Daniel Gustavsson      FK Friskus Varberg      Jakob Ekman            FK Friskus Varberg         Felst.           1:27:11    79              
       Phillip Persson        OK Orion                Fredrik Wennermark     OK Skogsfalken             Felst.           1:04:29    22              
       Emil Andersson         Domnarvets GOIF         Gustav Ericsson        Domnarvets GOIF            Felst.           1:05:44    25              
       Jonathan Karlsson      OK Tylöskog             Erik Svärd             OK Tylöskog                Felst.           1:24:57    76              
       Adam Hansson           OK 64 Torpa             John Staaf             Boxholm-Mjölby OL          Felst.           1:30:51    83              
       Erik Urby              Västerås SOK            Hanna Urby             Västerås SOK              1:12:32    81      Felst.                    
       Max Berggren           OK Denseln              Fredrik Malmfors       Skogspojkarnas OK          Felst.            Felst.                    
       Filip Berntsson        IF Rigor                Jonas Bäckström        IF Rigor                  1:35:55   110      Felst.                    
       Erik Berzell           Attunda OK              Emil Andersson         Tullinge SK                 57:10    44    Ej godk.                    
       Jakob Lindvall         Kvarnsvedens GOIF OK    Arvid Runvik           Kvarnsvedens GOIF OK      2:00:44   117                                
       Sebastian Edén         OK Kåre                 Glen Bales             OK Kåre                     55:25    37    ej start                    
       Björn Säfsten          Sigtuna OK              Philip Bergkvist       Sigtuna OK                 Felst.          ej start                    
       Filip Magnusson        Stora Tuna OK           Anders Sahlin          Stora Tuna OK             1:44:09   112                                
       Filip Bergström        Kvarnsvedens GOIF OK    Arvid Runvik           Kvarnsvedens GOIF OK                        2:01:05   108              



H12  (110)                   

     1 Andreas Hultqvist      Tullinge SK             Niklas Sundqvist       Tullinge SK                 40:57    11       43:42     1      1:24:39 
     2 Markus Larsson         Hestra IF               Filip Grahn            Hestra IF                   39:12     1       45:32     2      1:24:44 
     3 Emil Thellsén          OK Roxen                Per Lindman            Finspångs SOK               39:52     4       46:10     4      1:26:02 
     4 Jens Josefsson         Jönköpings OK           Filip Ossiansson       IK Hakarpspojkarna          39:50     3       46:19     5      1:26:09 
     5 Andreas Sundström      Västerås SOK            August Mikaelsson      Västerås SOK                39:52     4       46:59     6      1:26:51 
     6 Jonas Gustafsson       OK Kåre                 Nils Gumaelius         Waxholms OK                 40:47     9       47:43     7      1:28:30 
     7 Sebastian Svensson     Finspångs SOK           Alexander Wiklund      Finspångs SOK               39:53     6       48:39     8      1:28:32 
     8 Oskar Johansson        OK Klyftamo             Philip Karlsson        OK Klyftamo                 42:34    18       46:08     3      1:28:42 
     9 Jesper Sjöblom         Södertälje-Nykvarn O    Joakim Andén           Södertälje-Nykvarn O        40:24     7       49:09    10      1:29:33 
    10 Ola Andersson          Stigmännen Karlshamn    Johan Wennermark       OK Skogsfalken              39:18     2       51:13    12      1:30:31 
    11 Jonas Eriksson         Stora Tuna OK           Nils Alexandersson     Stora Tuna OK               40:43     8       50:10    11      1:30:53 
    12 Ville Johansson        OK Kolmården            Oskar Leinonen         OK Kolmården                42:19    14       51:37    14      1:33:56 
    13 Adam Thellsén          OK Roxen                Albin Lillieström      OK Roxen                    42:24    15       53:38    16      1:36:02 
    14 Anton Hansson          Nässjö OK               August Kollberg        Eksjö SOK                   43:17    19       53:41    17      1:36:58 
    15 Jacob Gustafsson       OK Kåre                 Emil Åberg             Korsnäs IF OK               44:39    21       52:30    15      1:37:09 
    16 Joel Pettersson        Tullinge SK             Olle Andersson         Tullinge SK                 41:32    13       57:25    26      1:38:57 
    17 Sven Engström          Linköpings OK           Elias Rankka           OK Roxen                    42:32    17       56:33    22      1:39:05 
    18 Daniel Andersson       OK Löftan               Johan Gustafsson       OK Nackhe                   41:19    12       58:08    28      1:39:27 
    19 Amadeus Hansson        Gotlands Bro OK         Tove Rönnbäck          Visborgs OK                 42:31    16       57:16    25      1:39:47 
    20 Nils Augustsson        IFK Moras OK            Gabriel Höjlind        IFK Moras OK                40:51    10       59:03    31      1:39:54 
    21 Viktor Lundmark        Kvarnsvedens GOIF OK    Filip Hahne            Insjöns IF OK               44:37    20       56:50    24      1:41:27 
    22 Rickard Månkell        Turebergs IF            Karl Enges             Turebergs IF                46:52    23       55:56    19      1:42:48 
    23 Harald Larsson         Hagaby GoIF             Carl Valjus            Hagaby GoIF                 47:07    27       55:48    18      1:42:55 
    24 Oliver Nilsson         Nyköpings OK            Gustaf Sundbüe         OK Hällen                   47:02    25       56:43    23      1:43:45 
    25 Albin Evertsson        Lessebo OK              Henrik Eklund          Växjö OK                    47:23    30       57:37    27      1:45:00 
    26 Fredrika von Essen     OK Linné                Paul Schmidt           OK Linné                    47:11    28       58:37    30      1:45:48 
    27 Erik Hållström         Gävle OK                Jesper Jissbacke       Gävle OK                    50:39    42       55:57    20      1:46:36 
    28 Nils Henriksson        Seskarö IF              Kalle Henriksson       Gammelstads IF              47:34    31     1:00:42    34      1:48:16 
    29 Ivar Sörqvist          Markbygdens OK          Axel Ek                Markbygdens OK              48:00    36     1:00:36    33      1:48:36 
    30 Erik Molitor           Katrineholms OK         Nils Brodén            OK Hällen                   50:46    44       58:36    29      1:49:22 
    31 Oscar Westin           Vittjärvs IK            Arvid Holmgren         Vittjärvs IK                53:04    50       56:24    21      1:49:28 
    32 Johan Gustafsson       OK Tyr                  Pontus Kullin Alfred   OK Tyr                      47:03    26     1:02:29    39      1:49:32 
    33 Emanuel Urdal          Boxholm-Mjölby OL       Erik Pettersson        Boxholm-Mjölby OL           49:00    38     1:01:21    36      1:50:21 
    34 Lucas J-Sundblad       Eksjö SOK               Philip Edvardsson      Eksjö SOK                   44:45    22     1:07:32    49      1:52:17 
    35 Albin Bergkvist        Bjursås OK              Rikard Andersson       Bjursås OK                  47:39    33     1:04:49    42      1:52:28 
    36 Tobias Pentonen        Hestra IF               Linus Landergren       IK Ymer                     52:05    49     1:01:02    35      1:53:07 
    37 Viktor Ivarsson        KFUM Örebro OK          Andreas Windefelt      KFUM Örebro OK              53:28    51       59:51    32      1:53:19 
    38 John Gunnarsson        Surahammars SOK         Gustav Lundh           Surahammars SOK             47:46    35     1:07:03    46      1:54:49 
    39 Johan Nyman            OK Dellen               David Larsson          Forsa OK                    49:45    41     1:07:19    47      1:57:04 
    40 Alexander Nilsson      OK Södertörn            Joel Lagerberg         OK Södertörn                47:43    34     1:10:13    56      1:57:56 
    41 Jeremias Mellberg      Svaide-Roma SOK         Fredrik Levin          Svaide-Roma SOK             57:26    56     1:01:31    37      1:58:57 
    42 Kristin Höög           OK Kullingshof          Johan Knutsson         OK Kullingshof              49:10    39     1:10:08    55      1:59:18 
    43 Albin Steinwall        Gävle OK                Joakim Ståhl           Järbo OK                    50:49    45     1:08:44    50      1:59:33 
    44 Nils Wärnsberg         Eksjö SOK               Jonathan Eliasson      Eksjö SOK                   48:33    37     1:11:03    57      1:59:36 
    45 Oscar Lindell          Sundsvalls OK           Johan Nordin           Sundsvalls OK               55:29    55     1:04:36    41      2:00:05 
    46 Oscar Marntell         Markaryds FK            Oscar Philipsson       Markaryds FK                50:58    46     1:09:31    52      2:00:29 
    47 André Andersson        Västerbergslagens OL    Oscar Sjöberg          Västerbergslagens OL        50:44    43     1:11:05    58      2:01:49 
    48 Olle Lindgren          KFUM Örebro OK          Jakob Eriksson         KFUM Örebro OK              58:35    60     1:03:46    40      2:02:21 
    49 Samuel Hedlund         Köping-Kolsva OK        Julia Eriksson         Köping-Kolsva OK            47:38    32     1:16:00    65      2:03:38 
    50 Åsmund Persönn Ödegaar Lillomarka OL           Steinar Kollerud       Lillomarka OL             1:00:29    64     1:05:49    44      2:06:18 
    51 Per Karlsson           OK Tylöskog             Erik Thuresson         OK Tylöskog                 49:31    40     1:17:03    67      2:06:34 
    52 Andrea Lotsander       OK Hammaren             Filip Ivarsson         OK Hammaren                 51:53    48     1:14:51    62      2:06:44 
    53 Carl Andersson         OK Tyr                  Ludvig Karlsson        Filipstadsbygdens OK      1:00:48    65     1:06:01    45      2:06:49 
    54 Waldemar Andersson     OK Roslagen             Leonard Hökby          OK Roslagen                 51:19    47     1:17:07    69      2:08:26 
    55 Anton Forsberg         Långhundra IF           Johannes Ridefelt      OK Linné                    47:13    29     1:22:40    75      2:09:53 
    56 Rasmus Dahllöf         OK Älgen                Jesper Lindh           OK Älgen                    55:24    54     1:14:55    63      2:10:19 
    57 Frej Hegg              Svaide-Roma SOK         William Gahm           Svaide-Roma SOK             58:27    57     1:14:21    61      2:12:48 
    58 Fredrik Persson        Domnarvets GOIF         Emil Olsson            Domnarvets GOIF           1:07:32    74     1:07:20    48      2:14:52 
    59 Klas Udd               Markbygdens OK          Erik Fors              Hestra IF                   58:44    61     1:16:26    66      2:15:10 
    60 David Gunnarsson       IK Hakarpspojkarna      Markus Nordmark        Nässjö OK                 1:06:06    71     1:09:11    51      2:15:17 
    61 Jonathan Persson       Karlsbyhedens IK        Pontus Holst           Karlsbyhedens IK            53:44    52     1:22:14    72      2:15:58 
    62 Joakim Skärlén         Haninge SOK             Totte Malmgård         Haninge SOK               1:00:59    67     1:15:26    64      2:16:25 
    63 Marcus Grahn           Södertälje-Nykvarn O    Simon Jansson-Järpli   OK Klemmingen               59:31    63     1:18:01    70      2:17:32 
    64 Martin Bergman         OK Kåre                 Nils Forsgren          OK Kåre                   1:00:49    66     1:17:03    67      2:17:52 
    65 Oscar Stålhök          Hagaby GoIF             Joel Vidfelt           Lindebygdens OK           1:09:13    78     1:09:32    53      2:18:45 
    66 Tobias Bjernulf        Sundbybergs IK          Oskar Andersson        OK Löftan                   58:27    57     1:22:20    73      2:20:47 
    67 Tim Söderström         OK Kolmården            Oskar Löfroth          OK Kolmården                46:59    24     1:34:00    84      2:20:59 
    68 Viktor Isaks           Bjursås OK              Isak Söderström        Sala OK                     53:56    53     1:27:27    80      2:21:23 
    69 Henrik Kälvegren       Västerås SOK            Axel Limbäck           Västerås SOK              1:12:10    81     1:09:36    54      2:21:46 
    70 Christoffer Hagman     Västerås SOK            Pontus Hagman          Västerås SOK              1:12:16    82     1:11:35    59      2:23:51 
    71 Jakob Fransson         OK Milan                Pontus Borgström       OK Milan                  1:14:34    87     1:12:50    60      2:27:24 
    72 Martin Norrbom         Sala OK                 Cevin Starö            Sala OK                   1:08:40    77     1:19:37    71      2:28:17 
    73 Andreas Castagna       Västerås SOK            Oscar Björneklett      Västerås SOK              1:12:27    84     1:23:36    76      2:36:03 
    74 Nils Bremer            Boxholm-Mjölby OL       Joar Lönngren          Boxholm-Mjölby OL         1:01:26    68     1:35:17    85      2:36:43 
    75 Johan Drugge           Korsnäs IF OK           Joshua Callin          Tumba-Mälarhöjden OK      1:13:10    85     1:23:48    77      2:36:58 
    76 Erik Engstedt          Tullinge SK             William Kumpulainen    Tullinge SK               1:06:23    72     1:31:13    82      2:37:36 
    77 Sixten Jonsson         OK Linné                Max Markensten         OK Linné                  1:02:03    69     1:36:31    88      2:38:34 
    78 Lukas Danielsson       Västerbergslagens OL    Viktor Djerf           Västerbergslagens OL      1:16:27    89     1:23:48    77      2:40:15 
    79 Byron Palm             HJS-Vansbro OK          Emil Danielsson        HJS-Vansbro OK            1:08:10    75     1:32:52    83      2:41:02 
    80 Ludwig Randau          Tenhults SOK            Anton Andell           Tenhults SOK              1:12:18    83     1:29:05    81      2:41:23 
    81 Ludvig Larsendal       Västerås SOK            Albin Forsberg         Västerås SOK              1:06:38    73     1:35:50    87      2:42:28 
    82 Olle Skog              Tullinge SK             Jonas Engstedt         Tullinge SK               1:23:09    93     1:22:33    74      2:45:42 
    83 Herman Billing         Målilla OK              Robert Billing         Hultsfreds OK             1:05:30    70     1:42:27    91      2:47:57 
    84 Martin Skyggeson       OK Nackhe               August Bengtsson       OK Nackhe                 1:08:35    76     1:39:55    90      2:48:30 
    85 Patrik Roos            Södertälje-Nykvarn O    Felix Wetell           Södertälje-Nykvarn O      1:23:14    95     1:27:09    79      2:50:23 
    86 Viktor Langseth        OK Klemmingen           Elis Nordström         Kils OK                   1:16:13    88     1:35:28    86      2:51:41 
    87 Gustaf Haglind         KFUM Örebro OK          Samuel Hörnell         KFUM Örebro OK            1:13:44    86     1:39:40    89      2:53:24 
    88 Olle Eklund            Skarpnäcks OL           Jonatan Göransson      Skarpnäcks OL             1:09:39    80     1:44:18    93      2:53:57 
    89 Jonas Carlsson         Sundbybergs IK          Teodor Huldt           Sundbybergs IK            1:17:35    90     1:42:35    92      3:00:10 
    90 Elias Pontén           Stora Tuna OK           Axel Pontén            IF Thor                   1:09:28    79     1:57:11    95      3:06:39 
    91 Magnus Östgren         OK Kåre                 Simon Gustafsson       OK Kåre                   1:28:09    98     1:54:33    94      3:22:42 
    92 Jakob Vikström         OK Renen                Oscar Öqvist           Bergnäsets AIK            1:22:06    92     2:24:40   100      3:46:46 
    93 Oscar Hjalte           Timrå SOK               Andreas Sandberg       Timrå SOK                 1:49:41   100     2:02:06    96      3:51:47 
    94 Albin Hellström        Grycksbo IF OK          Sara Bengts            Grycksbo IF OK            1:27:47    97     2:34:05   101      4:01:52 
    95 Nicklas Dewitt         Länna IF                Jonathan Östman        Länna IF                  1:36:49    99     2:36:39   102      4:13:28 
    96 Lukas Olsson           Väsby OK                Filip Olsson           Väsby OK                  1:53:02   101     2:22:44    99      4:15:46 

       Filip Jakobsson        Degerfors OK            Oskar Lambertsson      OK Djerf                   Felst.             49:02     9              
       David Dahl             Visborgs OK             Axel Lindberg          Svaide-Roma SOK             58:34    59      Felst.                    
       Rasmus Bergsten        Köping-Kolsva OK        Robin Bajec            Köping-Kolsva OK           Felst.           2:08:38    97              
       Adam Arthursson        Järfälla OK             Isak Langerak          Järfälla OK                Felst.           1:05:40    43              
       Linus Eriksson         Robertsfors IK          Peter Nilsson          Robertsfors IK             Felst.             51:33    13              
       Anton Gumaelius        Waxholms OK             Oscar Sturk            Waxholms OK                Felst.           1:01:50    38              
       Oskar Strömberg        Avesta OK               Gustav Karlsson        Avesta OK                 1:23:12    94      Felst.                    
       Gustav Castenborg      Finspångs SOK           Simon Calderon         Njurunda OK               1:17:45    91    Ej godk.                    
       Henrik Nordström       Sigtuna OK              Emma Bergkvist         Sigtuna OK                1:26:45    96    Ej godk.                    
       Adam Lundh             Surahammars SOK         Amanda Lundh           Surahammars SOK          ej start            Felst.                    
       Måns Söder             Skarpnäcks OL           Viktor Mattsson        Skarpnäcks OL                                Felst.                    
       Johannes Fritz         Svaide-Roma SOK         Isak Dungner           Svaide-Roma SOK                              Felst.                    
       Peder Holmqvist        Lillomarka OL           Viktor Lund            OK Roslagen                 58:47    62    ej start                    
       Alfred Björklund       IFK Moras OK            Emil Björklund         IFK Moras OK                                2:16:28    98              



H10  (67)                    

     1 Oliwer Lundberg        OK Bävern               Rasmus Lundberg        OK Bävern                   23:41     2       24:27     1        48:08 
     2 Henning Sjökvist       Stora Tuna OK           Jesper Svensk          Stora Tuna OK               23:46     3       25:23     2        49:09 
     3 Albin Andersson        Tullinge SK             Simon Imark            Tullinge SK                 24:11     4       25:39     3        49:50 
     4 Albin Lager            Nässjö OK               Adam Persson           Nässjö OK                   23:37     1       27:17     5        50:54 
     5 Andreas Uller          Kils OK                 Viktor Skoog           Kils OK                     25:27     5       26:53     4        52:20 
     6 Isac von Krusenstierna OK Kåre                 Oliver Hale            OK Kåre                     25:50     8       28:50     7        54:40 
     7 Isak Åberg             Korsnäs IF OK           Simon Karlsson         OK 64 Torpa                 26:23    13       28:20     6        54:43 
     8 Olle Berggren          Tullinge SK             Victor Imark           Tullinge SK                 26:18    12       30:08     8        56:26 
     9 Hugo Thorell           OK Ravinen              Axel Granqvist         OK Ravinen                  26:17    11       30:25     9        56:42 
    10 Felix Axelsson         Markbygdens OK          Johan Svensson         Markbygdens OK              26:14     9       31:04    11        57:18 
    11 Andreas Gustafsson     IK Hakarpspojkarna      Lukas Granstedt        IK Hakarpspojkarna          25:45     7       32:47    13        58:32 
    12 Tuve Möller            OK Linné                Simon Sjöberg          Gävle OK                    27:45    18       31:01    10        58:46 
    13 Albin Andersson        OK Ravinen              Lukas Hellgren         OK Ravinen                  26:27    14       34:00    15      1:00:27 
    14 Johan Wehlin           Skogspojkarnas OK       Mikael Kullås          Södertälje-Nykvarn O        29:21    25       31:15    12      1:00:36 
    15 Gustav Malmström       GOIF Tjalve             August Mollén          OK Denseln                  25:31     6       35:09    17      1:00:40 
    16 Per Höijer             Karlsbyhedens IK        Gustav Öhgren          Karlsbyhedens IK            29:33    27       33:10    14      1:02:43 
    17 Jonatan Uller          Kils OK                 Lukas Olm              Kils OK                     27:35    16       36:41    18      1:04:16 
    18 Anton Källström        Sala OK                 Mirjam Dalén           Sala OK                     27:59    20       36:56    19      1:04:55 
    19 Johan Lindman          Finspångs SOK           Arvid Strömberg        Finspångs SOK               30:34    30       34:48    16      1:05:22 
    20 Albin Månsson          Växjö OK                Viktor Östergren       Växjö OK                    29:34    28       37:00    20      1:06:34 
    21 Robin Salén            OK Renen                Jakob Pessa            Haparanda OK                28:29    24       39:32    24      1:08:01 
    22 Viktor Ossiansson      IK Hakarpspojkarna      Hampus Lindman         Nässjö OK                   28:07    22       41:11    25      1:09:18 
    23 Måns Olm               Kils OK                 Elias Landfors         Lustens OK                  31:54    34       37:26    21      1:09:20 
    24 Isak Augustsson        IFK Moras OK            Samuel Höjlind         IFK Moras OK                27:51    19       41:30    26      1:09:21 
    25 Andreas Hammar         Kvarnsvedens GOIF OK    Viktor Barkegren       Stora Tuna OK               27:31    15       42:15    27      1:09:46 
    26 Emil Ljungemyr         OK Kolmården            Josef Johansson        OK Kolmården                30:46    31       39:14    23      1:10:00 
    27 Rasmus Möller          Arboga OK               Albin Berggren         Surahammars SOK             33:16    40       38:10    22      1:11:26 
    28 Emil Roos              Turebergs IF            Mattias Fors           Turebergs IF                29:22    26       42:15    27      1:11:37 
    29 Olle Josarp            FK Friskus Varberg      Jonas Toftered         IF Rigor                    26:16    10       46:14    36      1:12:30 
    30 Oscar Månkell          Turebergs IF            Oskar Enges            Turebergs IF                28:00    21       45:04    35      1:13:04 
    31 Olov Skoglund          Kils OK                 Hannes Bergenfur       OK Älgen                    27:35    16       47:20    41      1:14:55 
    32 Pontus Danielsson      Leksands OK             Arvid Yngvesson        Leksands OK                 30:46    31       44:23    34      1:15:09 
    33 Isak Chalkias          Södertälje-Nykvarn O    Christopher Brennan    Södertälje-Nykvarn O        32:12    35       44:20    33      1:16:32 
    34 Alfred Lönn            Vandrarringen           Erik Helmersson        Vandrarringen               32:21    36       44:17    32      1:16:38 
    35 Erik Höijer            Karlsbyhedens IK        Johannes Öhgren        Karlsbyhedens IK            34:35    46       43:14    30      1:17:49 
    36 Rickard Holmström      Västerbergslagens OL    Simon Sjöberg          Västerbergslagens OL        30:15    29       49:39    48      1:19:54 
    37 Gustaf Berglund        Sigtuna OK              Isak Nordström         Sigtuna OK                  36:47    49       43:43    31      1:20:30 
    38 Erik Olsson            Gävle OK                Mårten Olsson          Gävle OK                    28:24    23       52:08    53      1:20:32 
    39 Viktor Wohlgemut       OK Ravinen              Andreas Schween        OK Ravinen                  33:41    43       47:05    40      1:20:46 
    40 Håkan Ramberg          Hallstahammars OK       Emil Andersson         Haninge SOK                 34:18    45       47:01    39      1:21:19 
    41 Isak Olofsson          Sigtuna OK              Frida Bäcklin Forsbe   Sigtuna OK                  33:11    39       48:45    43      1:21:56 
    42 Isak Wadman            Västerås SOK            Lovisa Byman           Västerås SOK                32:49    37       49:26    46      1:22:15 
    43 Julia Andersson        OK Roslagen             Oscar Lund             OK Roslagen                 37:13    52       46:29    37      1:23:42 
    44 Adam Westman           Sala OK                 Emil Carlsson          Sala OK                     36:29    48       47:38    42      1:24:07 
    45 Christian Redtzer      Attunda OK              Nils Orbert            Attunda OK                  33:36    42       50:37    49      1:24:13 
    46 Calle Lindell          Sundsvalls OK           Gustav Fraenell        Sundsvalls OK               33:18    41       51:15    51      1:24:33 
    47 Öyvind Kjeldsberg      Raumar O-lag            Sindre Vestengen L.    Lillomarka OL               34:49    47       50:40    50      1:25:29 
    48 Gustav Mossberg        Karlsbyhedens IK        Sebastian Holmberg     Karlsbyhedens IK            31:06    33       54:44    56      1:25:50 
    49 Johan Sjöborg          OK Linné                Love Markensten        OK Linné                    36:58    51       48:56    44      1:25:54 
    50 Björn Johansson        Sundsvalls OK           Axel Englund           Timrå SOK                   34:01    44       54:07    55      1:28:08 
    51 Emil Lundmark          Kvarnsvedens GOIF OK    Rikard Bergström       Kvarnsvedens GOIF OK        36:55    50       53:13    54      1:30:08 
    52 Ellen Robertsson       Sundbybergs IK          Niklas Carlsson        Sundbybergs IK              39:18    54       51:28    52      1:30:46 
    53 Jakob Bergman          OK Kåre                 Isak Tegmark           OK Kåre                     39:19    55     1:00:14    59      1:39:33 
    54 Cecilia Djerf          Västerbergslagens OL    Sebastian Danielsson   Västerbergslagens OL        39:17    53     1:01:23    60      1:40:40 
    55 Mårten Hellström       OK Linné                Oskar Andersson        OK Linné                    45:41    58       56:44    57      1:42:25 
    56 Oskar Mårtensson       Karlsbyhedens IK        David Levin            Svaide-Roma SOK             40:46    56     1:03:13    61      1:43:59 
    57 Johan Hagberg          Avesta OK               Marcus Höglund         Avesta OK                   41:31    57     1:05:12    62      1:46:43 
    58 Olav Engen Ernö        Lillomarka OL           Simen Skaret           Lillomarka OL               51:14    61       58:47    58      1:50:01 
    59 Calle Nilsson          Järfälla OK             Benjamin Langerak      Järfälla OK                 32:52    38     1:27:36    64      2:00:28 
    60 Madeleine Engström     Finspångs SOK           Thorsten Svensson      Finspångs SOK               50:26    59     1:29:42    65      2:20:08 
    61 Zacharias Lind         Länna IF                Johan Edenhamn         Länna IF                    50:50    60     1:38:55    67      2:29:45 
    62 Emmie Lingmyr          Grycksbo IF OK          Magnus Andersson       Grycksbo IF OK              51:58    62     1:38:12    66      2:30:10 

       Linus Albinsson        Järfälla OK             Johan Langerak         Järfälla OK                Felst.             49:13    45              
       Ivar Axelsson          Karlsbyhedens IK        Hannes Lock-Andersso   Karlsbyhedens IK         ej start             46:40    38              
       Elsa Holmberg          Karlsbyhedens IK        Vidar Lindberg         Karlsbyhedens IK         ej start           1:15:49    63              
       Alva Ringi             OK Kåre                 Martin Mörsell         OK Kåre                  ej start             49:35    47              
       Jonas Dehlbom          Domnarvets GOIF         Axel Jernberg          Domnarvets GOIF                               43:06    29              



D17-20  (33)                 

     1 Kajsa Risby            OK Kåre                 Magdalena Olsson       IFK Moras OK                53:27     1     1:13:42     1      2:07:09 
     2 Julia Davidsson        OK Klemmingen           Moa Johansson          OK Skogsstjärnan            53:42     2     1:14:52     3      2:08:34 
     3 Ellinor Karlsson       IK Hakarpspojkarna      Anna Gustafsson        Jönköpings OK               56:07     4     1:14:05     2      2:10:12 
     4 Anna Håkansson         OK Kolmården            Lisa Kalered           Skogspojkarnas OK           57:33     6     1:20:47     5      2:18:20 
     5 Jenny Håland           Tullinge SK             Ida Forsén             Tullinge SK                 54:04     3     1:24:32     7      2:18:36 
     6 Caroline Edlund        OK Nolaskogsarna        Malin Andersson        OK Nolaskogsarna          1:03:37    16     1:19:27     4      2:23:04 
     7 Ann-Sofie Karlsson     Årsunda IF              Joline Ingelsson       OK Hammaren                 59:42    11     1:25:21     8      2:25:03 
     8 Marita Freimane        OK Södertörn            Louise Markstedt       OK Södertörn              1:02:12    14     1:23:00     6      2:25:12 
     9 Kristin Hylander       Nyköpings OK            Julia Bergström        Nyköpings OK                57:50     7     1:27:54    11      2:25:44 
    10 Anna Birkestål         Köping-Kolsva OK        Sofie Landqvist        Köping-Kolsva OK            58:00     8     1:27:50    10      2:25:50 
    11 Sofie Söderblom        Falkenbergs OK          Sara Skyggeson         OK Nackhe                 1:00:25    13     1:25:32     9      2:25:57 
    12 Linn Grälls            OK Kåre                 Hanna Björklund        OK Kåre                     57:18     5     1:32:32    14      2:29:50 
    13 Hanna Käll             Tumba-Mälarhöjden OK    Eva Englid             Tumba-Mälarhöjden OK        58:03     9     1:31:56    13      2:29:59 
    14 Johanna Mikkelä        OK Hedströmmen          Sofie Wetter           Arboga OK                 1:03:15    15     1:30:15    12      2:33:30 
    15 Elna Forsberg          Värend GN OL            Pernilla Petersson     Burseryds IF              1:04:07    18     1:32:58    15      2:37:05 
    16 Jenny Furusköld        IK Gandvik              Caroline Lennartsson   OK Skogsstjärnan          1:00:08    12     1:39:36    17      2:39:44 
    17 Lisa Danehammar        Ulricehamns OK          Lovisa Mannfolk        Ulricehamns OK            1:10:34    23     1:37:53    16      2:48:27 
    18 Linnea Nilsson         OK Linné                Hanna Axelsson Meyer   OK Linné                  1:03:44    17     1:48:33    22      2:52:17 
    19 Lisa Reichenberg       Idefjordens SK          Kajsa Olsson           Idefjordens SK            1:08:41    20     1:44:46    19      2:53:27 
    20 Karin Håkansson        OK Gränsen              Matilda Jonsson        FK Finn                   1:10:17    22     1:44:52    20      2:55:09 
    21 Beatrice Köhler        Tullinge SK             Johanna Einarsson      Tullinge SK               1:06:33    19     1:52:07    23      2:58:40 
    22 Linda Westerberg       Trollhättans SOK        Amanda Hallén          Trollhättans SOK          1:16:15    26     1:44:15    18      3:00:30 
    23 Sara Karlsson          OK Skogsstjärnan        Linda Nilsson          OK Skogsstjärnan          1:19:13    29     1:45:49    21      3:05:02 
    24 Kajsa Winberg          Stenungsunds OK         Ylva Wängdahl          OK Gipen                  1:14:36    24     1:58:37    25      3:13:13 
    25 Jonna Gunnerek         OK Klyftamo             Tove Udd               Markbygdens OK            1:16:58    28     1:56:54    24      3:13:52 
    26 Ingrid Jansson         OK Kroppefjäll          Lisa Borssén           OK Kroppefjäll            1:16:55    27     2:08:51    27      3:25:46 
    27 Lise Mortensen         Långhundra IF           Sofia Gustavsson       Alvesta SOK               1:10:14    21     2:24:12    30      3:34:26 
    28 Anja Johansson         Nyköpings OK            Natalie Josefsson      OK Hällen                 1:30:50    31     2:12:18    28      3:43:08 
    29 Elin Holgersson        Gamleby OK              Lina Holgersson        Gamleby OK                1:15:55    25     2:29:56    32      3:45:51 
    30 Torun Swenning         OK Linné                Terese Ohlsson         OK Linné                  1:19:30    30     2:28:56    31      3:48:26 
    31 Malin Kihlberg         Halmstads OK            Sofie Larsson          OK Nackhe                 1:34:29    32     2:21:46    29      3:56:15 

       Sofie Hansen           Skåneslättens OL        Ann-Sofie Larsson      Örkelljunga FK              59:36    10      Felst.                    
       Linnea Burén           IK Ymer                 Lisa Larsson           Bredareds IF                                2:02:02    26              



D16  (109)                   

     1 Lisa Pedersen          OK Skogshjortarna       Amilia Björklund       Sävedalens AIK              49:37     1     1:00:06     1      1:49:43 
     2 Amanda Leo             Bredaryds SOK           Helena Karlsson        Bromma-Vällingby SOK        51:05     3     1:01:30     2      1:52:35 
     3 Rebecka Heinrup        Tullinge SK             Lovisa Adolfsson       Tullinge SK                 50:52     2     1:05:28     3      1:56:20 
     4 Josefina Almén         Linköpings OK           Linnea Faxén           Linköpings OK               55:56     9     1:07:12     4      2:03:08 
     5 Amanda Thellsén        OK Roxen                Linda Lindkvist        OK Denseln                  53:14     4     1:11:03     8      2:04:17 
     6 Sofia Grawé            Ärla IF                 Lisa Andersson         Ärla IF                     56:06    10     1:09:20     6      2:05:26 
     7 Anna Linde             OK Linné                Annika Carlberg        Vallentuna-Össeby OL        55:11     6     1:12:15    10      2:07:26 
     8 Frida Winterås         Västerbergslagens OL    Lisa Risby             OK Kåre                     58:29    17     1:09:01     5      2:07:30 
     9 Klara Tollmar          Nyköpings OK            Ida Hylander           Nyköpings OK                55:06     5     1:12:34    11      2:07:40 
    10 Klara Alm              Länna IF                Johana Verwijst        Länna IF                    59:05    23     1:10:11     7      2:09:16 
    11 Stefanie Andersson     Vimmerby OK             Emma Rosén             OK Njudung                  57:46    13     1:12:03     9      2:09:49 
    12 Therese Enenge         Bredareds IF            Lovisa Hansson         Bredareds IF                57:40    12     1:13:33    12      2:11:13 
    13 Kajsa Hammarström      OK Måsen                Therese Huhta          OK Måsen                    55:54     8     1:15:42    15      2:11:36 
    14 Sofia Johansson        Trollhättans SOK        Evelina Johansson      Vänersborgs SK              55:52     7     1:16:39    18      2:12:31 
    15 Annie Forsberg         OK Ravinen              Anna Lindmark          Skarpnäcks OL               58:02    15     1:16:03    17      2:14:05 
    16 Lina Lång              Stora Tuna OK           Lisa Lindgren          Stora Tuna OK               58:49    20     1:15:57    16      2:14:46 
    17 Filippa Lundberg       Västerås SOK            Stina Skyttner         Ljusdals OK                 58:01    14     1:17:30    20      2:15:31 
    18 Angelica Jörnling      Eksjö SOK               Linnéa Holmqvist       Hagaby GoIF                 58:10    16     1:18:02    21      2:16:12 
    19 Julia Lauri            OK Tisaren              Marie Spångmyr         Leksands OK                 56:37    11     1:20:55    28      2:17:32 
    20 Alice Fellbaum         MDOC, Great Britain     Hilda Forsgren         Täby OK                   1:01:11    28     1:16:42    19      2:17:53 
    21 Frida Forshällen       Attunda OK              Anette Önerud          OK Ravinen                  59:33    24     1:19:44    26      2:19:17 
    22 Ylva Gunnarsdotter     Tenhults SOK            Julia Lundquist        Nybro OK                  1:02:25    34     1:18:05    22      2:20:30 
    23 Annika Nilsson         Täby OK                 Michaela Hallqvist     Malungs OK Skogsmård      1:02:31    35     1:19:22    24      2:21:53 
    24 Malin Leandersson      OK Tyr                  Anna Lundqvist         Kils OK                   1:00:28    27     1:21:39    31      2:22:07 
    25 Karin Gustafsson       Hagaby GoIF             Frida Fjellström       KFUM Örebro OK            1:01:19    29     1:21:02    29      2:22:21 
    26 Jenny Eriksson         Karlsbyhedens IK        Maria Björklund        Bjursås OK                1:03:32    40     1:19:06    23      2:22:38 
    27 Julia Dahl             IS Kullen               Stina Berg             IS Kullen                 1:02:34    36     1:21:19    30      2:23:53 
    28 Agnes Adolfsson        Vimmerby OK             Eva Adolfsson          Vimmerby OK                 58:32    18     1:25:39    36      2:24:11 
    29 Linnea Gustavsson      Uddevalla OK            Saga Jönsson           Hässleholms OK            1:02:49    37     1:21:58    32      2:24:47 
    30 Hedvig Markgren        Täby OK                 Mathilda Holmström     OK Ravinen                1:03:22    39     1:22:29    33      2:25:51 
    31 Ellinor Johansson      OK Skogsstjärnan        Lina Nilsson           OK Tranan                 1:02:54    38     1:23:18    35      2:26:12 
    32 Linnea Sundström       OK Renen                Andrea Wickbom         Vittjärvs IK              1:00:27    25     1:25:48    37      2:26:15 
    33 Sara Lundsten          Vittjärvs IK            Sofia Nilsson          Umeå OK                   1:01:26    31     1:28:22    40      2:29:48 
    34 Amanda Utter           Västerås SOK            Frida Johansson        OK Måsen                    58:47    19     1:32:03    46      2:30:50 
    35 Karolina Nygren        Skogspojkarnas OK       Julia Nilsson          GOIF Tjalve               1:04:40    48     1:27:33    38      2:32:13 
    36 Emma Karlsson          OK 64 Torpa             Olivia Ceder           OK 64 Torpa               1:12:45    65     1:19:39    25      2:32:24 
    37 Hanna Kivijärvi        OK Renen                Evelina Christoffers   OK Renen                  1:01:36    33     1:30:56    43      2:32:32 
    38 Maja Pettersson        OK Dacke                Maja Andersson         OK Dacke                    59:04    21     1:34:48    49      2:33:52 
    39 Hanna Thelberg         Valbo Allmänna IF       Viktoria Helmersson    Ockelbo OK                1:12:09    63     1:23:11    34      2:35:20 
    40 Ida Lingegård          OK Gipen                Lisa Winberg           Stenungsunds OK           1:05:15    51     1:31:47    45      2:37:02 
    41 Johanna Johansson      OK Nackhe               Linn Söderström        Oskarströms OK            1:07:17    54     1:30:33    42      2:37:50 
    42 Erica Knutsson         Nybro OK                Erika Hugoson          Nässjö OK                 1:06:38    53     1:31:40    44      2:38:18 
    43 Linn Abrahamsson       OK Kolmården            Isabella Netz          OK Kolmården              1:04:50    50     1:33:58    48      2:38:48 
    44 Ida Norén              Älvsby IF OK            Emma Bergström         OK Vargen                 1:03:34    41     1:37:36    55      2:41:10 
    45 Karin Friström         Skarpnäcks OL           Linnea Östergren       Växjö OK                  1:04:45    49     1:37:49    57      2:42:34 
    46 Johanna Holmén         Hylte OK                Karin Elofsson         Fjärås AIK                1:07:28    55     1:35:07    50      2:42:35 
    47 Agnes Lindström        Attunda OK              Linnea Daniels         Attunda OK                1:03:37    42     1:39:16    59      2:42:53 
    48 Paulina Sjöberg        Njurunda OK             Malin Johansson        Sundsvalls OK             1:03:40    43     1:39:45    62      2:43:25 
    49 Hanna Holmgren         Västerås SOK            Anna Rost              Västerås SOK              1:04:11    45     1:39:25    60      2:43:36 
    50 Anne Hansson           Markbygdens OK          Pernilla Karlsson      Markbygdens OK              59:04    21     1:46:06    67      2:45:10 
    51 Malin Bengtsson        Mariestads FK           Anna Larsson           Falköpings AIK OK         1:04:17    46     1:41:27    63      2:45:44 
    52 Linda Öström           Norbergs OK             Martina Karlsson       Norbergs OK               1:13:16    66     1:33:42    47      2:46:58 
    53 Katarina Hammas        Attunda OK              Minna Sahlsten         Skarpnäcks OL             1:09:59    60     1:37:19    54      2:47:18 
    54 Emma Jonsson           Forsa OK                Cecilia Carlsson       Garphyttans IF            1:14:04    69     1:36:09    52      2:50:13 
    55 Malin Dahlström        Tullinge SK             Maria Fredlund         Tullinge SK               1:11:51    61     1:39:13    58      2:51:04 
    56 Frida Danielsson       Vimmerby OK             Linnea Johansson       IK Hakarpspojkarna        1:22:14    86     1:30:18    41      2:52:32 
    57 Linda Edström          Sundsvalls OK           Sofie Johansson        Sundsvalls OK             1:09:40    58     1:44:47    65      2:54:27 
    58 Charlotte Kung         Garphyttans IF          Hanna Larsson          Garphyttans IF            1:05:28    52     1:49:04    70      2:54:32 
    59 Paulina Arvidsson      OK Kullingshof          Sara Ivarsson          OK Kullingshof            1:15:08    77     1:39:41    61      2:54:49 
    60 Erika Lindqvist        Sävedalens AIK          Madeleine Attfors      Tolered-Utby Ol-klub      1:07:32    56     1:48:23    69      2:55:55 
    61 Frida Persson          Nässjö OK               My Larsson             Nässjö OK                 1:16:49    80     1:41:58    64      2:58:47 
    62 Maike Larsson          Markbygdens OK          Moa Hultin             Markbygdens OK            1:00:27    25     1:58:53    80      2:59:20 
    63 Ylva Carlsson          Forsa OK                Mikaela Blom           Hudiksvalls IF            1:15:15    78     1:44:50    66      3:00:05 
    64 Louise Gustavsson      KFUM Örebro OK          Karin Börgel           Hagaby GoIF               1:22:31    88     1:37:47    56      3:00:18 
    65 Ingrid Stigsmark       Kvarnsvedens GOIF OK    Linnéa Ekskog          Kvarnsvedens GOIF OK      1:14:10    70     1:48:15    68      3:02:25 
    66 Hanna Modig-Tjärnström Linköpings OK           Julia Modig-Tjärnstr   Linköpings OK             1:14:53    74     1:49:58    73      3:04:51 
    67 Elin Andersson         IK Dran                 Lisa Eriksson          Hylte OK                  1:13:22    67     1:55:01    76      3:08:23 
    68 Nina Lundkvist         OK Österåker            Isabelle Sjöberg       OK Österåker              1:19:31    84     1:49:08    71      3:08:39 
    69 Frida Strandberg       Sävedalens AIK          Emma Westerberg        Sävedalens AIK            1:19:06    83     1:49:56    72      3:09:02 
    70 Filippa Alsén          OK Roslagen             Marie Gustavsson       Rånäs OK                  1:14:34    71     1:54:33    74      3:09:07 
    71 Elina Mikaelsson       OK Nolaskogsarna        Sabina Hedlund         Köping-Kolsva OK          1:15:03    75     1:54:43    75      3:09:46 
    72 Jenny Skoog            Katrineholms OK         Anna Magnell           Katrineholms OK           1:12:11    64     2:02:24    83      3:14:35 
    73 Sara Bengtsson         Långhundra IF           Kristine Norgren       OK Triangeln              1:15:24    79     1:59:33    81      3:14:57 
    74 Caroline Lövstedt      Sjövalla FK             Frida Björklund        Sjövalla FK               1:19:48    85     1:56:38    78      3:16:26 
    75 Frida Ahlström         Tenhults SOK            Linnea Andersson       IK Vista                  1:14:40    72     2:03:44    84      3:18:24 
    76 Sofia Rylander         IFK Moras OK            Anna Gunnars           IFK Moras OK              1:15:07    76     2:05:14    85      3:20:21 
    77 Linnéa Svensson        Fjärås AIK              Fanny Majlöv           OK Nackhe                 1:25:51    90     2:01:20    82      3:27:11 
    78 Sara Kvarnsund         Bredaryds SOK           Jennie Johansson       Bredaryds SOK             1:14:42    73     2:13:05    87      3:27:47 
    79 Lotta Lindersson       Gamleby OK              Karin Lindersson       Gamleby OK                1:31:39    92     1:57:02    79      3:28:41 
    80 Hanna Håkansson        OK Gränsen              Emilia Johansson       OK Gisle                  1:34:10    96     1:55:10    77      3:29:20 
    81 Lovisa Svensson        OK Klemmingen           Johanna Johnson        OK Klemmingen             1:09:53    59     2:19:47    91      3:29:40 
    82 Louise Sjöström        Söderhamns OK           Alice Sandberg         Forsa OK                  1:26:08    91     2:06:53    86      3:33:01 
    83 Märta-Stina Lindqvist- OK Älme                 Sofia Bergman          OK Älme                   1:22:23    87     2:18:34    90      3:40:57 
    84 Linnea Hultman         OK Hällen               Johanna Bernhardsson   OK Hällen                 1:18:56    82     2:27:55    94      3:46:51 
    85 Linnea Fors            IF Rigor                Malin Allansson        IF Rigor                  1:32:11    94     2:17:11    89      3:49:22 
    86 My Martinsson          OK Tyr                  Lina Johansson         Skattkärrs IF             1:01:32    32     2:53:22    99      3:54:54 
    87 Elin Brunnberg         Vallentuna-Össeby OL    Louise Wiklund-Ö       Vallentuna-Össeby OL      1:18:17    81     2:40:34    98      3:58:51 
    88 Linnea Ekman           FK Friskus Varberg      Emelie Larsson         FK Friskus Varberg        1:31:51    93     2:30:14    97      4:02:05 
    89 Mirjam Andersson       Svaide-Roma SOK         Tove Fridman           Korsnäs IF OK             1:35:23    97     2:28:52    95      4:04:15 
    90 Michaela Lindgren      SoIK Hellas             Agnes Björk            SoIK Hellas               1:57:07    98     2:20:00    92      4:17:07 
    91 Johanna Wahlström      Tenhults SOK            Gabriella Thörn        Tenhults SOK              2:06:50    99     2:22:33    93      4:29:23 
    92 Elin Junell            OK Grip                 Ida Nilsson            OK Grip                   2:08:54   100     3:15:35   100      5:24:29 

       Rebecka Höög           Laxå OK                 Stina Anderjon         Alvesta SOK               1:25:31    89      Felst.                    
       Amanda Wallin          Midälva OK              Josefine Nilsson       Midälva OK                 Felst.            Felst.                    
       Amanda Martinsson      Falkenbergs OK          Kristin Schyberg       Fjärås AIK                1:09:16    57      Felst.                    
       Sofie Svensson         Vimmerby OK             Elin Svensson          Nässjö OK                  Felst.           1:14:28    14              
       Frida Ansin            Svaide-Roma SOK         Sandra Boman           Lustens OK                 Felst.           1:28:10    39              
       Stina During           Tumba-Mälarhöjden OK    Frida Simensen         Tumba-Mälarhöjden OK       Felst.           2:29:49    96              
       Malin Danielsson       Leksands OK             Sandra Danielsson      Leksands OK               1:12:04    62      Felst.                    
       Madeleine Ahlström     Västerås SOK            Sandra Johansson       Västerås SOK              1:04:02    44      Felst.                    
       Frida Erkers           Leksands OK             Johanna Sarenmark      Leksands OK                Felst.           1:19:59    27              
       Malin Hedberg          Lerums SOK              Louise Perleroth       OK Landehof               1:13:34    68      Felst.                    
       Malin Engström         OK Kåre                 Amanda Antila Eriks.   Länna IF                   Felst.           1:35:49    51              
       Marielle Andersson     Ok Vilse 87             Anna Jonsson           Ronneby OK                1:01:25    30    Ej godk.                    
       Agnes Elfving          IK Jarl Rättvik         Julia Hjalmarsson      OK Kåre                   1:32:18    95                                
       Julia Hjalmarsson      OK Kåre                 Moa Grälls             OK Kåre                                     2:15:36    88              
       Agnes Elfving          IK Jarl Rättvik         Erika Kallur           IK Jarl Rättvik                             1:36:22    53              
       Therese Westher        OK Djerf                Jessica Levin          OK Tyr                    1:04:27    47    ej start                    
       Ida Pontén             Stora Tuna OK           Matilda Gustafsson     Stora Tuna OK            ej start           1:13:54    13              



D14  (128)                   

     1 Moa Enmark             Gävle OK                Julia Ohlsson          Uddevalla OK                51:44     1     1:02:16     2      1:54:00 
     2 Frida Sandberg         Säterbygdens OK         Emma Backlund          Säterbygdens OK             52:21     3     1:02:50     3      1:55:11 
     3 Elin Högstrand         Markbygdens OK          Johanna Skogum         Markbygdens OK              54:37     8     1:00:35     1      1:55:12 
     4 Agnes Leo              Bredaryds SOK           Olivia Kollberg        Eksjö SOK                   52:14     2     1:03:50     5      1:56:04 
     5 Nathalie Rygh          Mariestads FK           Lydia Martinsson       OK Tyr                      53:34     6     1:03:03     4      1:56:37 
     6 Ellinor Fryxell        Tullinge SK             Laura d'Angelo         Attunda OK                  53:12     5     1:05:52     7      1:59:04 
     7 Frida Jönsson-Hellstad Södertälje-Nykvarn O    Anna Wehlin            Skogspojkarnas OK           53:39     7     1:06:32     9      2:00:11 
     8 Ida Kallur             OK Ravinen              Tove Lagerberg         OK Södertörn                56:28    15     1:06:11     8      2:02:39 
     9 Amanda Hansson         Bredaryds SOK           Josefine Klintberg     Eksjö SOK                   59:13    20     1:04:24     6      2:03:37 
    10 Eva Gustafsson         Hagaby GoIF             Josefine Wallenhamma   Hagaby GoIF                 56:18    12     1:08:37    12      2:04:55 
    11 Moa Nissar             Järla IF OK             Julia Lindvall         Bromma-Vällingby SOK        55:31     9     1:09:38    17      2:05:09 
    12 Josefine Tuoremaa      Vittjärvs IK            Evelina Wickbom        Vittjärvs IK                55:38    10     1:10:14    18      2:05:52 
    13 Linnea Landfors        Lustens OK              Sanna Skoog            Kils OK                     53:04     4     1:13:09    20      2:06:13 
    14 Andrine Benjaminsen    Lillomarka OL           Ingvild Brekke         Lillomarka OL               58:06    19     1:08:26    10      2:06:32 
    15 Anna Wallin            Sjövalla FK             Linnea Wahlgren        Sjövalla FK                 57:56    18     1:08:45    13      2:06:41 
    16 Elin Håkansson         Skogspojkarnas OK       Karin Svensson         Finspångs SOK               57:51    16     1:09:33    16      2:07:24 
    17 Kristin Olovsson       Rehns BK                Ellen Forsgren         Forsa OK                  1:01:29    30     1:09:22    15      2:10:51 
    18 Amanda Jacobsson       Degerfors OK            Hanna Hellsing         Lindebygdens OK             55:52    11     1:15:13    26      2:11:05 
    19 Hanna Strandberg       Skogslöparna            Stina Nilsson          Umeå OK                   1:00:28    27     1:12:42    19      2:13:10 
    20 Hanna Gustafsson       OK Kåre                 Sarah Hale             OK Kåre                     56:22    13     1:17:23    33      2:13:45 
    21 Tove Sundh             Sundbybergs IK          Liisa Wettemark        Sundbybergs IK            1:00:16    26     1:13:55    22      2:14:11 
    22 Mathilda Karlsson      OK Rodhen               Maria Bengtsson        Långhundra IF             1:06:18    48     1:08:50    14      2:15:08 
    23 Maja Eriksson          Domnarvets GOIF         Julia Alström          Sundsvalls OK               56:26    14     1:18:56    37      2:15:22 
    24 Malin Widén            Uddevalla OK            Malin Reichenberg      Idefjordens SK            1:01:14    28     1:14:37    23      2:15:51 
    25 Amanda Claesson        Sävedalens AIK          Filippa Spånér         Sävedalens AIK              59:46    21     1:16:34    30      2:16:20 
    26 Josefin Mikaelsson     OK Nolaskogsarna        Stina Magnusson        OK Nolaskogsarna          1:00:10    24     1:16:55    31      2:17:05 
    27 Elsa Pedersen          OK Alehof               Elin Blick             OK Alehof                 1:04:06    34     1:13:43    21      2:17:49 
    28 Tove Forshällen        Attunda OK              Cecilia Imark          Tullinge SK               1:00:12    25     1:18:24    35      2:18:36 
    29 Lisa Malmström         GOIF Tjalve             Ebba Westerberg        OK Kolmården                57:55    17     1:21:27    42      2:19:22 
    30 Emma Björklund         OK Kåre                 Maria Åkerblom         Stora Tuna OK             1:03:03    32     1:16:20    29      2:19:23 
    31 Stina Nordström        OK Triangeln            Charlotte Sandberg     OK Roslagen               1:04:22    36     1:15:41    27      2:20:03 
    32 Lovisa Käll            Tumba-Mälarhöjden OK    Emma Käll              Tumba-Mälarhöjden OK      1:05:11    39     1:15:01    25      2:20:12 
    33 Hanna Norberg          Trollhättans SOK        Aina Edgren            Trollhättans SOK            59:58    22     1:21:18    41      2:21:16 
    34 Sofia Pettersson       Attunda OK              Linnéa Engstedt        Tullinge SK               1:02:16    31     1:22:56    45      2:25:12 
    35 Hanna Sahlin           OK Kåre                 Amelie Ekström         OK Kåre                   1:10:04    55     1:15:53    28      2:25:57 
    36 Maria Andersson        Västerbergslagens OL    Linnéa Hahne           Insjöns IF OK             1:11:35    59     1:15:00    24      2:26:35 
    37 Elina von Krusenstiern OK Kåre                 Hanna Aspfors          Domnarvets GOIF           1:01:24    29     1:25:15    48      2:26:39 
    38 Matilda Martinsson     Falkenbergs OK          Ellen Johnsson         OK Nackhe                 1:08:21    51     1:18:21    34      2:26:42 
    39 Anna Eriksson          OK Kåre                 Kajsa Engström         OK Kåre                   1:06:06    44     1:20:56    39      2:27:02 
    40 Hanna Berglund         OK Kåre                 Julia Adolfsson        OK Kåre                   1:06:09    47     1:20:59    40      2:27:08 
    41 Amanda Blennow         Falköpings AIK OK       Sara Hagström          Falköpings AIK OK         1:09:01    54     1:19:43    38      2:28:44 
    42 Emmeli Axmalm          Sävedalens AIK          Paula Jungbjer         FK Herkules                 59:59    23     1:30:02    53      2:30:01 
    43 Filippa Johansson      Jönköpings OK           Elina Wingård          Jönköpings OK             1:08:33    53     1:22:21    43      2:30:54 
    44 Moa Svensson           Nässjö OK               Moa Larsson            Nässjö OK                 1:08:06    50     1:23:20    46      2:31:26 
    45 Evelina Bergsten       Köping-Kolsva OK        Johanna Larsson        Köping-Kolsva OK          1:05:25    42     1:26:23    50      2:31:48 
    46 Siri Jeppsson          Katrineholms OK         Karin Karlsson         Katrineholms OK           1:07:41    49     1:24:25    47      2:32:06 
    47 Joséphine Regnell      Växjö OK                Irma Håkansson         OK Gränsen                1:05:20    41     1:28:52    52      2:34:12 
    48 Moa Olofsson           Värend GN OL            Louise Regnell         Växjö OK                  1:06:01    43     1:28:28    51      2:34:29 
    49 Nina Hallor            OK Tisaren              Ellinor Eriksson       KFUM Örebro OK            1:11:48    61     1:22:50    44      2:34:38 
    50 Tina Selin             Hägglunds IoFK          Johanna Näslund        Hägglunds IoFK            1:04:28    37     1:31:06    59      2:35:34 
    51 Karin Sjögren          Tjällmo-Godegårds OK    Josefine Dahlstedt     GOIF Tjalve               1:17:24    76     1:18:46    36      2:36:10 
    52 Madeleine Green        Strängnäs-Malmby OL     Ebba Jansson Järplin   OK Klemmingen             1:04:59    38     1:32:08    60      2:37:07 
    53 Ebba Lindholm          OK Hammaren             Maja Ingelsson         OK Hammaren               1:06:06    44     1:34:12    63      2:40:18 
    54 Julia Mattsson         Trollhättans SOK        Sara Schmidt           Trollhättans SOK          1:10:39    57     1:30:53    58      2:41:32 
    55 Linda Aguirre          OK Kolmården            Sofia Berggren         OK Kolmården              1:12:08    64     1:30:22    55      2:42:30 
    56 Amanda Nygren          Skogspojkarnas OK       Henrietta Erlandsson   Skogspojkarnas OK         1:12:31    65     1:30:25    56      2:42:56 
    57 Ida Rydberg            Finspångs SOK           Frida Strömberg        Finspångs SOK             1:12:02    63     1:32:37    61      2:44:39 
    58 Sofie Gustavsson       OK Tyr                  Sara Bergman           OK Tyr                    1:06:07    46     1:39:30    69      2:45:37 
    59 Lina Westlund          Trosabygdens OK         Beatrice Huhta         OK Måsen                  1:12:57    68     1:36:44    66      2:49:41 
    60 Zea Dumas-Peterson     Sigtuna OK              Linda Clément          Sigtuna OK                1:11:41    60     1:40:28    71      2:52:09 
    61 Ylva Eriksson          Attunda OK              Caroline Berglind      OK Södertörn              1:11:50    62     1:40:35    72      2:52:25 
    62 Marit Faxén            Linköpings OK           Nathalie Jansson       Skogspojkarnas OK         1:11:00    58     1:43:01    74      2:54:01 
    63 Anna Andersson         IK Dran                 Lisa Larsson           FK Friskus Varberg        1:14:22    73     1:39:53    70      2:54:15 
    64 Ellinor Åhman          Bredareds IF            Martina Johansson      Bredareds IF              1:13:00    69     1:41:16    73      2:54:16 
    65 Maria Gunnars          IFK Moras OK            Frida Lövgren          IFK Moras OK              1:18:51    78     1:35:26    65      2:54:17 
    66 Rebecka Hylander       Nyköpings OK            Ronja de Boer          Nyköpings OK              1:24:13    83     1:30:20    54      2:54:33 
    67 Matilda Pettersson     Vimmerby OK             Emilia Andersson       Vimmerby OK               1:04:19    35     1:50:28    87      2:54:47 
    68 Sara Nilsson           OK Tranan               Elin Sundqvist         OK Tranan                 1:21:34    81     1:33:48    62      2:55:22 
    69 Elin Berglin           OK Dacke                Tove Ingvarsson        OK Skogsfalken            1:12:50    67     1:43:01    74      2:55:51 
    70 Ulrika Toftered        IF Rigor                Elin Johansson         Fjärås AIK                1:10:05    56     1:46:24    80      2:56:29 
    71 Junia Birgersson       Visborgs OK             Malin Gabrielsson      Korsnäs IF OK             1:28:07    92     1:30:50    57      2:58:57 
    72 Viktoria Strandberg    Falköpings AIK OK       Johanna Andersson      Mariestads FK             1:13:51    70     1:45:29    79      2:59:20 
    73 Sonja Palm             HJS-Vansbro OK          Lovisa Danielsson      HJS-Vansbro OK            1:26:38    90     1:34:13    64      3:00:51 
    74 Ebba Askeljung         OK Klemmingen           Tove Sahl Paavo        OK Klemmingen             1:12:44    66     1:48:29    82      3:01:13 
    75 Elina Sundqvist        Tullinge SK             Moa Heijkenskjöld      Tullinge SK               1:26:36    89     1:37:00    67      3:03:36 
    76 Sofia Olsson           OK Hammaren             Johanna Cavallin       Valbo Allmänna IF         1:26:22    87     1:38:45    68      3:05:07 
    77 Sofia Liljeqvist       Stenungsunds OK         Elin Winberg           Stenungsunds OK           1:14:54    74     1:50:17    86      3:05:11 
    78 Lina Henriksson        Sävedalens AIK          Erika Pettersson       Sjövalla FK               1:25:46    86     1:43:16    78      3:09:02 
    79 Lisa Sandahl           OK Tyr                  Anna Heikkilä          Lustens OK                1:13:55    71     1:55:37    94      3:09:32 
    80 Elin Wassenius         Uddevalla OK            Erika Eriksson         Uddevalla OK              1:31:41    99     1:43:12    77      3:14:53 
    81 Julia Sundbüe          OK Hällen               Sara Bernhardsson      OK Hällen                 1:28:44    94     1:46:55    81      3:15:39 
    82 Lovisa Johansson       Västerviks OK           Amanda Soppi           OK Kroppefjäll            1:26:31    88     1:50:48    88      3:17:19 
    83 Åsa Ramberg            Hallstahammars OK       Teresa Stafström       Köping-Kolsva OK          1:34:19   104     1:43:07    76      3:17:26 
    84 Katarina Hedemalm      OK Renen                Agnes Leffler-Rosend   OK Renen                  1:29:26    96     1:49:24    84      3:18:50 
    85 Lovisa Alamaa          Gamleby OK              Mikaela Alvarsson      Gamleby OK                1:28:22    93     1:51:12    89      3:19:34 
    86 Erika Mickelsson       Avesta OK               Lovisa Östman          Avesta OK                 1:29:15    95     1:53:16    91      3:22:31 
    87 Amanda Ekman           FK Friskus Varberg      Lisa Johansson         FK Friskus Varberg        1:17:23    75     2:05:25   100      3:22:48 
    88 Andrea Fälth           Attunda OK              Olivia Häggqvist       Attunda OK                1:25:12    84     1:57:38    95      3:22:50 
    89 Ella Johansson         OK Österåker            Feline Jansson         OK Österåker              1:17:33    77     2:07:07   102      3:24:40 
    90 Emelie Ernér           OK Reftele              Erica Thorsson         OK Gisle                  1:33:26   102     1:54:10    92      3:27:36 
    91 Helena Lundkvist       OK Vargen               Ina Vestin             Seskarö IF                1:30:25    98     1:59:09    96      3:29:34 
    92 Malin Zennertun        KFUM Örebro OK          Louise Harker          KFUM Örebro OK            1:27:01    91     2:06:00   101      3:33:01 
    93 Amanda Elmertoft       Norbergs OK             Sara Andersson         Norbergs OK               1:20:37    79     2:13:19   107      3:33:56 
    94 Mirjam Waldén          Lindebygdens OK         Christina Thuresson    OK Tylöskog               1:41:38   108     1:52:43    90      3:34:21 
    95 Alexandra Lengquist    Tullinge SK             Linnea Hersén          Tullinge SK               1:32:35   100     2:03:17    97      3:35:52 
    96 Channa Lönne           Skarpnäcks OL           Erica Perneby          Tullinge SK               1:39:08   106     2:05:22    99      3:44:30 
    97 Helen From             Tumba-Mälarhöjden OK    Olivia Olausson        Tumba-Mälarhöjden OK      1:39:04   105     2:07:51   103      3:46:55 
    98 Victoria Gunnerek      OK Klyftamo             Tova Holm              OK Klyftamo               1:40:13   107     2:08:55   105      3:49:08 
    99 Sofia Aldén            Nyköpings OK            Louise Bergström       Nyköpings OK              1:34:11   103     2:21:16   109      3:55:27 
   100 Jenny Holmén           Hylte OK                Fanny Wahlström        Hylte OK                  1:52:33   113     2:03:34    98      3:56:07 
   101 Linnea Bengts          Grycksbo IF OK          Andrea Andersson       Köping-Kolsva OK          1:33:01   101     2:24:22   112      3:57:23 
   102 Sofia Gyulai           Linköpings OK           Elin Rimhagen          Linköpings OK             1:47:16   111     2:10:50   106      3:58:06 
   103 Linnea Almlöf          Haninge SOK             Ellen Simmerlein       Haninge SOK               1:50:22   112     2:08:49   104      3:59:11 
   104 Matilda Jonasson       Tumba-Mälarhöjden OK    Ellen Åström Wessel    Tumba-Mälarhöjden OK      1:43:27   109     2:23:25   111      4:06:52 
   105 Frida Bergstrand       Motala AIF OL           Cajsa Söder            Skarpnäcks OL             1:20:49    80     2:50:26   115      4:11:15 
   106 Hanna Larsson          Bergnäsets AIK          Linnea Norberg         Tierps SOK                1:44:33   110     2:27:33   113      4:12:06 
   107 Sara Österholm         Trosabygdens OK         Rebecca Bäck           Trosabygdens OK           1:56:24   114     2:56:36   116      4:53:00 
   108 Tina Samuelsson        OK Måsen                Lina Andersson         KFUM Örebro OK            2:38:38   117     3:14:13   117      5:52:51 

       Hanna Eriksson         IFK Moras OK            Linnea Malmberg        Stora Tuna OK             1:03:20    33      Felst.                    
       Hanna Löfström         Surahammars SOK         Elin Pettersson        Surahammars SOK            Felst.           2:23:18   110              
       Ida Önsten             IK Vista                Kajsa Andersson        Ölmstads IS                Felst.           2:20:12   108              
       Sofia Persson          Köping-Kolsva OK        Nina Andersson         Köping-Kolsva OK           Felst.           2:28:32   114              
       Lisa Wallin            Markbygdens OK          Josefin Andersson      Markbygdens OK             Felst.           1:08:34    11              
       Karin Bengtsson        OK Ravinen              Ella Svahn             OK Ravinen                1:29:48    97      Felst.                    
       Emma Rönnlund          Ockelbo OK              Frida Ingelsson        Ockelbo OK                 Felst.           1:25:38    49              
       Siri Kollerud          Lillomarka OL           Solveig Blindheim      Lillomarka OL              Felst.           1:17:00    32              
       Ina Laurell            OK Linné                Vanja Wallner          OK Linné                  2:19:21   116      Felst.                    
       Cornelia Hansson       Gotlands Bro OK         Mikaela Rönnbäck       Visborgs OK                Felst.          Ej godk.                    
       Cecilia Knutsen        Gävle OK                Hanna Sjöberg          Gävle OK                  1:08:24    52    Ej godk.                    
       Emelie Bäck            OK Kullingshof          Johanna Ivarez         OK Södertörn              1:14:04    72    ej start                    
       Karolina Goth          Kvarnsvedens GOIF OK    Elin Brännström        Kvarnsvedens GOIF OK      1:22:11    82    ej start                    
       Amanda Ahlin           Svaide-Roma SOK         Matilda Berlin         Svaide-Roma SOK           2:04:53   115    ej start                    
       Emma Takman            Attunda OK              Johanna Hallstedt      Attunda OK                                  1:55:08    93              
       Evelina Persson        Karlsbyhedens IK        Lovisa Nilsson         OK Linné                                    1:48:53    83              
       Katarina Johansson     Sundsvalls OK           Alice Hugosson         Sundsvalls OK             1:05:17    40    ej start                    
       Ebba Saikoff           Almby IK                Hanna Wedin            Almby IK                  1:25:37    85    ej start                    
       Siiri Nilsson          Sundbybergs IK          Katarina Hellström     Sundbybergs IK             Felst.                                      
       Katarina Hellström     Sundbybergs IK          Amanda Ahlin           Svaide-Roma SOK                             1:50:12    85              



D12  (120)                   

     1 Gabriella Gustafsson   IK Hakarpspojkarna      Linnéa Golsäter        Eksjö SOK                   44:00     1       35:33     1      1:19:33 
     2 Karin Björnlinger      IK Vista                Petra Gunnarsdotter    Tenhults SOK                45:22     7       36:07     2      1:21:29 
     3 Anna Dahlgren-Rosén    Järla IF OK             Andrea Svensson        Finspångs SOK               44:01     2       38:11     4      1:22:12 
     4 Tilda Johansson        OK Orion                Moa Pettersson         OK Dacke                    46:06    11       37:21     3      1:23:27 
     5 Sofia Wiell            OK Kolmården            Emma Bränneby          OK Kolmården                44:02     3       39:58     9      1:24:00 
     6 Elvira Björklund       Trollhättans SOK        Josefine Kristiansso   Trollhättans SOK            45:35     8       38:30     6      1:24:05 
     7 Gerda Rankka           OK Roxen                Fanny Asketun          OK Roxen                    46:27    12       38:11     4      1:24:38 
     8 Emelie Andersson       Vänersborgs SK          Line Cederberg         Vänersborgs SK              44:36     5       40:27    10      1:25:03 
     9 Jessica Hallqvist      Malungs OK Skogsmård    Erica Edman            Korsnäs IF OK               45:05     6       41:38    14      1:26:43 
    10 Ellen Sarenmark        Leksands OK             Sara Wadman            IFK Moras OK                48:17    13       39:17     7      1:27:34 
    11 Tyra Kleijn            Södertälje-Nykvarn O    Jeanette Hellstadius   Södertälje-Nykvarn O        44:18     4       43:47    18      1:28:05 
    12 Jennifer Andersson     Haninge SOK             Hanna Korhonen         Haninge SOK                 45:42     9       43:20    17      1:29:02 
    13 Malin Helgman          OK Tyr                  Sanna Stenholm         Kils OK                     49:04    20       41:33    12      1:30:37 
    14 Anna Skoglund          Kils OK                 Signe Magnussen        Skattkärrs IF               51:08    31       39:31     8      1:30:39 
    15 Hanna Barkegren        Stora Tuna OK           Hanna Fors             Kvarnsvedens GOIF OK        48:26    14       42:31    16      1:30:57 
    16 Linnéa Wejås           Nyköpings OK            Amanda Scherlin        Nyköpings OK                51:05    29       41:37    13      1:32:42 
    17 Lina Åhlund            OK Nolaskogsarna        Linda Ström            OK Nolaskogsarna            51:15    33       41:49    15      1:33:04 
    18 Isabel Salén           OK Renen                Sigrid Holmgren        Bergnäsets AIK              51:54    38       41:30    11      1:33:24 
    19 Amanda Rangert         IK Hakarpspojkarna      Moa Granstedt          IK Hakarpspojkarna          48:46    15       45:28    25      1:34:14 
    20 Moa Gustavsson         Uddevalla OK            Liselott Nyman         Uddevalla IS                51:17    34       43:47    18      1:35:04 
    21 Elin Kindlundh         Alfta-Ösa OK            Kristin Boman          Gävle OK                    51:00    26       44:29    21      1:35:29 
    22 Cajsa Martinsson       Västerbergslagens OL    Rebecka Tallgren       Västerbergslagens OL        51:03    28       44:44    22      1:35:47 
    23 Victoria Byman         Västerås SOK            Sandra Näslund         Västerås SOK                51:20    35       44:28    20      1:35:48 
    24 Hanna Lyon             Falköpings AIK OK       Elsa Wilhelmsson       Falköpings AIK OK           50:43    24       45:18    24      1:36:01 
    25 Karin Martin           Njurunda OK             Sanna Wassbrink        Midälva OK                  48:58    18       47:28    31      1:36:26 
    26 Märta Berggren         OK Kolmården            Julia Eriksson         OK Kolmården                51:07    30       45:50    27      1:36:57 
    27 Melina Carlsson        Köping-Kolsva OK        Emma Andersson         OK Gynge                    52:05    39       44:56    23      1:37:01 
    28 Sofia Ehn              Södertälje-Nykvarn O    Klara Andén            Södertälje-Nykvarn O        51:27    37       45:49    26      1:37:16 
    29 Pernilla Andersson     OK Triangeln            Viktoria Andersson     OK Triangeln                50:13    22       47:08    30      1:37:21 
    30 Clara Lundgren         Umeå OK                 Elina Rönnlund         Stöcksjö IS                 48:49    16       48:38    36      1:37:27 
    31 Agnes Westlund         Trosabygdens OK         Anna Kindlundh         Trosabygdens OK             48:55    17       49:05    38      1:38:00 
    32 Josefine Höög          Laxå OK                 Maria Gustafsson       Hagaby GoIF                 49:02    19       49:43    41      1:38:45 
    33 Linnea Andersson       Bredaryds SOK           Julia Svensson         Bredaryds SOK               45:48    10       53:34    55      1:39:22 
    34 Natalie Blomseth       Lillomarka OL           Ingvild Wang           Lillomarka OL               51:11    32       48:30    35      1:39:41 
    35 Kristin Brekke         Lillomarka OL           Kristin Blindheim      Lillomarka OL               51:00    26       49:32    40      1:40:32 
    36 Amanda Berggren        Tullinge SK             Frida Junegard         Tullinge SK                 51:20    35       49:13    39      1:40:33 
    37 Elin Peterson          Älvdalens IF OK         Emma Lindberg          Älvdalens IF OK             53:09    45       47:53    32      1:41:02 
    38 Lovisa Berlin          Svaide-Roma SOK         Hannah Mellin          Svaide-Roma SOK             52:50    43       48:29    34      1:41:19 
    39 Ebba Henriksson        Svaide-Roma SOK         Victoria Gahm          Svaide-Roma SOK             52:40    42       49:59    42      1:42:39 
    40 Jenny Edgren           Trollhättans SOK        Clara Berlin           Trollhättans SOK            50:53    25       51:56    48      1:42:49 
    41 Hanna Karlsson         Markbygdens OK          Emilia Skogum          Markbygdens OK              55:53    51       47:06    29      1:42:59 
    42 Hanna Gustavsson       OK Tyr                  Märta Ransjö-Zander    OK Tyr                      56:26    52       47:54    33      1:44:20 
    43 Ebba Pegestam          OK Ravinen              Nathalie Lybert        OK Ravinen                  55:35    49       51:15    46      1:46:50 
    44 Ronja Björklund        Bjursås OK              Anna Björklund         Bjursås OK                  54:48    48       52:13    49      1:47:01 
    45 Ebba Ekman             Västvärmlands OK        Cecilia Boman          Lustens OK                  57:45    61       50:25    43      1:48:10 
    46 Frida Johansson        Linköpings OK           Emma Lindell           Linköpings OK               57:04    58       51:07    45      1:48:11 
    47 Veronica Köhler        Tullinge SK             Sara Tynong            Tullinge SK                 53:04    44       55:29    58      1:48:33 
    48 Matilda Eriksson       Västerbergslagens OL    Linn Jansson           Västerbergslagens OL        58:23    66       50:30    44      1:48:53 
    49 Emma Nilsson           OK Tranan               Sara Kindlund          OK Tranan                   54:19    46       54:49    56      1:49:08 
    50 Elin Holman            OK Roxen                Tuva Ek                Linköpings OK               56:45    53       53:18    52      1:50:03 
    51 Sara Josarp            FK Friskus Varberg      Malin Robertsson       Sundbybergs IK              56:47    54       53:21    53      1:50:08 
    52 Clara Lundberg         Västerås SOK            Sara Hamrefors         Västerås SOK                56:54    56       53:21    53      1:50:15 
    53 Kajsa Mattson          OK Kåre                 Elsa Wiking            OK Kåre                     58:05    64       53:13    51      1:51:18 
    54 Elisabeth Aronsson     Bredaryds SOK           Amelia Skalberg        Bredaryds SOK               52:31    40       59:28    67      1:51:59 
    55 Linda Mellander        Sundsvalls OK           Caroline Johansson     Sundsvalls OK               58:41    67       54:53    57      1:53:34 
    56 Amanda Johansson       OK Nackhe               Sofia Johansson        OK Nackhe                   54:42    47       59:02    65      1:53:44 
    57 Evelina Päiväniemi     Laxå OK                 Greta Forsgren         Täby OK                     57:01    57       56:51    62      1:53:52 
    58 Elin Lindberg          OK Djerf                Klara Holmgård         Kils OK                     58:13    65       55:50    59      1:54:03 
    59 Malin Svensson         Markbygdens OK          Lina Landergren        IK Ymer                     57:48    62       57:16    63      1:55:04 
    60 Susanne Nilsson        OK Renen                Ida Nordlund           Piteå IF                    55:47    50       59:24    66      1:55:11 
    61 Julia Frejd            OK Ravinen              Milla Hjort            OK Ravinen                1:06:01    75       51:25    47      1:57:26 
    62 Amanda Delvén          Nyköpings OK            Julia Wadman           Nyköpings OK                57:14    60     1:01:08    71      1:58:22 
    63 Jenny Lindberg         Vandrarringen           Emma Helmersson        Vandrarringen             1:05:36    72       52:47    50      1:58:23 
    64 Sonja Mellberg         Tumba-Mälarhöjden OK    Marie Jörgensen        Tumba-Mälarhöjden OK      1:02:52    68       56:20    61      1:59:12 
    65 Klara Yngvesson        Robertsfors IK          Freja Vredin           IFK Umeå                    56:48    55     1:04:43    81      2:01:31 
    66 Josefine Andersson     Vittjärvs IK            Linnéa Emlén           Vittjärvs IK              1:06:51    79       56:03    60      2:02:54 
    67 Elsa Andersson         Domnarvets GOIF         Stina Bayard           Stora Tuna OK             1:05:33    71       57:58    64      2:03:31 
    68 Karin Håll             HJS-Vansbro OK          Anna Källbäcks         HJS-Vansbro OK              57:11    59     1:07:17    85      2:04:28 
    69 Elin Lundqvist         Nybro OK                Elisabeth Ekströmmer   Gamleby OK                1:05:45    73       59:42    70      2:05:27 
    70 Johanna Fryxell        Tullinge SK             Amanda Emanuelsson     Tullinge SK                 57:54    63     1:08:01    88      2:05:55 
    71 Annie Önsten           IK Vista                Diana Englund          Tenhults SOK              1:05:59    74     1:01:09    72      2:07:08 
    72 Elsa Saikoff           Almby IK                Linn Lundqvist         Almby IK                  1:05:02    69     1:02:58    74      2:08:00 
    73 Ida Rydberg            Gamleby OK              Jennifer Alvarsson     Gamleby OK                1:05:32    70     1:04:13    78      2:09:45 
    74 Alice Frost            OK Roslagen             Olivia Kvarnlöf        OK Roslagen               1:06:41    78     1:03:13    75      2:09:54 
    74 Elin Fältman           Leksands OK             Maja Enges             Leksands OK               1:10:23    87       59:31    69      2:09:54 
    76 Elin Fjellström        KFUM Örebro OK          Frida Forsberg         Tullinge SK               1:08:35    84     1:02:22    73      2:10:57 
    77 Caroline Renström      Hallstahammars OK       Lovisa Jonsson         Hallstahammars OK         1:06:34    76     1:04:31    80      2:11:05 
    78 Linda Brolin           OK Roslagen             Sara Brolin            OK Roslagen               1:12:21    91       59:30    68      2:11:51 
    79 Jonna Ramsell          Leksands OK             Klara Norman           Leksands OK               1:10:02    86     1:06:02    83      2:16:04 
    80 Thea Jørgine Groven Li Lillomarka OL           Oline Horten           Lillomarka OL             1:06:38    77     1:09:27    90      2:16:05 
    81 Sara Persson           Midälva OK              Stina Åström           Sundsvalls OK             1:12:09    90     1:04:04    77      2:16:13 
    82 Lovisa Knutsson        Boxholm-Mjölby OL       Malin Milton           Boxholm-Mjölby OL         1:08:37    85     1:07:57    86      2:16:34 
    83 Agnes Carlsson         Visborgs OK             Ebba Karlsson          Visborgs OK                 52:33    41     1:24:14   105      2:16:47 
    84 Elin Mokvist           Länna IF                Luiza Dar              Länna IF                  1:08:23    82     1:12:19    93      2:20:42 
    85 Hanna Jansson          Skogspojkarnas OK       Moa Hedegård           OK Kolmården              1:13:38    97     1:09:07    89      2:22:45 
    86 Josefin Carlsson       Attunda OK              Alice d'Angelo         Attunda OK                1:12:25    92     1:11:26    92      2:23:51 
    87 Ylva Sahl Paavo        OK Klemmingen           Ebba Frisk             OK Klemmingen             1:12:52    95     1:11:03    91      2:23:55 
    88 Erika Ahlqvist         OK Tyr                  Kajsa Johansson        Skattkärrs IF             1:07:51    80     1:17:13    97      2:25:04 
    89 Emma Engholm           Avesta OK               Amanda Daniels         Avesta OK                 1:17:28   100     1:07:58    87      2:25:26 
    90 Matilda Ulander        Västerbergslagens OL    Madeleine Liljedahl    Västerbergslagens OL      1:21:18   102     1:04:49    82      2:26:07 
    91 Ellen Broman           OK Roslagen             Alice Fyles            OK Roslagen               1:12:32    93     1:13:48    95      2:26:20 
    92 Maria Korsgren         OK Linné                Ebba Söderström        OK Linné                  1:08:04    81     1:20:29   102      2:28:33 
    93 Anna-Karin Jones       Skogspojkarnas OK       Elvira Ottosson        Skogspojkarnas OK         1:13:35    96     1:15:49    96      2:29:24 
    94 Signe Leffler-Rosendah OK Renen                Sofia Pekkari          OK Renen                  1:13:53    98     1:22:50   104      2:36:43 
    95 Sara Kastemyr          Tierps SOK              Erika Eriksson         Tierps SOK                1:20:33   101     1:18:40    98      2:39:13 
    96 Kajsa Johansson        Jönköpings OK           Emma Holmberg          Jönköpings OK             1:23:51   104     1:18:40    98      2:42:31 
    97 Isabell Gihozo Lagerqv Grycksbo IF OK          Engla Fläck            Grycksbo IF OK            1:23:30   103     1:19:13   100      2:42:43 
    98 Emma Djärv             Avesta OK               Frida Östman           Avesta OK                 1:14:24    99     1:29:48   107      2:44:12 
    99 Elin Johansson         Finspångs SOK           Hedda Rundgren         Finspångs SOK             1:08:34    83     1:36:49   109      2:45:23 
   100 Klara Ågren            OK Linné                Åsa Arvidsson          OK Linné                  1:26:48   105     1:20:36   103      2:47:24 
   101 Hanna Wulff            OK Linné                Johanna Bernet Wahln   OK Linné                  1:11:37    89     1:44:42   111      2:56:19 
   102 Fanny Igergård         OK Klemmingen           Emma Hagfeldt          OK Klemmingen             1:12:34    94     1:46:34   113      2:59:08 
   103 Emma Bergkvist         Säterbygdens OK         Elina Arvidsson        Säterbygdens OK           1:10:45    88     2:01:40   115      3:12:25 
   104 Caroline Fredriksson   OK Dacke                Amanda Johansson       OK Dacke                  1:30:30   107     1:48:48   114      3:19:18 

       Rebecka Stafström      Köping-Kolsva OK        Rebecca Mårtensson     Köping-Kolsva OK           Felst.           1:12:56    94              
       Alice Persson          Västerbergslagens OL    Emma Östlund           Västerbergslagens OL       Felst.           1:19:38   101              
       Stina Gustås           Linköpings OK           Lovisa Lundqvist       Linköpings OK              Felst.             49:00    37              
       Magdalena vande Voorde Tullinge SK             Caroline Längheim      Tullinge SK                Felst.           1:07:01    84              
       Aida Habibija          Tumba-Mälarhöjden OK    Hedvig Burman          Tumba-Mälarhöjden OK      1:49:42   108    Ej godk.                    
       Cecilia Kruskopf       Korsnäs IF OK           Signe Göransson        Karlsbyhedens IK         ej start           1:45:15   112              
       Matilda Dammvik        Stora Tuna OK           Anna Lång              Stora Tuna OK               50:26    23                                
       Ida Kihlén             Domnarvets GOIF         Natalie Mattson        Domnarvets GOIF                             1:03:25    76              
       Klara Petrisi          Västerbergslagens OL    Jenny Lindblad         Västerbergslagens OL       Felst.          ej start                    
       Eirin Andersson        Vimmerby OK             Kajsa Adolfsson        Vimmerby OK                 50:03    21    ej start                    
       Emelie Blomster        OK Linné                Sofia Isacsson         OK Linné                  1:27:26   106    ej start                    
       Julia Eriksson         IFK Moras OK            Elin Lindroth          IFK Moras OK                                1:04:25    79              
       Åsa Hansson            Kvarnsvedens GOIF OK    Jonna Hammar           Kvarnsvedens GOIF OK                        1:25:15   106              
       My Lindqvist           Kvarnsvedens GOIF OK    Gry Malmi              Kvarnsvedens GOIF OK     ej start           1:35:21   108              
       Emilia Norell          Domnarvets GOIF         Moa Andersson          Domnarvets GOIF                             1:40:23   110              
       Emma Jansson           Stora Tuna OK           Matilda Dammvik        Stora Tuna OK                                 46:12    28              



D10  (62)                    

     1 Emmy Fredriksson       Korsnäs IF OK           Jonna Jungåker         Korsnäs IF OK               27:05     3       24:23     1        51:28 
     2 Gabriella Bergander    IK Vista                Sophia Björnlinger     Eksjö SOK                   26:43     1       26:23     2        53:06 
     3 Johanna Hagström       Falköpings AIK OK       Vilma Blennow          Falköpings AIK OK           26:44     2       26:30     3        53:14 
     4 Klara Axelsson         Markbygdens OK          Klara Ask              Markbygdens OK              31:45    16       27:23     4        59:08 
     5 Elin Granstedt         IK Hakarpspojkarna      Ebba Envall            IK Hakarpspojkarna          30:20     9       29:54     5      1:00:14 
     6 Stina Nordin           Sundsvalls OK           Hanna Hugosson         Sundsvalls OK               29:44     5       31:08     6      1:00:52 
     7 Lovisa Martinsson      OK Tyr                  Tilda Andersson        OK Tyr                      30:17     7       31:27     7      1:01:44 
     8 Frida Peterson         Älvdalens IF OK         Carolina Olsson        Älvdalens IF OK             27:33     4       34:51    10      1:02:24 
     9 Alice Aroneng          Bredareds IF            Sofia Grahn            Hestra IF                   30:10     6       33:20     8      1:03:30 
    10 Tova Olsson            Grycksbo IF OK          Ellen Saras            Grycksbo IF OK              30:55    12       33:50     9      1:04:45 
    11 Lisa Eriksson          Strängnäs-Malmby OL     Jonna Fors             OK Grip                     30:22    11       35:23    12      1:05:45 
    12 Sofia Eriksson         Stora Tuna OK           Lisa Dammvik           Stora Tuna OK               31:59    19       34:53    11      1:06:52 
    13 Malin Nyman            OK Tyr                  Emma Bergman           OK Tyr                      30:18     8       38:20    17      1:08:38 
    14 Kajsa Schöien-Fritiofs OK Tyr                  Elin Ransjö-Zander     OK Tyr                      30:21    10       38:27    18      1:08:48 
    15 Tua Söderström         OK Kolmården            Tora Westerberg        OK Kolmården                31:48    18       37:49    16      1:09:37 
    16 Moa Wästblad           OK Ravinen              Matilda Forsberg       OK Ravinen                  31:06    13       39:05    19      1:10:11 
    17 Isabelle Aguirre       OK Kolmården            Lisa Berggren          OK Kolmården                34:21    22       35:54    13      1:10:15 
    18 Emilia Östlund         OK Kolmården            Cornelia Andersson     OK Kolmården                34:01    20       37:45    15      1:11:46 
    19 Emma Pettersson        OK Roxen                Maya Hyland            Stjärnorps SK               34:09    21       39:39    21      1:13:48 
    20 Vilma von Krusenstiern OK Kåre                 Matilda Melén          OK Kåre                     37:32    32       36:36    14      1:14:08 
    21 Ebba Leickt            Tullinge SK             Amanda Blomdahl        Tullinge SK                 35:53    25       39:14    20      1:15:07 
    22 Evelina Östberg        Karlsbyhedens IK        Moa Göransson          Karlsbyhedens IK            35:38    23       40:00    23      1:15:38 
    23 Amanda Kleijn          Södertälje-Nykvarn O    Alva Bergqvist         Södertälje-Nykvarn O        36:27    28       39:41    22      1:16:08 
    24 Erika Duhlbo           IFK Moras OK            Sara Eriksson          IFK Moras OK                36:25    27       40:24    24      1:16:49 
    25 Stina Lindberg         OK Djerf                Maja Welander          OK Djerf                    36:33    29       40:56    25      1:17:29 
    26 Märta Skog             Tullinge SK             Hanna Tynong           Tullinge SK                 35:42    24       43:33    28      1:19:15 
    27 Johanna Lundqvist      OK Vargen               Elin Nordlund          Piteå IF                    36:01    26       44:07    29      1:20:08 
    28 Emy Zetterberg         Markbygdens OK          Emelie Udd             Markbygdens OK              31:38    15       49:42    35      1:21:20 
    29 Elsa Holmgård          Kils OK                 Amanda Mellerdal       Kils OK                     37:28    30       45:10    30      1:22:38 
    30 Elsa Andersson         Bredaryds SOK           Moa Hansson            Bredaryds SOK               31:47    17       51:49    37      1:23:36 
    31 Hanna Persson          Tumba-Mälarhöjden OK    Fanny Lejdegård        Tumba-Mälarhöjden OK        44:15    40       41:39    26      1:25:54 
    32 Julia Knutsson         Boxholm-Mjölby OL       Ida Milton             Boxholm-Mjölby OL           41:00    36       45:12    31      1:26:12 
    33 Elin Nilsson           Midälva OK              Ann Johansson          Sundsvalls OK               44:28    41       45:47    32      1:30:15 
    34 Agnes Lundqvist        Järfälla OK             Emmy Albinsson         Järfälla OK                 37:52    35       52:32    38      1:30:24 
    35 Elin Håll              HJS-Vansbro OK          Sanna Eriksson         HJS-Vansbro OK              44:52    43       46:42    34      1:31:34 
    36 Lina Björklund         Karlsbyhedens IK        Agnes Hjalmarsson      OK Kåre                     43:33    39       50:48    36      1:34:21 
    37 Maja Bergman           OK Ravinen              Tilda Andersson        OK Ravinen                  37:34    33       58:30    44      1:36:04 
    38 Ella Olsson            Grycksbo IF OK          Maria Bergström        Grycksbo IF OK              37:47    34       58:56    46      1:36:43 
    39 Emma Johansson         Linköpings OK           Viktoria Asketun       OK Roxen                    37:31    31     1:00:50    50      1:38:21 
    40 Julia Andersson        Länna IF                Linnéa Stråle          Länna IF                    42:12    37       58:03    43      1:40:15 
    41 Agnes Jonsson          OK Linné                Malin Isacsson         OK Linné                    48:36    50       53:29    39      1:42:05 
    42 Agnes Hektor           Järla IF OK             Astrid Henriksson      Järla IF OK                 44:56    44       57:56    42      1:42:52 
    43 Noa-Ristin Lagerqvist  Grycksbo IF OK          Madelene Andersson     Grycksbo IF OK              47:37    46       57:51    41      1:45:28 
    44 Maja Hult              Attunda OK              Karin Jäderberg        Attunda OK                  47:19    45       58:33    45      1:45:52 
    45 Ellinor Östervall      Tumba-Mälarhöjden OK    Emma Persson           Tumba-Mälarhöjden OK        51:56    51       55:49    40      1:47:45 
    46 Katrin Sjödén          Älvdalens IF OK         Sanna Sjödén           Älvdalens IF OK             52:10    53       59:00    47      1:51:10 
    47 Mikaela Eifrém         Tumba-Mälarhöjden OK    Moa Hill               Tumba-Mälarhöjden OK        52:07    52       59:40    49      1:51:47 
    48 Selma Gumaelius        Waxholms OK             Clara Sturk            Waxholms OK                 31:18    14     1:20:38    55      1:51:56 
    49 Tilde Andersson        Karlsbyhedens IK        Nina Björklund         Karlsbyhedens IK            57:00    55       59:31    48      1:56:31 
    50 Miranda Wide Irlander  Attunda OK              Veronica Redtzer       Attunda OK                  47:53    48     1:15:16    54      2:03:09 
    51 Johanna Wilander       Karlsbyhedens IK        Maja Björklund         Karlsbyhedens IK            57:09    56     1:08:55    52      2:06:04 
    52 Moa Westling           OK Kolmården            Nora Forslund          OK Kolmården                42:35    38     1:23:31    56      2:06:06 
    53 Elsa Rimhagen          Linköpings OK           Johanna Gustås         Linköpings OK               47:47    47     1:24:31    57      2:12:18 
    54 Cornelia Lundén        Avesta OK               Hanna Daniels          Avesta OK                   48:13    49     1:28:34    60      2:16:47 
    55 Lisa Åkre              Sundsvalls OK           Shanti Söderström      Sala OK                     52:13    54     1:24:47    58      2:17:00 

       Isa Halvarsson         Stora Tuna OK           Linn Lindkvist         Stora Tuna OK              Felst.             42:45    27              
       Sara Junevik           Leksands OK             Adelina Funke          Leksands OK                 44:34    42      Felst.                    
       Ronja Jungåker         Korsnäs IF OK           Jenny Perérs           Korsnäs IF OK            ej start             46:23    33              
       Annie Söderlund        Karlsbyhedens IK        Elin Eriksson          Karlsbyhedens IK         ej start           1:26:45    59              
       Jonna Lundbäck         Järfälla OK             Isa Lundqvist          Järfälla OK                                 1:09:12    53              
       Alma Andersson         Domnarvets GOIF         Stina Nybacka          Domnarvets GOIF          ej start           1:07:23    51              
       Jessica Fröbom         Karlsbyhedens IK        Alva Sundell           Karlsbyhedens IK                            2:12:41    61