Dala-Dubbeln 2008sö 2008-10-19 21:57
Resultat Stafett Medeldistansskapad av MT2003 © Stephan Krämer 2008

  Pl Namn                 Klubb1            Namn2              Klubb2                  Tid 



H20  (14)                                    

   1 Mikael Andersson     Linköpings OK     Johan Hamelius     Stora Tuna OK         51:54 
   2 Johan Sjögren        Tjällmo-Godegårds Tobias Augustsson  Tjällmo-Godegårds     54:26 
   3 Gabriel Ireståhl     Sol Tranås        Jonas Olsson       OK 64 Torpa           55:59 
   4 Alexander Nilsson    Gotlands Bro OK   Andreas Liljegren  Gotlands Bro OK       59:45 
   5 Alexander Westberg   OK Tranan         Johan Samuelsson   Halmstads OK        1:01:16 
   6 Joel Francén         Tjällmo-Godegårds Johan Allard       Tjällmo-Godegårds   1:05:24 
   7 Patrik Norlin        OK Djerf          Daniel Wikström    OK Tyr              1:05:58 
   8 Oskar Eklöf          IK Ymer           Stefan Karlsson    Hjobygdens OK       1:07:30 
   9 Anton Petterson      Mariestads FK     David Fors         OK Skogsstjärnan    1:17:58 
  10 Jesper Ackelman      OK Enen Enköping  Henrik Fröjd       Rehns BK            1:24:53 
  11 Robert Rensgard      OK Renen          David Lundsten     Vittjärvs IK        1:29:57 
  12 Patrik Hansson       OK Gipen          Silvana Nicklasson OK Gipen            1:35:03 
  13 Joakim Olsson        Väsby OK          Fredrik Kempe      Väsby OK            1:45:19 

     Åsa Holmgren         Västerås SOK      Oskar Mikaelsson   Västerås SOK         Felst. 



H18  (47)                                    

   1 Simon Andersson      OK Kullingshof    Simon Sanderi      Lidköpings VSK        47:02 
   2 Rickard Börjesson    Hestra IF         Gustav Eklöf       IK Ymer               47:51 
   3 Johan Norberg        Gamleby OK        Oskar Ljungqvist   IK Hakarpspojkarna    48:52 
   4 Martin Sand          OK Tisaren        Oscar Andersson    Stora Tuna OK         48:57 
   5 Erik Johansson       OK Tranan         Nils Spetz         Ulricehamns OK        49:05 
   6 Christoffer Ekman    OK Hällen         Henning Hall       Nyköpings OK          50:50 
   7 Anton Sundin         Strängnäs-Malmby  Christian Tingströ OK Klemmingen         51:18 
   8 Christer Lilja       OK Denseln        Henrik Berggren    OK Denseln            51:28 
   9 Gustav Eriksson      Stora Tuna OK     Joakim Svensk      Stora Tuna OK         52:39 
  10 Tommy Söderberg      OK Hällen         Tim Bjärengren     OK Hällen             52:42 
  11 Axel Wikström        Söders SOL Tyresö Oliver Lindblad Pe Söders SOL Tyresö     52:48 
  12 Tobias Pettersson    Västerviks OK     Viktor Antonsson   Eksjö SOK             52:49 
  13 Albin Evertsson      OK Klyftamo       Simon Markendahl   OK Klyftamo           52:50 
  14 Tobias Toresson      Södertälje-Nykvar Edvard Davidsson   OK Klemmingen         53:02 
  15 Gustav Stenberg      OK Skogshjortarna Niklas Österlund   IK Ymer               53:03 
  16 Andreas Berg         Linköpings OK     Henrik Tosteberg   Linköpings OK         53:34 
  17 Markus Hederskog     Malungs OK Skogsm Daniel Martinsson  OK Kroppefjäll        53:48 
  18 David Jonsson        OK Klyftamo       Peter Markendahl   OK Klyftamo           54:50 
  19 Oskar Larsson        OK 64 Torpa       Petter Samuelsson  OK 64 Torpa           55:33 
  20 Torbjörn Almegius    Stenungsunds OK   Dag Stridh         OK Gipen              56:03 
  21 Eric Nyberg          OK Denseln        John Sjöqvist      Linköpings OK         56:27 
  21 Adam Hellstadius     OK Hällen         Emil Hammarström   OK Hällen             56:27 
  23 Oscar Riis           Gamleby OK        Anton Thorstensson IK Hakarpspojkarna    56:50 
  24 Marcus Westerlind    OK Nolaskogsarna  Oscar Jernberg     OK Nolaskogsarna      57:44 
  25 Viktor Öhlén         Surahammars SOK   Marcus Ramström    Strängnäs-Malmby O    57:46 
  26 Christoffer Westblad Leksands OK       Svante Allmungs    Leksands OK           58:07 
  27 Klas Löfstedt        Stora Tuna OK     Christoffer Anders IK Gandvik            58:49 
  28 Anders Karlsson      Tumba-Mälarhöjden Hampus Nord        Tumba-Mälarhöjden     59:19 
  29 Mikael Lundstedt     Sundsvalls OK     Magnus Jonsson     Midälva OK            59:52 
  30 Mikael Andersson     IF Rigor          Mats Halvarsson    Fjärås AIK          1:01:05 
  31 Simon Eklöv          OK Linné          Mikael Anttila Eri Länna IF            1:01:38 
  32 Dennis Nyqvist       OK Gipen          Marcus Hansson     OK Gipen            1:03:30 
  33 Victor Gustafsson    IFK Moras OK      Andreas Allerhed   IFK Moras OK        1:03:35 
  34 Thomas Pettersson    IF Thor           Niklas Reinholdsso IF Thor             1:05:38 
  35 Karl Fredriksson     OK 64 Torpa       Erik Karlsson      Målilla OK          1:06:11 
  36 Adam Bäckström       SoIK Hellas       Claes Ek           SoIK Hellas         1:06:46 
  37 Jonas Ekskog         Kvarnsvedens GOIF Kalle Pettersson   Kvarnsvedens GOIF   1:08:47 
  38 Alexander Magnusson  OK Orinto         Niklas Andersson   OK Orinto           1:13:36 
  39 Anders Rosén         Stigmännen Karlsh Jon Nilsson        Ronneby OK          1:13:47 
  40 Sasha Andersson      Alfta-Ösa OK      Björn Karlsson     Rehns BK            1:18:14 
  41 Johan Philipsson     Markaryds FK      Daniel Persson     OK Gränsen          1:18:27 
  42 Rasmus Schurmann     Hylte OK          Erik Gustafsson    OK Nackhe           1:23:30 
  43 Hampus Westman       Västerås SOK      Patrik Linder      Västerås SOK        1:23:35 

     Patrik Axelsson      Tumba-Mälarhöjden Vakant Vakant      Tumba-Mälarhöjden    Felst. 
     Robert Sandberg      OK Roslagen       Viktor Lindberg    OK Roslagen        ej start 
     Simon Sjöhed         Gävle OK          Daniel Knutsen     Gävle OK           ej start 
     Alexander Oscarsson  Lindebygdens OK   Arvid Myhlback     Lindebygdens OK    ej start 



H16  (131)                                   

   1 Love Berzell         Attunda OK        Fredrik Carlsson   Täby OK               45:15 
   2 Christer Garpenlund  KFUM Örebro OK    Martin Regborn     Hagaby GoIF           45:23 
   3 Johan Högstrand      Markbygdens OK    Karl-Johan Westber OK Tranan             47:46 
   4 Eric Börjeskog       OK Tor            Oskar Svensson     Finspångs SOK         47:50 
   5 Andreas Bergander    Eksjö SOK         Pontus Petersson   Nybro OK              47:57 
   6 Kalle Bergman        OK Ravinen        Rasmus Palmqvist   Järfälla OK           48:10 
   7 Martin Blomgren      Stora Tuna OK     Jesper Arnesson    Idrefjällens OK       48:11 
   8 Ola Brönnheden       Vimmerby OK       Oscar Björck       OK Älme               48:14 
   9 Erik Jansson         Garphyttans IF    Marcus Jansson     Garphyttans IF        48:52 
  10 Johan Salomonson     Vänersborgs SK    Tobias Mattsson    Trollhättans SOK      49:06 
  11 Jesper Öström        OK Tyr            Adam Gottfridsson  Lillomarka OL         49:10 
  12 Jon Åkesson          Forsa OK          Fredrik Edén       OK Kåre               49:19 
  13 Oskar Ek-Larsson     Södertälje-Nykvar Jonas Borg         Södertälje-Nykvarn    49:24 
  14 Erik Malmberg        Kvarnsvedens GOIF Emil Svensk        Stora Tuna OK         49:25 
  15 Egil Edvardsen       Göteborg-Majorna  Joakim Eliasson    OK Alehof             49:38 
  16 Emil Börjesson       Lidköpings VSK    Erik Classon       OK Orinto             49:39 
  17 Simon Skogman        Markbygdens OK    Albin Andersson    Markbygdens OK        49:43 
  18 Niklas Olsson        IFK Moras OK      Marcus Allerhed    IFK Moras OK          49:48 
  19 Måns Östman          Göteborg-Majorna  Joel Nilsson       Lerums SOK            49:56 
  20 Martin Ahlberger     Hestra IF         David Johansson    Rydboholms SK         50:19 
  21 Johan Sandström      OK Gipen          Erik Siebers       IK Hakarpspojkarna    50:27 
  22 Ludvig Eriksson      Södertälje-Nykvar Linus Ericson      Södertälje-Nykvarn    50:51 
  23 Anton Hallor         OK Tisaren        Johan Alfredsson   OK Tisaren            50:52 
  24 Joel A.Skantze       Järla IF OK       Fredrik Carlsson   OK Hällen             51:02 
  25 Lennart Johansson    Nyköpings OK      Jens Wängdahl      OK Gipen              51:20 
  26 Krister Kölzow       OK Ravinen        Rasmus Elmertoft   Norbergs OK           51:21 
  27 Magnus Glännefors    Söders SOL Tyresö Martin Lövald Hell Täby OK               51:22 
  28 Erik Adriansson      OK Kåre           Fredrik Mattsson   OK Kåre               51:23 
  29 Joar Svartholm       Gammelstads IF    Ulrik Nordberg     Tierps SOK            51:45 
  30 Linus Lager          Nässjö OK         Eric Hansson       Nässjö OK             51:53 
  31 Torbjörn Jacobsson   OK Rodhen         Henrik Jonsson     OK Rodhen             51:57 
  32 Oskar Engman         OK Denseln        Marcus Berggren    GOIF Tjalve           51:58 
  32 Karl Dannbring       Skåneslättens OL  David Arborelius   IS Kullen             51:58 
  34 Felix Palmgren       Bodafors OK       Jonathan Andersson Kexholms SK           52:17 
  34 Andreas Calleberg    Söderhamns OK     Gustav Kvick       Forsa OK              52:17 
  36 Tobias Forsén        Tullinge SK       Tintin Karlberg    Tullinge SK           52:18 
  37 Mikael Mellberg      Tumba-Mälarhöjden Axel Wrådhe        Attunda OK            52:22 
  38 Jonas Sundvall       OK Nolaskogsarna  Erik Magnusson     OK Nolaskogsarna      52:24 
  39 Fredrik Bjernulf     Sundbybergs IK    Joakim Wigertz     Långhundra IF         52:26 
  40 Carl-Johan Fredman   Hestra IF         Isak Krantz        IK Gandvik            52:37 
  41 John Börjesson       Hestra IF         Dan Börjesson      Hestra IF             52:38 
  42 Tobias Nilsson       OK Skogsfalken    Fredrik Henriksson Ronneby OK            52:44 
  43 Albin Sjöhed         Gävle OK          Erik Boman         Gävle OK              53:28 
  44 Manne Norman         Tullinge SK       Fredrik Forsberg   Tullinge SK           53:30 
  45 Mattias Pauli        Istrums SK        Jonas Sundberg     Istrums SK            53:31 
  46 Adrian Pauli         Istrums SK        Joakim Karlsson    Mariestads FK         53:45 
  47 Max Coxner           Lerums SOK        Johan Gunnarsson   Lerums SOK            53:46 
  48 Filip Aguirre        OK Kolmården      Emil Blomquist     OK Kolmården          53:53 
  48 Rikard Wadman        Västerås SOK      Fredrik Urby       Västerås SOK          53:53 
  50 Jesper Sjögren       OK Kullingshof    Martin Larsson     Hestra IF             54:03 
  51 Andreas Nilsson      Markaryds FK      Anton Philipsson   Markaryds FK          54:12 
  52 Martin Carlsson      Tjällmo-Godegårds Victor Bergstrand  Motala AIF OL         54:17 
  53 Marcus Lundholm      OK Renen          Johan Bergman      OK Renen              54:25 
  54 Johan Forsgren       OK Kåre           Nils Erkers        Leksands OK           54:46 
  55 Jonas Nilsson        OK Nackhe         Tommy Pap          Sol Tranås            55:22 
  56 Fredrik Ögren        Bergnäsets AIK    Gunnar Holmgren    Bergnäsets AIK        55:54 
  57 Torsten Molitor      Katrineholms OK   Max Molitor        Katrineholms OK       55:59 
  58 Kennie Widmark       Umedalens IF      Sergey Forsberg    Umedalens IF          56:01 
  59 Anton Bergström      Nyköpings OK      Simon Strömberg    Nyköpings OK          56:03 
  60 Johan Wästberg       OK Milan          Jonas Lindahl      OK Milan              56:05 
  61 Philip Pålsson       Skåneslättens OL  Oskar Andersson    OK Gynge              56:06 
  62 Lucas Wändel         Lunds OK          Jonathan Erlandsso Uddevalla OK          56:08 
  63 Isak Lundgren        Umeå OK           Olov Johansson     Umeå OK               56:14 
  64 Johan Hagström       Falkenbergs OK    Rasmus Blockgren   Falkenbergs OK        56:24 
  65 Jonas Rinnbäck       OK Ravinen        Johan Bengtsson    OK Ravinen            56:36 
  66 Adam Georgsson       OK Nackhe         Per Skyggeson      OK Nackhe             56:45 
  67 Anton Sundgren       Vallentuna-Össeby Martin Jansson     OK Rodhen             56:59 
  68 Oscar Vagman         OK Klemmingen     Conrad Tingström   OK Klemmingen         57:07 
  69 Axel Karlsson        Simlångsdalens IF Alexandra Bjärrenh Rånäs OK              57:36 
  70 Olle Löfstedt        Stora Tuna OK     Johan Hinder       Tolered-Utby Ol-kl    57:59 
  71 Jakob Lund           OK Orinto         Andreas Brag Jonss IK Gandvik            58:01 
  72 Fredrik Nilsson      Örkelljunga FK    Martin Bengtsson   IS Kullen             58:14 
  73 Erik Ramberg         Hallstahammars OK Janne Selkälä      Köping-Kolsva OK      58:16 
  74 Johan Montén         Domnarvets GOIF   Joakim Lindstedt   Domnarvets GOIF       59:27 
  75 Viktor von Heijne    Bergnäsets AIK    Carl Holmgren      Bergnäsets AIK      1:00:37 
  76 Viktor Westin        Bredaryds SOK     Tobias Edström     OK Gisle            1:00:42 
  76 Gustav Nystedt       Sundsvalls OK     Joakim Nordling    Sundsvalls OK       1:00:42 
  78 Erik Sköld           Linköpings OK     Jonas Lundgren     Linköpings OK       1:00:44 
  79 Fredrik Bergfeldt    OK Klyftamo       Eric Sand          IK Gandvik          1:01:53 
  80 Rasmus Sundqvist     OK Kåre           Jonas Gabrielsson  Korsnäs IF OK       1:01:56 
  81 Erik Larsson         OK Nackhe         Joel Johnsson      OK Nackhe           1:03:29 
  82 Anton Forsberg       Västerås SOK      Kristoffer Arnesso Västerås SOK        1:03:53 
  83 Timo Palokangas      IF Thor           Rasmus Löfgren     OK Linné            1:04:27 
  84 Jonathan Winther     Västerbergslagens Filip Brynfors     Västerbergslagens   1:04:29 
  85 David Roos           IF Thor           Isak Eklöv         OK Linné            1:04:31 
  86 Martin Svärd         OK Tylöskog       Erik Gödecke       OK Tylöskog         1:04:36 
  87 Victor Hardefelt     Tenhults SOK      Christofer Berntss IF Rigor            1:04:43 
  88 Harald Henriksson    Järla IF OK       Fredric Spjut      Järla IF OK         1:04:45 
  89 Arvid Lindqvist-Käll OK Älme           Carl-Johan Bergman OK Älme             1:05:04 
  90 Filip Andersson      Markbygdens OK    Martin Frisk       Markbygdens OK      1:05:52 
  91 Daniel Pettersson    Västerviks OK     Karl-Fredrik Olsso Västerviks OK       1:05:58 
  92 Måns Bränneby        OK Kolmården      Oskar Johansson    OK Kolmården        1:06:27 
  93 Elias Johansson      OK Österåker      Mårten Holmström   OK Österåker        1:07:34 
  94 Albin Östling        OK Skogshjortarna Daniel Rönnkvist   OK Skogshjortarna   1:07:35 
  95 Johannes Uhr         OK Milan          Martin Karlsson    OK Tylöskog         1:08:21 
  96 Hans Erik Heggem     Lillomarka OL     Sondre Bakken      Lillomarka OL       1:08:47 
  97 Jakob Redtzer        Attunda OK        David Hunhammar    Bromma-Vällingby S  1:08:53 
  98 Pontus Johansson     OK Kullingshof    Niklas Helmertz    Fk Herkules         1:09:07 
  99 Rasmus Vedin         Södertälje-Nykvar Jonas Ehn          Södertälje-Nykvarn  1:09:17 
 100 Erik Toomingas       Sundsvalls OK     Emil Åström        Sundsvalls OK       1:09:40 
 101 Ludvig Berglin       Lessebo OK        Johnny Andersson   Målilla OK          1:10:23 
 102 Erik Frost           IFK Moras OK      Herman Håll        HJS-Vansbro OK      1:11:33 
 103 Anders Ohlsson       Uddevalla OK      Marcus Boman       Stångenäs AIS       1:11:35 
 104 David Karlsson       OK 64 Torpa       Petter Andersson   OK 64 Torpa         1:13:07 
 105 Hanna Larsson        Arboga OK         Joel Andersson     IK Gandvik          1:14:12 
 106 Björn Larsson-Snygg  Njurunda OK       Tobias Loodh       Selånger SOK        1:15:12 
 107 Nisse Amberg         Järla IF OK       Albin Björk        Järla IF OK         1:17:19 
 108 Robin Emanuelsson    Målilla OK        Hampus Billing     Målilla OK          1:17:47 
 109 Henning Gustavsson   Falkenbergs OK    Johan Badenfelt    Falkenbergs OK      1:18:42 
 110 Alex Börjesson       OK Skogsfalken    Jacob Wåhlin       OK Skogsfalken      1:19:34 
 111 Linus Lövgren        IFK Moras OK      Johan Gunnars      IFK Moras OK        1:19:41 
 112 Ville Hyvärinen      Haparanda OK      Samuel Aasa        Haparanda OK        1:21:34 
 113 David Byrén          KFUM Örebro OK    Ludvig Nilsson     KFUM Örebro OK      1:24:30 
 114 Rickard Söderholm    Strängnäs-Malmby  Mårten Winkler     Strängnäs-Malmby O  1:25:24 
 115 Anton Bernhard-Hjelm Skarpnäcks OL     Björn Friström     Skarpnäcks OL       1:38:50 
 116 Emil Lindström       Sol Tranås        Oskar Syd          Sol Tranås          1:40:23 
 117 Petter Karlsten      Rasbo IK          John Davey         Rasbo IK            1:45:32 

     Joel Lenell          OK Ravinen        André Sahlsten     OK Ravinen           Felst. 
     Rasmus Bäck          OK Kullingshof    Emil Andersson     OK Kullingshof       Felst. 
     Joakim Carlsson      Täby OK           Joakim Berg        Bromma-Vällingby S   Felst. 
     Joel Valfridsson     Boxholm-Mjölby OL Mikael Urdal       Boxholm-Mjölby OL    Felst. 
     Anton Helgman        OK Tyr            Pontus Öström      OK Tyr               Felst. 
     Jonas Axin           Hagaby GoIF       Herman Eriksson    Hagaby GoIF          Felst. 
     Daniel Wejås         Nyköpings OK      Mandus Ridefeldt   OK Linné             Felst. 
     Martin Bergström     Kvarnsvedens GOIF Filip Bergström    Kvarnsvedens GOIF    Felst. 
     Robert Pettersson    IF Thor           Anton Gyllenhammar Sigtuna OK           Felst. 
     Mattias Engström     Hjärnarps GH OL   Johan Ekelöv       Skåneslättens OL     Felst. 
     Mårten Lundqvist     Sundbybergs IK    Axel Södersten     Sundbybergs IK       Felst. 
     Viktor Runnby        Göteborg-Majorna  Niklas Helmertz    FK Herkules        ej start 
     Charlie Stolt        Rehns BK          Anders Fröjd       Rehns BK           ej start 
     Björn Markfjärd      Avesta OK         Jimmy Lövgren      Avesta OK          ej start 



H14  (133)                                   

   1 Ludvig Åhlund        OK Nolaskogsarna  Marcus Andersson   OK Nolaskogsarna      40:42 
   2 Jonatan Aronsson     OK Tisaren        Didrik Hall        Nyköpings OK          40:45 
   3 Emil Granqvist       OK Ravinen        Johan Ek-Larsson   Södertälje-Nykvarn    43:34 
   4 Martin Dahlgren-Rosé Järla IF OK       Jakob Ivarsson     Haninge SOK           43:58 
   5 Viktor Segersson     OK 64 Torpa       Leif Svensson      Finspångs SOK         45:05 
   6 Simon Fors           Kvarnsvedens GOIF Elias Öhgren       Karlsbyhedens IK      45:14 
   7 Emil Olsson          OK Orion          Anton Johansson    OK Orion              45:16 
   8 Erik Lindgren        KFUM Örebro OK    Oskar Andrén       OK Tisaren            45:23 
   9 Eddie Edström        Sundsvalls OK     Jens Rönnols       Täby OK               45:56 
  10 Olle Forsberg        OK Ravinen        Assar Hellström    OK Ravinen            47:04 
  11 Martin Gelinder      Attunda OK        Joakim Byström     Järfälla OK           47:08 
  12 Niklas Gustafsson    Strängnäs-Malmby  Jens Sundbüe       Strängnäs-Malmby O    47:10 
  13 Niklas Karlsson      Bromma-Vällingby  Martin Hunhammar   Bromma-Vällingby S    47:14 
  14 Johan Ivarsson       OK Kullingshof    Anton Nilsson      OK Tranan             47:24 
  15 Markus Westblad      OK Ravinen        Johan Önerud       OK Ravinen            47:41 
  16 Einar Johansson      Linköpings OK     Petter Johansson   Linköpings OK         48:10 
  17 Mats Hases           Säterbygdens OK   Oskar Sandberg     Säterbygdens OK       48:37 
  18 Adam Granstedt       IK Hakarpspojkarn Henrik Andersson   Bredaryds SOK         48:48 
  19 Victor Flingmark     Uddevalla OK      Rasmus Larsson     OK Alehof             49:23 
  20 Carl Boman           Västerås SOK      Kasper Westman     Västerås SOK          50:46 
  21 Gustaf Sparrevik     Lerums SOK        Rasmus Lygner      Lerums SOK            51:53 
  22 Pontus Karlsson      Markbygdens OK    Per Samuelsson     IK Trenne Ullared     51:54 
  23 Filip Axelsson-Meyer OK Linné          Lukas Tegendal     OK Linné              52:04 
  24 Arvid Henriksson     Järla IF OK       Emil Wipp          Järla IF OK           52:30 
  25 Simon Ågren          OK Linné          Emil Gyllenhammar  Sigtuna OK            52:44 
  26 Sixten Walheim       Robertsfors IK    Kevin Ståhl        Järbo OK              53:06 
  27 Kim Wicktorsson      Tibro OK          Gustav Magnusson   IF Hagen              54:01 
  28 Måns Hellgren        OK Södertörn      William Nilsson    OK Södertörn          54:04 
  29 Oscar Andersson      Kexholms SK       Daniel Håkansson   Växjö OK              54:13 
  30 Gabriel Lindersson   Gamleby OK        Gustav Ederlöv     Gamleby OK            54:19 
  31 Henrik Håkansson     OK Kolmården      Martin Engman      OK Denseln            54:23 
  32 Daniel Posch         Sol Tranås        Oskar Ireståhl     Sol Tranås            54:30 
  33 Hampus Bergander     Eksjö SOK         Jakob Riis         Gamleby OK            54:33 
  34 Andreas Jansson      OK Tranan         Johan Andersson    Ryda SK               54:52 
  35 Anton Persson        Markaryds FK      Oskar Lundqvist    Nybro OK              54:59 
  36 Daniel Nilsson       Nyköpings OK      Nils Lemoine       Gävle OK              55:12 
  37 Sebastian Edén       OK Kåre           Glen Bales         OK Kåre               55:25 
  38 Albin Arvidsson      OK Kullingshof    Anton Karlsson     OK Kullingshof        55:41 
  39 Alexander Fors       Attunda OK        Johannes Knutas    Attunda OK            55:44 
  40 Jonas Larson         Bergnäsets AIK    Erik Ögren         Bergnäsets AIK        56:04 
  41 Axel Christoffersson OK Renen          Petter Bergman     OK Renen              56:10 
  42 Oskar Åström         Sundsvalls OK     Viktor Nordling    Sundsvalls OK         56:45 
  43 Johan Winther        Västerbergslagens Kristoffer Holmstr Västerbergslagens     56:53 
  44 Erik Berzell         Attunda OK        Emil Andersson     Tullinge SK           57:10 
  45 Oscar Nyqvist        Jönköpings OK     Erik Nyqvist       Jönköpings OK         57:30 
  45 Niclas Larsson       Köping-Kolsva OK  Martin Skaar       Jönköpings OK         57:30 
  47 Martin Ericsson      OK Djerf          Jesper Kullin Alfr OK Tyr                58:00 
  48 Martin Smedmark      OK Roslagen       Kalle Söderbärg    OK Roslagen           58:55 
  49 Oskar Brandt         OK Tyr            Erik Persson       Nässjö OK             59:15 
  50 Filip Salén          OK Renen          Victor Henriksson  Seskarö IF            59:54 
  51 Fredrik Peterson     Linköpings OK     Albin Detterfelt   Linköpings OK       1:00:03 
  52 Karl Reiver          Bodafors OK       Oscar Gustavsson   OK Bävern           1:00:04 
  53 Lukas Mattsson       OK Kolmården      Niklas Carlsson    Boxholm-Mjölby OL   1:00:13 
  54 Oscar Frylemo        Attunda OK        Daniel Roos        Attunda OK          1:00:49 
  55 Anton Blomdahl       Tullinge SK       Daniel Bengtsson   Tullinge SK         1:01:01 
  56 Hugo Lindell         Långhundra IF     Fredrik Wigertz    Långhundra IF       1:01:08 
  57 Josef Svalbring      Målilla OK        Henrik Pettersson  Västerviks OK       1:01:14 
  58 Fredrik Ahnlén       OK Hammaren       Anders Svahn       OK Hammaren         1:01:19 
  59 Johan Söderlund      Leksands OK       Joakim Ramsell     Leksands OK         1:02:00 
  60 Oscar Eriksson       Västerbergslagens Pär Wåhlander      Västerbergslagens   1:02:21 
  61 Carl Näslund         Västerås SOK      Leonard Balk       Västerås SOK        1:02:35 
  62 Carl Carlsvärd       Almby IK          Anton Gustafsson   Stora Tuna OK       1:04:18 
  63 David Stigsmark      Kvarnsvedens GOIF Fredrik Wallin     Stora Tuna OK       1:04:24 
  64 Elias Pellicer Ruud  Lillomarka OL     Björn Vilberg      Lillomarka OL       1:05:13 
  65 Fredrik Regborn      Hagaby GoIF       Martin Vidfelt     Lindebygdens OK     1:05:22 
  65 Alexander Wedin      OK Rodhen         Simon Andersson    OK Rodhen           1:05:22 
  67 Daniel Bengtsson     Långhundra IF     Martin Eriksson    Tierps SOK          1:05:35 
  68 Johan Sköld          Linköpings OK     Fredrik Tegström   Linköpings OK       1:07:08 
  69 Edvin Hultberg       Hagaby GoIF       Filip Eriksson     Hagaby GoIF         1:09:19 
  70 Erik Björklund       Bjursås OK        Linus Holst        Karlsbyhedens IK    1:09:23 
  71 Andreas Zeijlon      OK Hällen         Kristoffer Petters OK Hällen           1:09:50 
  72 Simon Kappel         Gotlands Bro OK   Gustav Elfving     IK Jarl             1:10:09 
  73 Marcus Bengtsson     Mariestads FK     Oskar Stenberg     OK Skogshjortarna   1:10:30 
  74 Joel Kristiansson    Hässleholms OK    Simon Marntell     Markaryds FK        1:10:36 
  75 Jakob Malmfors       Skogspojkarnas OK Wincent Rydeberg   Skogspojkarnas OK   1:11:55 
  76 Felix Alsén          OK Roslagen       Elias Sjöström     Länna IF            1:12:11 
  77 Anders Vedin         Midälva OK        Petter Andersson   Ockelbo OK          1:12:13 
  78 Emil Wikström        OK Tyr            Hannes Welander    OK Djerf            1:12:18 
  79 Erik Nygren-Wåhlin   OK Södertörn      Simon Lundin       Sundbybergs IK      1:12:21 
  80 Pontus Blockgren     Falkenbergs OK    Albert Gustavsson  Falkenbergs OK      1:12:26 
  81 Erik Urby            Västerås SOK      Hanna Urby         Västerås SOK        1:12:32 
  82 Marcus Wiklander     Högåkers OK       William Eriksson   Högåkers OK         1:12:33 
  83 Gustav Andersson     Avesta OK         Viktor Lundén      Avesta OK           1:12:41 
  84 Emil Rankka          OK Roxen          Erik Herbertsson   OK Roxen            1:12:54 
  85 William Erlandsson   OK Österåker      Emil Lantz         OK Österåker        1:13:07 
  86 Jefta Langerak       Järfälla OK       Andreas Winander-S Järfälla OK         1:13:19 
  87 Erik Andersson       Stigmännen Karlsh Felix Persson      OK Skogsfalken      1:14:13 
  88 Elis Franzén         Haparanda OK      David Pessa        Haparanda OK        1:14:49 
  89 Viktor Berggren      Tullinge SK       Hugo Nord          Tumba-Mälarhöjden   1:15:02 
  90 Jesper Lund          Haninge SOK       Embla Morast       Haninge SOK         1:15:03 
  91 Friedrich Arnold     OK Linné          Martin Sjöborg     OK Linné            1:15:36 
  92 Wille Finn Eriksson  Domnarvets GOIF   Henrik Montén      Domnarvets GOIF     1:16:07 
  93 Daniel Forslund      Säffle OK         Dag Hultberg       OK Kolmården        1:18:38 
  94 Anders Sjöbom        Njurunda OK       Martin Larsson-Sny Njurunda OK         1:19:23 
  95 Björn Kongslien      Skogspojkarnas OK Ryan Jones         Skogspojkarnas OK   1:19:55 
  96 Anton Daniels        Attunda OK        Simon Martelius    Attunda OK          1:20:16 
  97 Niklas Frisk         Markbygdens OK    Erik Persson       Markbygdens OK      1:20:19 
  98 Tobias Magnusson     GOIF Tjalve       Kalle Karlsson     GOIF Tjalve         1:20:23 
  99 Jonathan Helin       Ockelbo OK        Sebastian Myhrberg Ockelbo OK          1:21:44 
 100 Rickard Lindqvist    Kvarnsvedens GOIF Adam Rindeskär     Kvarnsvedens GOIF   1:24:44 
 101 David Björelind      Järla IF OK       Johan Karlsson     Järla IF OK         1:25:27 
 102 Erik Lindgren        Sigtuna OK        Emil Lindgren      Sigtuna OK          1:27:10 
 103 Martin Risberg       KFUM Örebro OK    Simon Rung         KFUM Örebro OK      1:28:54 
 104 Filip Barkestedt     OK Kullingshof    Emil Johansson     OK Kullingshof      1:29:10 
 105 Albin Blom           Norbergs OK       William Karlsson   Norbergs OK         1:31:28 
 106 Magnus Liljedahl     Västerbergslagens Alexander Persson  Västerbergslagens   1:31:57 
 107 Johan Löfström       Jönköpings OK     Erik Holmberg      Jönköpings OK       1:35:35 
 108 Sebastian Agerhäll   OK Tisaren        Jonas Carlsson     Garphyttans IF      1:35:37 
 109 Albert Askengren     Visborgs OK       Mikael Gardelin    Visborgs OK         1:35:40 
 110 Filip Berntsson      IF Rigor          Jonas Bäckström    IF Rigor            1:35:55 
 111 Oscar Rahlenius      Skattkärrs IF     Axel Magnussen     Skattkärrs IF       1:36:38 
 112 Filip Magnusson      Stora Tuna OK     Anders Sahlin      Stora Tuna OK       1:44:09 
 113 Hugo Segerström      Nyköpings OK      Simon Lindståhl    Linköpings OK       1:44:26 
 114 Håkan Palm           OK Klemmingen     Alfons Davidsson   OK Klemmingen       1:45:21 
 115 Erik Hedberg         IF Rigor          Alfred Tingström   IF Rigor            1:48:45 
 116 Elin Kjellsson       Falkenbergs OK    Anton Hagström     Falkenbergs OK      1:57:09 
 117 Jakob Lindvall       Kvarnsvedens GOIF Arvid Runvik       Kvarnsvedens GOIF   2:00:44 
 118 Aleksander Samuelsso OK 64 Torpa       Erik Segersson     OK 64 Torpa         2:20:14 

     Daniel Gustavsson    FK Friskus Varber Jakob Ekman        FK Friskus Varberg   Felst. 
     Phillip Persson      OK Orion          Fredrik Wennermark OK Skogsfalken       Felst. 
     Emil Andersson       Domnarvets GOIF   Gustav Ericsson    Domnarvets GOIF      Felst. 
     Jonathan Karlsson    OK Tylöskog       Erik Svärd         OK Tylöskog          Felst. 
     Adam Hansson         OK 64 Torpa       John Staaf         Boxholm-Mjölby OL    Felst. 
     Max Berggren         OK Denseln        Fredrik Malmfors   Skogspojkarnas OK    Felst. 
     Björn Säfsten        Sigtuna OK        Philip Bergkvist   Sigtuna OK           Felst. 
     Kalle Elisson        Domnarvets GOIF   Torgny Palm        HJS-Vansbro OK     ej start 
     Anders Vedin         Midälva OK        Joakim Virtanen    Midälva OK         ej start 
     Nils Gustafsson      Boxholm-Mjölby OL Niklas Carlsson    Boxholm-Mjölby OL  ej start 
     Andreas Ljung        Järbo OK          Jonathan Anderung  Järbo OK           ej start 
     Jonatan Höjlind      IFK Moras OK      Olle Zander        IFK Moras OK       ej start 
     Christian Löchting-T OK Roslagen       Kalle Kula         OK Roslagen        ej start 
     Max Sjöberg          Njurunda OK       Per Castenborg     Njurunda OK        ej start 
     Ludwig Ljungqvist    Kexholms SK       Erik Karlsson      Målilla OK         ej start 



H12  (111)                                   

   1 Markus Larsson       Hestra IF         Filip Grahn        Hestra IF             39:12 
   2 Ola Andersson        Stigmännen Karlsh Johan Wennermark   OK Skogsfalken        39:18 
   3 Jens Josefsson       Jönköpings OK     Filip Ossiansson   IK Hakarpspojkarna    39:50 
   4 Emil Thellsén        OK Roxen          Per Lindman        Finspångs SOK         39:52 
   4 Andreas Sundström    Västerås SOK      August Mikaelsson  Västerås SOK          39:52 
   6 Sebastian Svensson   Finspångs SOK     Alexander Wiklund  Finspångs SOK         39:53 
   7 Jesper Sjöblom       Södertälje-Nykvar Joakim Andén       Södertälje-Nykvarn    40:24 
   8 Jonas Eriksson       Stora Tuna OK     Nils Alexandersson Stora Tuna OK         40:43 
   9 Jonas Gustafsson     OK Kåre           Nils Gumaelius     Waxholms OK           40:47 
  10 Nils Augustsson      IFK Moras OK      Gabriel Höjlind    IFK Moras OK          40:51 
  11 Andreas Hultqvist    Tullinge SK       Niklas Sundqvist   Tullinge SK           40:57 
  12 Daniel Andersson     OK Löftan         Johan Gustafsson   OK Nackhe             41:19 
  13 Joel Pettersson      Tullinge SK       Olle Andersson     Tullinge SK           41:32 
  14 Ville Johansson      OK Kolmården      Oskar Leinonen     OK Kolmården          42:19 
  15 Adam Thellsén        OK Roxen          Albin Lillieström  OK Roxen              42:24 
  16 Amadeus Hansson      Gotlands Bro OK   Tove Rönnbäck      Visborgs OK           42:31 
  17 Sven Engström        Linköpings OK     Elias Rankka       OK Roxen              42:32 
  18 Oskar Johansson      OK Klyftamo       Philip Karlsson    OK Klyftamo           42:34 
  19 Anton Hansson        Nässjö OK         August Kollberg    Eksjö SOK             43:17 
  20 Viktor Lundmark      Kvarnsvedens GOIF Filip Hahne        Insjöns IF OK         44:37 
  21 Jacob Gustafsson     OK Kåre           Emil Åberg         Korsnäs IF OK         44:39 
  22 Lucas J-Sundblad     Eksjö SOK         Philip Edvardsson  Eksjö SOK             44:45 
  23 Rickard Månkell      Turebergs IF      Karl Enges         Turebergs IF          46:52 
  24 Tim Söderström       OK Kolmården      Oskar Löfroth      OK Kolmården          46:59 
  25 Oliver Nilsson       Nyköpings OK      Gustaf Sundbüe     OK Hällen             47:02 
  26 Johan Gustafsson     OK Tyr            Pontus Kullin Alfr OK Tyr                47:03 
  27 Harald Larsson       Hagaby GoIF       Carl Valjus        Hagaby GoIF           47:07 
  28 Fredrika von Essen   OK Linné          Paul Schmidt       OK Linné              47:11 
  29 Anton Forsberg       Långhundra IF     Johannes Ridefelt  OK Linné              47:13 
  30 Albin Evertsson      Lessebo OK        Henrik Eklund      Växjö OK              47:23 
  31 Nils Henriksson      Seskarö IF        Kalle Henriksson   Gammelstads IF        47:34 
  32 Samuel Hedlund       Köping-Kolsva OK  Julia Eriksson     Köping-Kolsva OK      47:38 
  33 Albin Bergkvist      Bjursås OK        Rikard Andersson   Bjursås OK            47:39 
  34 Alexander Nilsson    OK Södertörn      Joel Lagerberg     OK Södertörn          47:43 
  35 John Gunnarsson      Surahammars SOK   Gustav Lundh       Surahammars SOK       47:46 
  36 Ivar Sörqvist        Markbygdens OK    Axel Ek            Markbygdens OK        48:00 
  37 Nils Wärnsberg       Eksjö SOK         Jonathan Eliasson  Eksjö SOK             48:33 
  38 Emanuel Urdal        Boxholm-Mjölby OL Erik Pettersson    Boxholm-Mjölby OL     49:00 
  39 Kristin Höög         OK Kullingshof    Johan Knutsson     OK Kullingshof        49:10 
  40 Per Karlsson         OK Tylöskog       Erik Thuresson     OK Tylöskog           49:31 
  41 Johan Nyman          OK Dellen         David Larsson      Forsa OK              49:45 
  42 Erik Hållström       Gävle OK          Jesper Jissbacke   Gävle OK              50:39 
  43 André Andersson      Västerbergslagens Oscar Sjöberg      Västerbergslagens     50:44 
  44 Erik Molitor         Katrineholms OK   Nils Brodén        OK Hällen             50:46 
  45 Albin Steinwall      Gävle OK          Joakim Ståhl       Järbo OK              50:49 
  46 Oscar Marntell       Markaryds FK      Oscar Philipsson   Markaryds FK          50:58 
  47 Waldemar Andersson   OK Roslagen       Leonard Hökby      OK Roslagen           51:19 
  48 Andrea Lotsander     OK Hammaren       Filip Ivarsson     OK Hammaren           51:53 
  49 Tobias Pentonen      Hestra IF         Linus Landergren   IK Ymer               52:05 
  50 Oscar Westin         Vittjärvs IK      Arvid Holmgren     Vittjärvs IK          53:04 
  51 Viktor Ivarsson      KFUM Örebro OK    Andreas Windefelt  KFUM Örebro OK        53:28 
  52 Jonathan Persson     Karlsbyhedens IK  Pontus Holst       Karlsbyhedens IK      53:44 
  53 Viktor Isaks         Bjursås OK        Isak Söderström    Sala OK               53:56 
  54 Rasmus Dahllöf       OK Älgen          Jesper Lindh       OK Älgen              55:24 
  55 Oscar Lindell        Sundsvalls OK     Johan Nordin       Sundsvalls OK         55:29 
  56 Jeremias Mellberg    Svaide-Roma SOK   Fredrik Levin      Svaide-Roma SOK       57:26 
  57 Frej Hegg            Svaide-Roma SOK   William Gahm       Svaide-Roma SOK       58:27 
  57 Tobias Bjernulf      Sundbybergs IK    Oskar Andersson    OK Löftan             58:27 
  59 David Dahl           Visborgs OK       Axel Lindberg      Svaide-Roma SOK       58:34 
  60 Olle Lindgren        KFUM Örebro OK    Jakob Eriksson     KFUM Örebro OK        58:35 
  61 Klas Udd             Markbygdens OK    Erik Fors          Hestra IF             58:44 
  62 Peder Holmqvist      Lillomarka OL     Viktor Lund        OK Roslagen           58:47 
  63 Marcus Grahn         Södertälje-Nykvar Simon Jansson-Järp OK Klemmingen         59:31 
  64 Åsmund Persönn Ödega Lillomarka OL     Steinar Kollerud   Lillomarka OL       1:00:29 
  65 Carl Andersson       OK Tyr            Ludvig Karlsson    Filipstadsbygdens   1:00:48 
  66 Martin Bergman       OK Kåre           Nils Forsgren      OK Kåre             1:00:49 
  67 Joakim Skärlén       Haninge SOK       Totte Malmgård     Haninge SOK         1:00:59 
  68 Nils Bremer          Boxholm-Mjölby OL Joar Lönngren      Boxholm-Mjölby OL   1:01:26 
  69 Sixten Jonsson       OK Linné          Max Markensten     OK Linné            1:02:03 
  70 Herman Billing       Målilla OK        Robert Billing     Hultsfreds OK       1:05:30 
  71 David Gunnarsson     IK Hakarpspojkarn Markus Nordmark    Nässjö OK           1:06:06 
  72 Erik Engstedt        Tullinge SK       William Kumpulaine Tullinge SK         1:06:23 
  73 Ludvig Larsendal     Västerås SOK      Albin Forsberg     Västerås SOK        1:06:38 
  74 Fredrik Persson      Domnarvets GOIF   Emil Olsson        Domnarvets GOIF     1:07:32 
  75 Byron Palm           HJS-Vansbro OK    Emil Danielsson    HJS-Vansbro OK      1:08:10 
  76 Martin Skyggeson     OK Nackhe         August Bengtsson   OK Nackhe           1:08:35 
  77 Martin Norrbom       Sala OK           Cevin Starö        Sala OK             1:08:40 
  78 Oscar Stålhök        Hagaby GoIF       Joel Vidfelt       Lindebygdens OK     1:09:13 
  79 Elias Pontén         Stora Tuna OK     Axel Pontén        IF Thor             1:09:28 
  80 Olle Eklund          Skarpnäcks OL     Jonatan Göransson  Skarpnäcks OL       1:09:39 
  81 Henrik Kälvegren     Västerås SOK      Axel Limbäck       Västerås SOK        1:12:10 
  82 Christoffer Hagman   Västerås SOK      Pontus Hagman      Västerås SOK        1:12:16 
  83 Ludwig Randau        Tenhults SOK      Anton Andell       Tenhults SOK        1:12:18 
  84 Andreas Castagna     Västerås SOK      Oscar Björneklett  Västerås SOK        1:12:27 
  85 Johan Drugge         Korsnäs IF OK     Joshua Callin      Tumba-Mälarhöjden   1:13:10 
  86 Gustaf Haglind       KFUM Örebro OK    Samuel Hörnell     KFUM Örebro OK      1:13:44 
  87 Jakob Fransson       OK Milan          Pontus Borgström   OK Milan            1:14:34 
  88 Viktor Langseth      OK Klemmingen     Elis Nordström     Kils OK             1:16:13 
  89 Lukas Danielsson     Västerbergslagens Viktor Djerf       Västerbergslagens   1:16:27 
  90 Jonas Carlsson       Sundbybergs IK    Teodor Huldt       Sundbybergs IK      1:17:35 
  91 Gustav Castenborg    Finspångs SOK     Simon Calderon     Njurunda OK         1:17:45 
  92 Jakob Vikström       OK Renen          Oscar Öqvist       Bergnäsets AIK      1:22:06 
  93 Olle Skog            Tullinge SK       Jonas Engstedt     Tullinge SK         1:23:09 
  94 Oskar Strömberg      Avesta OK         Gustav Karlsson    Avesta OK           1:23:12 
  95 Patrik Roos          Södertälje-Nykvar Felix Wetell       Södertälje-Nykvarn  1:23:14 
  96 Henrik Nordström     Sigtuna OK        Emma Bergkvist     Sigtuna OK          1:26:45 
  97 Albin Hellström      Grycksbo IF OK    Sara Bengts        Grycksbo IF OK      1:27:47 
  98 Magnus Östgren       OK Kåre           Simon Gustafsson   OK Kåre             1:28:09 
  99 Nicklas Dewitt       Länna IF          Jonathan Östman    Länna IF            1:36:49 
 100 Oscar Hjalte         Timrå SOK         Andreas Sandberg   Timrå SOK           1:49:41 
 101 Lukas Olsson         Väsby OK          Filip Olsson       Väsby OK            1:53:02 

     Filip Jakobsson      Degerfors OK      Oskar Lambertsson  OK Djerf             Felst. 
     Rasmus Bergsten      Köping-Kolsva OK  Robin Bajec        Köping-Kolsva OK     Felst. 
     Adam Arthursson      Järfälla OK       Isak Langerak      Järfälla OK          Felst. 
     Linus Eriksson       Robertsfors IK    Peter Nilsson      Robertsfors IK       Felst. 
     Anton Gumaelius      Waxholms OK       Oscar Sturk        Waxholms OK          Felst. 
     Adam Lundh           Surahammars SOK   Amanda Lundh       Surahammars SOK    ej start 
     Walter Bjernulf      IK Jarl Rättvik   Gustaf Elfving     IK Jarl Rättvik    ej start 
     Vakans               Vakant            Oscar Perérs       Korsnäs IF OK      ej start 
     Andreas Brandow      Grycksbo IF OK    Calle Andersson    Grycksbo IF OK     ej start 
     Emil Petersson       OK Nolaskogsarna  Anton Strandberg   Skogslöparna       ej start 



H10  (66)                                    

   1 Albin Lager          Nässjö OK         Adam Persson       Nässjö OK             23:37 
   2 Oliwer Lundberg      OK Bävern         Rasmus Lundberg    OK Bävern             23:41 
   3 Henning Sjökvist     Stora Tuna OK     Jesper Svensk      Stora Tuna OK         23:46 
   4 Albin Andersson      Tullinge SK       Simon Imark        Tullinge SK           24:11 
   5 Andreas Uller        Kils OK           Viktor Skoog       Kils OK               25:27 
   6 Gustav Malmström     GOIF Tjalve       August Mollén      OK Denseln            25:31 
   7 Andreas Gustafsson   IK Hakarpspojkarn Lukas Granstedt    IK Hakarpspojkarna    25:45 
   8 Isac von Krusenstier OK Kåre           Oliver Hale        OK Kåre               25:50 
   9 Felix Axelsson       Markbygdens OK    Johan Svensson     Markbygdens OK        26:14 
  10 Olle Josarp          FK Friskus Varber Jonas Toftered     IF Rigor              26:16 
  11 Hugo Thorell         OK Ravinen        Axel Granqvist     OK Ravinen            26:17 
  12 Olle Berggren        Tullinge SK       Victor Imark       Tullinge SK           26:18 
  13 Isak Åberg           Korsnäs IF OK     Simon Karlsson     OK 64 Torpa           26:23 
  14 Albin Andersson      OK Ravinen        Lukas Hellgren     OK Ravinen            26:27 
  15 Andreas Hammar       Kvarnsvedens GOIF Viktor Barkegren   Stora Tuna OK         27:31 
  16 Jonatan Uller        Kils OK           Lukas Olm          Kils OK               27:35 
  16 Olov Skoglund        Kils OK           Hannes Bergenfur   OK Älgen              27:35 
  18 Tuve Möller          OK Linné          Simon Sjöberg      Gävle OK              27:45 
  19 Isak Augustsson      IFK Moras OK      Samuel Höjlind     IFK Moras OK          27:51 
  20 Anton Källström      Sala OK           Mirjam Dalén       Sala OK               27:59 
  21 Oscar Månkell        Turebergs IF      Oskar Enges        Turebergs IF          28:00 
  22 Viktor Ossiansson    IK Hakarpspojkarn Hampus Lindman     Nässjö OK             28:07 
  23 Erik Olsson          Gävle OK          Mårten Olsson      Gävle OK              28:24 
  24 Robin Salén          OK Renen          Jakob Pessa        Haparanda OK          28:29 
  25 Johan Wehlin         Skogspojkarnas OK Mikael Kullås      Södertälje-Nykvarn    29:21 
  26 Emil Roos            Turebergs IF      Mattias Fors       Turebergs IF          29:22 
  27 Per Höijer           Karlsbyhedens IK  Gustav Öhgren      Karlsbyhedens IK      29:33 
  28 Albin Månsson        Växjö OK          Viktor Östergren   Växjö OK              29:34 
  29 Rickard Holmström    Västerbergslagens Simon Sjöberg      Västerbergslagens     30:15 
  30 Johan Lindman        Finspångs SOK     Arvid Strömberg    Finspångs SOK         30:34 
  31 Emil Ljungemyr       OK Kolmården      Josef Johansson    OK Kolmården          30:46 
  31 Pontus Danielsson    Leksands OK       Arvid Yngvesson    Leksands OK           30:46 
  33 Gustav Mossberg      Karlsbyhedens IK  Sebastian Holmberg Karlsbyhedens IK      31:06 
  34 Måns Olm             Kils OK           Elias Landfors     Lustens OK            31:54 
  35 Isak Chalkias        Södertälje-Nykvar Christopher Brenna Södertälje-Nykvarn    32:12 
  36 Alfred Lönn          Vandrarringen     Erik Helmersson    Vandrarringen         32:21 
  37 Isak Wadman          Västerås SOK      Lovisa Byman       Västerås SOK          32:49 
  38 Calle Nilsson        Järfälla OK       Benjamin Langerak  Järfälla OK           32:52 
  39 Isak Olofsson        Sigtuna OK        Frida Bäcklin Fors Sigtuna OK            33:11 
  40 Rasmus Möller        Arboga OK         Albin Berggren     Surahammars SOK       33:16 
  41 Calle Lindell        Sundsvalls OK     Gustav Fraenell    Sundsvalls OK         33:18 
  42 Christian Redtzer    Attunda OK        Nils Orbert        Attunda OK            33:36 
  43 Viktor Wohlgemut     OK Ravinen        Andreas Schween    OK Ravinen            33:41 
  44 Björn Johansson      Sundsvalls OK     Axel Englund       Timrå SOK             34:01 
  45 Håkan Ramberg        Hallstahammars OK Emil Andersson     Haninge SOK           34:18 
  46 Erik Höijer          Karlsbyhedens IK  Johannes Öhgren    Karlsbyhedens IK      34:35 
  47 Öyvind Kjeldsberg    Raumar O-lag      Sindre Vestengen L Lillomarka OL         34:49 
  48 Adam Westman         Sala OK           Emil Carlsson      Sala OK               36:29 
  49 Gustaf Berglund      Sigtuna OK        Isak Nordström     Sigtuna OK            36:47 
  50 Emil Lundmark        Kvarnsvedens GOIF Rikard Bergström   Kvarnsvedens GOIF     36:55 
  51 Johan Sjöborg        OK Linné          Love Markensten    OK Linné              36:58 
  52 Julia Andersson      OK Roslagen       Oscar Lund         OK Roslagen           37:13 
  53 Cecilia Djerf        Västerbergslagens Sebastian Danielss Västerbergslagens     39:17 
  54 Ellen Robertsson     Sundbybergs IK    Niklas Carlsson    Sundbybergs IK        39:18 
  55 Jakob Bergman        OK Kåre           Isak Tegmark       OK Kåre               39:19 
  56 Oskar Mårtensson     Karlsbyhedens IK  David Levin        Svaide-Roma SOK       40:46 
  57 Johan Hagberg        Avesta OK         Marcus Höglund     Avesta OK             41:31 
  58 Mårten Hellström     OK Linné          Oskar Andersson    OK Linné              45:41 
  59 Madeleine Engström   Finspångs SOK     Thorsten Svensson  Finspångs SOK         50:26 
  60 Zacharias Lind       Länna IF          Johan Edenhamn     Länna IF              50:50 
  61 Olav Engen Ernö      Lillomarka OL     Simen Skaret       Lillomarka OL         51:14 
  62 Emmie Lingmyr        Grycksbo IF OK    Magnus Andersson   Grycksbo IF OK        51:58 

     Linus Albinsson      Järfälla OK       Johan Langerak     Järfälla OK          Felst. 
     Ivar Axelsson        Karlsbyhedens IK  Hannes Lock-Anders Karlsbyhedens IK   ej start 
     Elsa Holmberg        Karlsbyhedens IK  Vidar Lindberg     Karlsbyhedens IK   ej start 
     Alva Ringi           OK Kåre           Martin Mörsell     OK Kåre            ej start 



D17-20  (35)                                 

   1 Kajsa Risby          OK Kåre           Magdalena Olsson   IFK Moras OK          53:27 
   2 Julia Davidsson      OK Klemmingen     Moa Johansson      OK Skogsstjärnan      53:42 
   3 Jenny Håland         Tullinge SK       Ida Forsén         Tullinge SK           54:04 
   4 Ellinor Karlsson     IK Hakarpspojkarn Anna Gustafsson    Jönköpings OK         56:07 
   5 Linn Grälls          OK Kåre           Hanna Björklund    OK Kåre               57:18 
   6 Anna Håkansson       OK Kolmården      Lisa Kalered       Skogspojkarnas OK     57:33 
   7 Kristin Hylander     Nyköpings OK      Julia Bergström    Nyköpings OK          57:50 
   8 Anna Birkestål       Köping-Kolsva OK  Sofie Landqvist    Köping-Kolsva OK      58:00 
   9 Hanna Käll           Tumba-Mälarhöjden Eva Englid         Tumba-Mälarhöjden     58:03 
  10 Sofie Hansen         Skåneslättens OL  Ann-Sofie Larsson  Örkelljunga FK        59:36 
  11 Ann-Sofie Karlsson   Årsunda IF        Joline Ingelsson   OK Hammaren           59:42 
  12 Jenny Furusköld      IK Gandvik        Caroline Lennartss OK Skogsstjärnan    1:00:08 
  13 Sofie Söderblom      Falkenbergs OK    Sara Skyggeson     OK Nackhe           1:00:25 
  14 Marita Freimane      OK Södertörn      Louise Markstedt   OK Södertörn        1:02:12 
  15 Johanna Mikkelä      OK Hedströmmen    Sofie Wetter       Arboga OK           1:03:15 
  16 Caroline Edlund      OK Nolaskogsarna  Malin Andersson    OK Nolaskogsarna    1:03:37 
  17 Linnea Nilsson       OK Linné          Hanna Axelsson Mey OK Linné            1:03:44 
  18 Elna Forsberg        Värend GN OL      Pernilla Petersson Burseryds IF        1:04:07 
  19 Beatrice Köhler      Tullinge SK       Johanna Einarsson  Tullinge SK         1:06:33 
  20 Lisa Reichenberg     Idefjordens SK    Kajsa Olsson       Idefjordens SK      1:08:41 
  21 Lise Mortensen       Långhundra IF     Sofia Gustavsson   Alvesta SOK         1:10:14 
  22 Karin Håkansson      OK Gränsen        Matilda Jonsson    FK Finn             1:10:17 
  23 Lisa Danehammar      Ulricehamns OK    Lovisa Mannfolk    Ulricehamns OK      1:10:34 
  24 Kajsa Winberg        Stenungsunds OK   Ylva Wängdahl      OK Gipen            1:14:36 
  25 Elin Holgersson      Gamleby OK        Lina Holgersson    Gamleby OK          1:15:55 
  26 Linda Westerberg     Trollhättans SOK  Amanda Hallén      Trollhättans SOK    1:16:15 
  27 Ingrid Jansson       OK Kroppefjäll    Lisa Borssén       OK Kroppefjäll      1:16:55 
  28 Jonna Gunnerek       OK Klyftamo       Tove Udd           Markbygdens OK      1:16:58 
  29 Sara Karlsson        OK Skogsstjärnan  Linda Nilsson      OK Skogsstjärnan    1:19:13 
  30 Torun Swenning       OK Linné          Terese Ohlsson     OK Linné            1:19:30 
  31 Anja Johansson       Nyköpings OK      Natalie Josefsson  OK Hällen           1:30:50 
  32 Malin Kihlberg       Halmstads OK      Sofie Larsson      OK Nackhe           1:34:29 

     Amanda Antonsson     Västerviks OK     Anna Andersson     Gamleby OK         ej start 
     Ronja Hill           Tumba-Mälarhöjden Jenny Asztalos     Tumba-Mälarhöjden  ej start 
     Emma Åhman           Långhundra IF     Lisa Lundqvist     Långhundra IF      ej start 



D16  (111)                                   

   1 Lisa Pedersen        OK Skogshjortarna Amilia Björklund   Sävedalens AIK        49:37 
   2 Rebecka Heinrup      Tullinge SK       Lovisa Adolfsson   Tullinge SK           50:52 
   3 Amanda Leo           Bredaryds SOK     Helena Karlsson    Bromma-Vällingby S    51:05 
   4 Amanda Thellsén      OK Roxen          Linda Lindkvist    OK Denseln            53:14 
   5 Klara Tollmar        Nyköpings OK      Ida Hylander       Nyköpings OK          55:06 
   6 Anna Linde           OK Linné          Annika Carlberg    Vallentuna-Össeby     55:11 
   7 Sofia Johansson      Trollhättans SOK  Evelina Johansson  Vänersborgs SK        55:52 
   8 Kajsa Hammarström    OK Måsen          Therese Huhta      OK Måsen              55:54 
   9 Josefina Almén       Linköpings OK     Linnea Faxén       Linköpings OK         55:56 
  10 Sofia Grawé          Ärla IF           Lisa Andersson     Ärla IF               56:06 
  11 Julia Lauri          OK Tisaren        Marie Spångmyr     Leksands OK           56:37 
  12 Therese Enenge       Bredareds IF      Lovisa Hansson     Bredareds IF          57:40 
  13 Stefanie Andersson   Vimmerby OK       Emma Rosén         OK Njudung            57:46 
  14 Filippa Lundberg     Västerås SOK      Stina Skyttner     Ljusdals OK           58:01 
  15 Annie Forsberg       OK Ravinen        Anna Lindmark      Skarpnäcks OL         58:02 
  16 Angelica Jörnling    Eksjö SOK         Linnéa Holmqvist   Hagaby GoIF           58:10 
  17 Frida Winterås       Västerbergslagens Lisa Risby         OK Kåre               58:29 
  18 Agnes Adolfsson      Vimmerby OK       Eva Adolfsson      Vimmerby OK           58:32 
  19 Amanda Utter         Västerås SOK      Frida Johansson    OK Måsen              58:47 
  20 Lina Lång            Stora Tuna OK     Lisa Lindgren      Stora Tuna OK         58:49 
  21 Maja Pettersson      OK Dacke          Maja Andersson     OK Dacke              59:04 
  21 Anne Hansson         Markbygdens OK    Pernilla Karlsson  Markbygdens OK        59:04 
  23 Klara Alm            Länna IF          Johana Verwijst    Länna IF              59:05 
  24 Frida Forshällen     Attunda OK        Anette Önerud      OK Ravinen            59:33 
  25 Maike Larsson        Markbygdens OK    Moa Hultin         Markbygdens OK      1:00:27 
  25 Linnea Sundström     OK Renen          Andrea Wickbom     Vittjärvs IK        1:00:27 
  27 Malin Leandersson    OK Tyr            Anna Lundqvist     Kils OK             1:00:28 
  28 Alice Fellbaum       MDOC, Great Brita Hilda Forsgren     Täby OK             1:01:11 
  29 Karin Gustafsson     Hagaby GoIF       Frida Fjellström   KFUM Örebro OK      1:01:19 
  30 Marielle Andersson   Ok Vilse 87       Anna Jonsson       Ronneby OK          1:01:25 
  31 Sara Lundsten        Vittjärvs IK      Sofia Nilsson      Umeå OK             1:01:26 
  32 My Martinsson        OK Tyr            Lina Johansson     Skattkärrs IF       1:01:32 
  33 Hanna Kivijärvi      OK Renen          Evelina Christoffe OK Renen            1:01:36 
  34 Ylva Gunnarsdotter   Tenhults SOK      Julia Lundquist    Nybro OK            1:02:25 
  35 Annika Nilsson       Täby OK           Michaela Hallqvist Malungs OK Skogsmå  1:02:31 
  36 Julia Dahl           IS Kullen         Stina Berg         IS Kullen           1:02:34 
  37 Linnea Gustavsson    Uddevalla OK      Saga Jönsson       Hässleholms OK      1:02:49 
  38 Ellinor Johansson    OK Skogsstjärnan  Lina Nilsson       OK Tranan           1:02:54 
  39 Hedvig Markgren      Täby OK           Mathilda Holmström OK Ravinen          1:03:22 
  40 Jenny Eriksson       Karlsbyhedens IK  Maria Björklund    Bjursås OK          1:03:32 
  41 Ida Norén            Älvsby IF OK      Emma Bergström     OK Vargen           1:03:34 
  42 Agnes Lindström      Attunda OK        Linnea Daniels     Attunda OK          1:03:37 
  43 Paulina Sjöberg      Njurunda OK       Malin Johansson    Sundsvalls OK       1:03:40 
  44 Madeleine Ahlström   Västerås SOK      Sandra Johansson   Västerås SOK        1:04:02 
  45 Hanna Holmgren       Västerås SOK      Anna Rost          Västerås SOK        1:04:11 
  46 Malin Bengtsson      Mariestads FK     Anna Larsson       Falköpings AIK OK   1:04:17 
  47 Therese Westher      OK Djerf          Jessica Levin      OK Tyr              1:04:27 
  48 Karolina Nygren      Skogspojkarnas OK Julia Nilsson      GOIF Tjalve         1:04:40 
  49 Karin Friström       Skarpnäcks OL     Linnea Östergren   Växjö OK            1:04:45 
  50 Linn Abrahamsson     OK Kolmården      Isabella Netz      OK Kolmården        1:04:50 
  51 Ida Lingegård        OK Gipen          Lisa Winberg       Stenungsunds OK     1:05:15 
  52 Charlotte Kung       Garphyttans IF    Hanna Larsson      Garphyttans IF      1:05:28 
  53 Erica Knutsson       Nybro OK          Erika Hugoson      Nässjö OK           1:06:38 
  54 Johanna Johansson    OK Nackhe         Linn Söderström    Oskarströms OK      1:07:17 
  55 Johanna Holmén       Hylte OK          Karin Elofsson     Fjärås AIK          1:07:28 
  56 Erika Lindqvist      Sävedalens AIK    Madeleine Attfors  Tolered-Utby Ol-kl  1:07:32 
  57 Amanda Martinsson    Falkenbergs OK    Kristin Schyberg   Fjärås AIK          1:09:16 
  58 Linda Edström        Sundsvalls OK     Sofie Johansson    Sundsvalls OK       1:09:40 
  59 Lovisa Svensson      OK Klemmingen     Johanna Johnson    OK Klemmingen       1:09:53 
  60 Katarina Hammas      Attunda OK        Minna Sahlsten     Skarpnäcks OL       1:09:59 
  61 Malin Dahlström      Tullinge SK       Maria Fredlund     Tullinge SK         1:11:51 
  62 Malin Danielsson     Leksands OK       Sandra Danielsson  Leksands OK         1:12:04 
  63 Hanna Thelberg       Valbo Allmänna IF Viktoria Helmersso Ockelbo OK          1:12:09 
  64 Jenny Skoog          Katrineholms OK   Anna Magnell       Katrineholms OK     1:12:11 
  65 Emma Karlsson        OK 64 Torpa       Olivia Ceder       OK 64 Torpa         1:12:45 
  66 Linda Öström         Norbergs OK       Martina Karlsson   Norbergs OK         1:13:16 
  67 Elin Andersson       IK Dran           Lisa Eriksson      Hylte OK            1:13:22 
  68 Malin Hedberg        Lerums SOK        Louise Perleroth   OK Landehof         1:13:34 
  69 Emma Jonsson         Forsa OK          Cecilia Carlsson   Garphyttans IF      1:14:04 
  70 Ingrid Stigsmark     Kvarnsvedens GOIF Linnéa Ekskog      Kvarnsvedens GOIF   1:14:10 
  71 Filippa Alsén        OK Roslagen       Marie Gustavsson   Rånäs OK            1:14:34 
  72 Frida Ahlström       Tenhults SOK      Linnea Andersson   IK Vista            1:14:40 
  73 Sara Kvarnsund       Bredaryds SOK     Jennie Johansson   Bredaryds SOK       1:14:42 
  74 Hanna Modig-Tjärnstr Linköpings OK     Julia Modig-Tjärns Linköpings OK       1:14:53 
  75 Elina Mikaelsson     OK Nolaskogsarna  Sabina Hedlund     Köping-Kolsva OK    1:15:03 
  76 Sofia Rylander       IFK Moras OK      Anna Gunnars       IFK Moras OK        1:15:07 
  77 Paulina Arvidsson    OK Kullingshof    Sara Ivarsson      OK Kullingshof      1:15:08 
  78 Ylva Carlsson        Forsa OK          Mikaela Blom       Hudiksvalls IF      1:15:15 
  79 Sara Bengtsson       Långhundra IF     Kristine Norgren   OK Triangeln        1:15:24 
  80 Frida Persson        Nässjö OK         My Larsson         Nässjö OK           1:16:49 
  81 Elin Brunnberg       Vallentuna-Össeby Louise Wiklund-Ö   Vallentuna-Össeby   1:18:17 
  82 Linnea Hultman       OK Hällen         Johanna Bernhardss OK Hällen           1:18:56 
  83 Frida Strandberg     Sävedalens AIK    Emma Westerberg    Sävedalens AIK      1:19:06 
  84 Nina Lundkvist       OK Österåker      Isabelle Sjöberg   OK Österåker        1:19:31 
  85 Caroline Lövstedt    Sjövalla FK       Frida Björklund    Sjövalla FK         1:19:48 
  86 Frida Danielsson     Vimmerby OK       Linnea Johansson   IK Hakarpspojkarna  1:22:14 
  87 Märta-Stina Lindqvis OK Älme           Sofia Bergman      OK Älme             1:22:23 
  88 Louise Gustavsson    KFUM Örebro OK    Karin Börgel       Hagaby GoIF         1:22:31 
  89 Rebecka Höög         Laxå OK           Stina Anderjon     Alvesta SOK         1:25:31 
  90 Linnéa Svensson      Fjärås AIK        Fanny Majlöv       OK Nackhe           1:25:51 
  91 Louise Sjöström      Söderhamns OK     Alice Sandberg     Forsa OK            1:26:08 
  92 Lotta Lindersson     Gamleby OK        Karin Lindersson   Gamleby OK          1:31:39 
  93 Linnea Ekman         FK Friskus Varber Emelie Larsson     FK Friskus Varberg  1:31:51 
  94 Linnea Fors          IF Rigor          Malin Allansson    IF Rigor            1:32:11 
  95 Agnes Elfving        IK Jarl Rättvik   Julia Hjalmarsson  OK Kåre             1:32:18 
  96 Hanna Håkansson      OK Gränsen        Emilia Johansson   OK Gisle            1:34:10 
  97 Mirjam Andersson     Svaide-Roma SOK   Tove Fridman       Korsnäs IF OK       1:35:23 
  98 Michaela Lindgren    SoIK Hellas       Agnes Björk        SoIK Hellas         1:57:07 
  99 Johanna Wahlström    Tenhults SOK      Gabriella Thörn    Tenhults SOK        2:06:50 
 100 Elin Junell          OK Grip           Ida Nilsson        OK Grip             2:08:54 

     Amanda Wallin        Midälva OK        Josefine Nilsson   Midälva OK           Felst. 
     Sofie Svensson       Vimmerby OK       Elin Svensson      Nässjö OK            Felst. 
     Frida Ansin          Svaide-Roma SOK   Sandra Boman       Lustens OK           Felst. 
     Stina During         Tumba-Mälarhöjden Frida Simensen     Tumba-Mälarhöjden    Felst. 
     Frida Erkers         Leksands OK       Johanna Sarenmark  Leksands OK          Felst. 
     Malin Engström       OK Kåre           Amanda Antila Erik Länna IF             Felst. 
     Hanna Klaar          Säterbygdens OK   Linn Danielsson    HJS-Vansbro OK     ej start 
     Therese Huhta        OK Måsen          Julia Scherlin     Nyköpings OK       ej start 
     Hanna Olsson         Ljusdals OK       Matilda Wästholt   Ljusdals OK        ej start 
     Sara Spens           Tibro OK          Elin Olsson        Tibro OK           ej start 
     Ida Pontén           Stora Tuna OK     Matilda Gustafsson Stora Tuna OK      ej start 



D14  (130)                                   

   1 Moa Enmark           Gävle OK          Julia Ohlsson      Uddevalla OK          51:44 
   2 Agnes Leo            Bredaryds SOK     Olivia Kollberg    Eksjö SOK             52:14 
   3 Frida Sandberg       Säterbygdens OK   Emma Backlund      Säterbygdens OK       52:21 
   4 Linnea Landfors      Lustens OK        Sanna Skoog        Kils OK               53:04 
   5 Ellinor Fryxell      Tullinge SK       Laura d'Angelo     Attunda OK            53:12 
   6 Nathalie Rygh        Mariestads FK     Lydia Martinsson   OK Tyr                53:34 
   7 Frida Jönsson-Hellst Södertälje-Nykvar Anna Wehlin        Skogspojkarnas OK     53:39 
   8 Elin Högstrand       Markbygdens OK    Johanna Skogum     Markbygdens OK        54:37 
   9 Moa Nissar           Järla IF OK       Julia Lindvall     Bromma-Vällingby S    55:31 
  10 Josefine Tuoremaa    Vittjärvs IK      Evelina Wickbom    Vittjärvs IK          55:38 
  11 Amanda Jacobsson     Degerfors OK      Hanna Hellsing     Lindebygdens OK       55:52 
  12 Eva Gustafsson       Hagaby GoIF       Josefine Wallenham Hagaby GoIF           56:18 
  13 Hanna Gustafsson     OK Kåre           Sarah Hale         OK Kåre               56:22 
  14 Maja Eriksson        Domnarvets GOIF   Julia Alström      Sundsvalls OK         56:26 
  15 Ida Kallur           OK Ravinen        Tove Lagerberg     OK Södertörn          56:28 
  16 Elin Håkansson       Skogspojkarnas OK Karin Svensson     Finspångs SOK         57:51 
  17 Lisa Malmström       GOIF Tjalve       Ebba Westerberg    OK Kolmården          57:55 
  18 Anna Wallin          Sjövalla FK       Linnea Wahlgren    Sjövalla FK           57:56 
  19 Andrine Benjaminsen  Lillomarka OL     Ingvild Brekke     Lillomarka OL         58:06 
  20 Amanda Hansson       Bredaryds SOK     Josefine Klintberg Eksjö SOK             59:13 
  21 Amanda Claesson      Sävedalens AIK    Filippa Spånér     Sävedalens AIK        59:46 
  22 Hanna Norberg        Trollhättans SOK  Aina Edgren        Trollhättans SOK      59:58 
  23 Emmeli Axmalm        Sävedalens AIK    Paula Jungbjer     FK Herkules           59:59 
  24 Josefin Mikaelsson   OK Nolaskogsarna  Stina Magnusson    OK Nolaskogsarna    1:00:10 
  25 Tove Forshällen      Attunda OK        Cecilia Imark      Tullinge SK         1:00:12 
  26 Tove Sundh           Sundbybergs IK    Liisa Wettemark    Sundbybergs IK      1:00:16 
  27 Hanna Strandberg     Skogslöparna      Stina Nilsson      Umeå OK             1:00:28 
  28 Malin Widén          Uddevalla OK      Malin Reichenberg  Idefjordens SK      1:01:14 
  29 Elina von Krusenstie OK Kåre           Hanna Aspfors      Domnarvets GOIF     1:01:24 
  30 Kristin Olovsson     Rehns BK          Ellen Forsgren     Forsa OK            1:01:29 
  31 Sofia Pettersson     Attunda OK        Linnéa Engstedt    Tullinge SK         1:02:16 
  32 Emma Björklund       OK Kåre           Maria Åkerblom     Stora Tuna OK       1:03:03 
  33 Hanna Eriksson       IFK Moras OK      Linnea Malmberg    Stora Tuna OK       1:03:20 
  34 Elsa Pedersen        OK Alehof         Elin Blick         OK Alehof           1:04:06 
  35 Matilda Pettersson   Vimmerby OK       Emilia Andersson   Vimmerby OK         1:04:19 
  36 Stina Nordström      OK Triangeln      Charlotte Sandberg OK Roslagen         1:04:22 
  37 Tina Selin           Hägglunds IoFK    Johanna Näslund    Hägglunds IoFK      1:04:28 
  38 Madeleine Green      Strängnäs-Malmby  Ebba Jansson Järpl OK Klemmingen       1:04:59 
  39 Lovisa Käll          Tumba-Mälarhöjden Emma Käll          Tumba-Mälarhöjden   1:05:11 
  40 Katarina Johansson   Sundsvalls OK     Alice Hugosson     Sundsvalls OK       1:05:17 
  41 Joséphine Regnell    Växjö OK          Irma Håkansson     OK Gränsen          1:05:20 
  42 Evelina Bergsten     Köping-Kolsva OK  Johanna Larsson    Köping-Kolsva OK    1:05:25 
  43 Moa Olofsson         Värend GN OL      Louise Regnell     Växjö OK            1:06:01 
  44 Anna Eriksson        OK Kåre           Kajsa Engström     OK Kåre             1:06:06 
  44 Ebba Lindholm        OK Hammaren       Maja Ingelsson     OK Hammaren         1:06:06 
  46 Sofie Gustavsson     OK Tyr            Sara Bergman       OK Tyr              1:06:07 
  47 Hanna Berglund       OK Kåre           Julia Adolfsson    OK Kåre             1:06:09 
  48 Mathilda Karlsson    OK Rodhen         Maria Bengtsson    Långhundra IF       1:06:18 
  49 Siri Jeppsson        Katrineholms OK   Karin Karlsson     Katrineholms OK     1:07:41 
  50 Moa Svensson         Nässjö OK         Moa Larsson        Nässjö OK           1:08:06 
  51 Matilda Martinsson   Falkenbergs OK    Ellen Johnsson     OK Nackhe           1:08:21 
  52 Cecilia Knutsen      Gävle OK          Hanna Sjöberg      Gävle OK            1:08:24 
  53 Filippa Johansson    Jönköpings OK     Elina Wingård      Jönköpings OK       1:08:33 
  54 Amanda Blennow       Falköpings AIK OK Sara Hagström      Falköpings AIK OK   1:09:01 
  55 Hanna Sahlin         OK Kåre           Amelie Ekström     OK Kåre             1:10:04 
  56 Ulrika Toftered      IF Rigor          Elin Johansson     Fjärås AIK          1:10:05 
  57 Julia Mattsson       Trollhättans SOK  Sara Schmidt       Trollhättans SOK    1:10:39 
  58 Marit Faxén          Linköpings OK     Nathalie Jansson   Skogspojkarnas OK   1:11:00 
  59 Maria Andersson      Västerbergslagens Linnéa Hahne       Insjöns IF OK       1:11:35 
  60 Zea Dumas-Peterson   Sigtuna OK        Linda Clément      Sigtuna OK          1:11:41 
  61 Nina Hallor          OK Tisaren        Ellinor Eriksson   KFUM Örebro OK      1:11:48 
  62 Ylva Eriksson        Attunda OK        Caroline Berglind  OK Södertörn        1:11:50 
  63 Ida Rydberg          Finspångs SOK     Frida Strömberg    Finspångs SOK       1:12:02 
  64 Linda Aguirre        OK Kolmården      Sofia Berggren     OK Kolmården        1:12:08 
  65 Amanda Nygren        Skogspojkarnas OK Henrietta Erlandss Skogspojkarnas OK   1:12:31 
  66 Ebba Askeljung       OK Klemmingen     Tove Sahl Paavo    OK Klemmingen       1:12:44 
  67 Elin Berglin         OK Dacke          Tove Ingvarsson    OK Skogsfalken      1:12:50 
  68 Lina Westlund        Trosabygdens OK   Beatrice Huhta     OK Måsen            1:12:57 
  69 Ellinor Åhman        Bredareds IF      Martina Johansson  Bredareds IF        1:13:00 
  70 Viktoria Strandberg  Falköpings AIK OK Johanna Andersson  Mariestads FK       1:13:51 
  71 Lisa Sandahl         OK Tyr            Anna Heikkilä      Lustens OK          1:13:55 
  72 Emelie Bäck          OK Kullingshof    Johanna Ivarez     OK Södertörn        1:14:04 
  73 Anna Andersson       IK Dran           Lisa Larsson       FK Friskus Varberg  1:14:22 
  74 Sofia Liljeqvist     Stenungsunds OK   Elin Winberg       Stenungsunds OK     1:14:54 
  75 Amanda Ekman         FK Friskus Varber Lisa Johansson     FK Friskus Varberg  1:17:23 
  76 Karin Sjögren        Tjällmo-Godegårds Josefine Dahlstedt GOIF Tjalve         1:17:24 
  77 Ella Johansson       OK Österåker      Feline Jansson     OK Österåker        1:17:33 
  78 Maria Gunnars        IFK Moras OK      Frida Lövgren      IFK Moras OK        1:18:51 
  79 Amanda Elmertoft     Norbergs OK       Sara Andersson     Norbergs OK         1:20:37 
  80 Frida Bergstrand     Motala AIF OL     Cajsa Söder        Skarpnäcks OL       1:20:49 
  81 Sara Nilsson         OK Tranan         Elin Sundqvist     OK Tranan           1:21:34 
  82 Karolina Goth        Kvarnsvedens GOIF Elin Brännström    Kvarnsvedens GOIF   1:22:11 
  83 Rebecka Hylander     Nyköpings OK      Ronja de Boer      Nyköpings OK        1:24:13 
  84 Andrea Fälth         Attunda OK        Olivia Häggqvist   Attunda OK          1:25:12 
  85 Ebba Saikoff         Almby IK          Hanna Wedin        Almby IK            1:25:37 
  86 Lina Henriksson      Sävedalens AIK    Erika Pettersson   Sjövalla FK         1:25:46 
  87 Sofia Olsson         OK Hammaren       Johanna Cavallin   Valbo Allmänna IF   1:26:22 
  88 Lovisa Johansson     Västerviks OK     Amanda Soppi       OK Kroppefjäll      1:26:31 
  89 Elina Sundqvist      Tullinge SK       Moa Heijkenskjöld  Tullinge SK         1:26:36 
  90 Sonja Palm           HJS-Vansbro OK    Lovisa Danielsson  HJS-Vansbro OK      1:26:38 
  91 Malin Zennertun      KFUM Örebro OK    Louise Harker      KFUM Örebro OK      1:27:01 
  92 Junia Birgersson     Visborgs OK       Malin Gabrielsson  Korsnäs IF OK       1:28:07 
  93 Lovisa Alamaa        Gamleby OK        Mikaela Alvarsson  Gamleby OK          1:28:22 
  94 Julia Sundbüe        OK Hällen         Sara Bernhardsson  OK Hällen           1:28:44 
  95 Erika Mickelsson     Avesta OK         Lovisa Östman      Avesta OK           1:29:15 
  96 Katarina Hedemalm    OK Renen          Agnes Leffler-Rose OK Renen            1:29:26 
  97 Karin Bengtsson      OK Ravinen        Ella Svahn         OK Ravinen          1:29:48 
  98 Helena Lundkvist     OK Vargen         Ina Vestin         Seskarö IF          1:30:25 
  99 Elin Wassenius       Uddevalla OK      Erika Eriksson     Uddevalla OK        1:31:41 
 100 Alexandra Lengquist  Tullinge SK       Linnea Hersén      Tullinge SK         1:32:35 
 101 Linnea Bengts        Grycksbo IF OK    Andrea Andersson   Köping-Kolsva OK    1:33:01 
 102 Emelie Ernér         OK Reftele        Erica Thorsson     OK Gisle            1:33:26 
 103 Sofia Aldén          Nyköpings OK      Louise Bergström   Nyköpings OK        1:34:11 
 104 Åsa Ramberg          Hallstahammars OK Teresa Stafström   Köping-Kolsva OK    1:34:19 
 105 Helen From           Tumba-Mälarhöjden Olivia Olausson    Tumba-Mälarhöjden   1:39:04 
 106 Channa Lönne         Skarpnäcks OL     Erica Perneby      Tullinge SK         1:39:08 
 107 Victoria Gunnerek    OK Klyftamo       Tova Holm          OK Klyftamo         1:40:13 
 108 Mirjam Waldén        Lindebygdens OK   Christina Thuresso OK Tylöskog         1:41:38 
 109 Matilda Jonasson     Tumba-Mälarhöjden Ellen Åström Wesse Tumba-Mälarhöjden   1:43:27 
 110 Hanna Larsson        Bergnäsets AIK    Linnea Norberg     Tierps SOK          1:44:33 
 111 Sofia Gyulai         Linköpings OK     Elin Rimhagen      Linköpings OK       1:47:16 
 112 Linnea Almlöf        Haninge SOK       Ellen Simmerlein   Haninge SOK         1:50:22 
 113 Jenny Holmén         Hylte OK          Fanny Wahlström    Hylte OK            1:52:33 
 114 Sara Österholm       Trosabygdens OK   Rebecca Bäck       Trosabygdens OK     1:56:24 
 115 Amanda Ahlin         Svaide-Roma SOK   Matilda Berlin     Svaide-Roma SOK     2:04:53 
 116 Ina Laurell          OK Linné          Vanja Wallner      OK Linné            2:19:21 
 117 Tina Samuelsson      OK Måsen          Lina Andersson     KFUM Örebro OK      2:38:38 

     Hanna Löfström       Surahammars SOK   Elin Pettersson    Surahammars SOK      Felst. 
     Ida Önsten           IK Vista          Kajsa Andersson    Ölmstads IS          Felst. 
     Sofia Persson        Köping-Kolsva OK  Nina Andersson     Köping-Kolsva OK     Felst. 
     Lisa Wallin          Markbygdens OK    Josefin Andersson  Markbygdens OK       Felst. 
     Emma Rönnlund        Ockelbo OK        Frida Ingelsson    Ockelbo OK           Felst. 
     Siri Kollerud        Lillomarka OL     Solveig Blindheim  Lillomarka OL        Felst. 
     Cornelia Hansson     Gotlands Bro OK   Mikaela Rönnbäck   Visborgs OK          Felst. 
     Siiri Nilsson        Sundbybergs IK    Katarina Hellström Sundbybergs IK       Felst. 
     Johanna Åström       Midälva OK        Jorunn Lindström   Sundsvalls OK      ej start 
     Hilda Mattsson       Järla IF OK       Malin Carlsson     Järla IF OK        ej start 
     Elin Eriksson        Karlsbyhedens IK  Elin Björklund     Bjursås OK         ej start 
     Lotten Sjödén        Älvdalens IF OK   Malin Leandersson  OK Tyr             ej start 
     Moa Leijon-Lind      Haninge SOK       Linnea Adolfsson   Tullinge SK        ej start 



D12  (119)                                   

   1 Gabriella Gustafsson IK Hakarpspojkarn Linnéa Golsäter    Eksjö SOK             44:00 
   2 Anna Dahlgren-Rosén  Järla IF OK       Andrea Svensson    Finspångs SOK         44:01 
   3 Sofia Wiell          OK Kolmården      Emma Bränneby      OK Kolmården          44:02 
   4 Tyra Kleijn          Södertälje-Nykvar Jeanette Hellstadi Södertälje-Nykvarn    44:18 
   5 Emelie Andersson     Vänersborgs SK    Line Cederberg     Vänersborgs SK        44:36 
   6 Jessica Hallqvist    Malungs OK Skogsm Erica Edman        Korsnäs IF OK         45:05 
   7 Karin Björnlinger    IK Vista          Petra Gunnarsdotte Tenhults SOK          45:22 
   8 Elvira Björklund     Trollhättans SOK  Josefine Kristians Trollhättans SOK      45:35 
   9 Jennifer Andersson   Haninge SOK       Hanna Korhonen     Haninge SOK           45:42 
  10 Linnea Andersson     Bredaryds SOK     Julia Svensson     Bredaryds SOK         45:48 
  11 Tilda Johansson      OK Orion          Moa Pettersson     OK Dacke              46:06 
  12 Gerda Rankka         OK Roxen          Fanny Asketun      OK Roxen              46:27 
  13 Ellen Sarenmark      Leksands OK       Sara Wadman        IFK Moras OK          48:17 
  14 Hanna Barkegren      Stora Tuna OK     Hanna Fors         Kvarnsvedens GOIF     48:26 
  15 Amanda Rangert       IK Hakarpspojkarn Moa Granstedt      IK Hakarpspojkarna    48:46 
  16 Clara Lundgren       Umeå OK           Elina Rönnlund     Stöcksjö IS           48:49 
  17 Agnes Westlund       Trosabygdens OK   Anna Kindlundh     Trosabygdens OK       48:55 
  18 Karin Martin         Njurunda OK       Sanna Wassbrink    Midälva OK            48:58 
  19 Josefine Höög        Laxå OK           Maria Gustafsson   Hagaby GoIF           49:02 
  20 Malin Helgman        OK Tyr            Sanna Stenholm     Kils OK               49:04 
  21 Eirin Andersson      Vimmerby OK       Kajsa Adolfsson    Vimmerby OK           50:03 
  22 Pernilla Andersson   OK Triangeln      Viktoria Andersson OK Triangeln          50:13 
  23 Matilda Dammvik      Stora Tuna OK     Anna Lång          Stora Tuna OK         50:26 
  24 Hanna Lyon           Falköpings AIK OK Elsa Wilhelmsson   Falköpings AIK OK     50:43 
  25 Jenny Edgren         Trollhättans SOK  Clara Berlin       Trollhättans SOK      50:53 
  26 Elin Kindlundh       Alfta-Ösa OK      Kristin Boman      Gävle OK              51:00 
  26 Kristin Brekke       Lillomarka OL     Kristin Blindheim  Lillomarka OL         51:00 
  28 Cajsa Martinsson     Västerbergslagens Rebecka Tallgren   Västerbergslagens     51:03 
  29 Linnéa Wejås         Nyköpings OK      Amanda Scherlin    Nyköpings OK          51:05 
  30 Märta Berggren       OK Kolmården      Julia Eriksson     OK Kolmården          51:07 
  31 Anna Skoglund        Kils OK           Signe Magnussen    Skattkärrs IF         51:08 
  32 Natalie Blomseth     Lillomarka OL     Ingvild Wang       Lillomarka OL         51:11 
  33 Lina Åhlund          OK Nolaskogsarna  Linda Ström        OK Nolaskogsarna      51:15 
  34 Moa Gustavsson       Uddevalla OK      Liselott Nyman     Uddevalla IS          51:17 
  35 Victoria Byman       Västerås SOK      Sandra Näslund     Västerås SOK          51:20 
  35 Amanda Berggren      Tullinge SK       Frida Junegard     Tullinge SK           51:20 
  37 Sofia Ehn            Södertälje-Nykvar Klara Andén        Södertälje-Nykvarn    51:27 
  38 Isabel Salén         OK Renen          Sigrid Holmgren    Bergnäsets AIK        51:54 
  39 Melina Carlsson      Köping-Kolsva OK  Emma Andersson     OK Gynge              52:05 
  40 Elisabeth Aronsson   Bredaryds SOK     Amelia Skalberg    Bredaryds SOK         52:31 
  41 Agnes Carlsson       Visborgs OK       Ebba Karlsson      Visborgs OK           52:33 
  42 Ebba Henriksson      Svaide-Roma SOK   Victoria Gahm      Svaide-Roma SOK       52:40 
  43 Lovisa Berlin        Svaide-Roma SOK   Hannah Mellin      Svaide-Roma SOK       52:50 
  44 Veronica Köhler      Tullinge SK       Sara Tynong        Tullinge SK           53:04 
  45 Elin Peterson        Älvdalens IF OK   Emma Lindberg      Älvdalens IF OK       53:09 
  46 Emma Nilsson         OK Tranan         Sara Kindlund      OK Tranan             54:19 
  47 Amanda Johansson     OK Nackhe         Sofia Johansson    OK Nackhe             54:42 
  48 Ronja Björklund      Bjursås OK        Anna Björklund     Bjursås OK            54:48 
  49 Ebba Pegestam        OK Ravinen        Nathalie Lybert    OK Ravinen            55:35 
  50 Susanne Nilsson      OK Renen          Ida Nordlund       Piteå IF              55:47 
  51 Hanna Karlsson       Markbygdens OK    Emilia Skogum      Markbygdens OK        55:53 
  52 Hanna Gustavsson     OK Tyr            Märta Ransjö-Zande OK Tyr                56:26 
  53 Elin Holman          OK Roxen          Tuva Ek            Linköpings OK         56:45 
  54 Sara Josarp          FK Friskus Varber Malin Robertsson   Sundbybergs IK        56:47 
  55 Klara Yngvesson      Robertsfors IK    Freja Vredin       IFK Umeå              56:48 
  56 Clara Lundberg       Västerås SOK      Sara Hamrefors     Västerås SOK          56:54 
  57 Evelina Päiväniemi   Laxå OK           Greta Forsgren     Täby OK               57:01 
  58 Frida Johansson      Linköpings OK     Emma Lindell       Linköpings OK         57:04 
  59 Karin Håll           HJS-Vansbro OK    Anna Källbäcks     HJS-Vansbro OK        57:11 
  60 Amanda Delvén        Nyköpings OK      Julia Wadman       Nyköpings OK          57:14 
  61 Ebba Ekman           Västvärmlands OK  Cecilia Boman      Lustens OK            57:45 
  62 Malin Svensson       Markbygdens OK    Lina Landergren    IK Ymer               57:48 
  63 Johanna Fryxell      Tullinge SK       Amanda Emanuelsson Tullinge SK           57:54 
  64 Kajsa Mattson        OK Kåre           Elsa Wiking        OK Kåre               58:05 
  65 Elin Lindberg        OK Djerf          Klara Holmgård     Kils OK               58:13 
  66 Matilda Eriksson     Västerbergslagens Linn Jansson       Västerbergslagens     58:23 
  67 Linda Mellander      Sundsvalls OK     Caroline Johansson Sundsvalls OK         58:41 
  68 Sonja Mellberg       Tumba-Mälarhöjden Marie Jörgensen    Tumba-Mälarhöjden   1:02:52 
  69 Elsa Saikoff         Almby IK          Linn Lundqvist     Almby IK            1:05:02 
  70 Ida Rydberg          Gamleby OK        Jennifer Alvarsson Gamleby OK          1:05:32 
  71 Elsa Andersson       Domnarvets GOIF   Stina Bayard       Stora Tuna OK       1:05:33 
  72 Jenny Lindberg       Vandrarringen     Emma Helmersson    Vandrarringen       1:05:36 
  73 Elin Lundqvist       Nybro OK          Elisabeth Ekströmm Gamleby OK          1:05:45 
  74 Annie Önsten         IK Vista          Diana Englund      Tenhults SOK        1:05:59 
  75 Julia Frejd          OK Ravinen        Milla Hjort        OK Ravinen          1:06:01 
  76 Caroline Renström    Hallstahammars OK Lovisa Jonsson     Hallstahammars OK   1:06:34 
  77 Thea Jørgine Groven  Lillomarka OL     Oline Horten       Lillomarka OL       1:06:38 
  78 Alice Frost          OK Roslagen       Olivia Kvarnlöf    OK Roslagen         1:06:41 
  79 Josefine Andersson   Vittjärvs IK      Linnéa Emlén       Vittjärvs IK        1:06:51 
  80 Erika Ahlqvist       OK Tyr            Kajsa Johansson    Skattkärrs IF       1:07:51 
  81 Maria Korsgren       OK Linné          Ebba Söderström    OK Linné            1:08:04 
  82 Elin Mokvist         Länna IF          Luiza Dar          Länna IF            1:08:23 
  83 Elin Johansson       Finspångs SOK     Hedda Rundgren     Finspångs SOK       1:08:34 
  84 Elin Fjellström      KFUM Örebro OK    Frida Forsberg     Tullinge SK         1:08:35 
  85 Lovisa Knutsson      Boxholm-Mjölby OL Malin Milton       Boxholm-Mjölby OL   1:08:37 
  86 Jonna Ramsell        Leksands OK       Klara Norman       Leksands OK         1:10:02 
  87 Elin Fältman         Leksands OK       Maja Enges         Leksands OK         1:10:23 
  88 Emma Bergkvist       Säterbygdens OK   Elina Arvidsson    Säterbygdens OK     1:10:45 
  89 Hanna Wulff          OK Linné          Johanna Bernet Wah OK Linné            1:11:37 
  90 Sara Persson         Midälva OK        Stina Åström       Sundsvalls OK       1:12:09 
  91 Linda Brolin         OK Roslagen       Sara Brolin        OK Roslagen         1:12:21 
  92 Josefin Carlsson     Attunda OK        Alice d'Angelo     Attunda OK          1:12:25 
  93 Ellen Broman         OK Roslagen       Alice Fyles        OK Roslagen         1:12:32 
  94 Fanny Igergård       OK Klemmingen     Emma Hagfeldt      OK Klemmingen       1:12:34 
  95 Ylva Sahl Paavo      OK Klemmingen     Ebba Frisk         OK Klemmingen       1:12:52 
  96 Anna-Karin Jones     Skogspojkarnas OK Elvira Ottosson    Skogspojkarnas OK   1:13:35 
  97 Hanna Jansson        Skogspojkarnas OK Moa Hedegård       OK Kolmården        1:13:38 
  98 Signe Leffler-Rosend OK Renen          Sofia Pekkari      OK Renen            1:13:53 
  99 Emma Djärv           Avesta OK         Frida Östman       Avesta OK           1:14:24 
 100 Emma Engholm         Avesta OK         Amanda Daniels     Avesta OK           1:17:28 
 101 Sara Kastemyr        Tierps SOK        Erika Eriksson     Tierps SOK          1:20:33 
 102 Matilda Ulander      Västerbergslagens Madeleine Liljedah Västerbergslagens   1:21:18 
 103 Isabell Gihozo Lager Grycksbo IF OK    Engla Fläck        Grycksbo IF OK      1:23:30 
 104 Kajsa Johansson      Jönköpings OK     Emma Holmberg      Jönköpings OK       1:23:51 
 105 Klara Ågren          OK Linné          Åsa Arvidsson      OK Linné            1:26:48 
 106 Emelie Blomster      OK Linné          Sofia Isacsson     OK Linné            1:27:26 
 107 Caroline Fredriksson OK Dacke          Amanda Johansson   OK Dacke            1:30:30 
 108 Aida Habibija        Tumba-Mälarhöjden Hedvig Burman      Tumba-Mälarhöjden   1:49:42 

     Rebecka Stafström    Köping-Kolsva OK  Rebecca Mårtensson Köping-Kolsva OK     Felst. 
     Klara Petrisi        Västerbergslagens Jenny Lindblad     Västerbergslagens    Felst. 
     Alice Persson        Västerbergslagens Emma Östlund       Västerbergslagens    Felst. 
     Stina Gustås         Linköpings OK     Lovisa Lundqvist   Linköpings OK        Felst. 
     Magdalena vande Voor Tullinge SK       Caroline Längheim  Tullinge SK          Felst. 
     Cecilia Kruskopf     Korsnäs IF OK     Signe Göransson    Karlsbyhedens IK   ej start 
     Nora Bongiovanni     OK Linné          Fredrika von Essen OK Linné           ej start 
     Elsa Inglander       IK Hakarpspojkarn Vera Lundgren      IK Hakarpspojkarna ej start 
     My Lindqvist         Kvarnsvedens GOIF Gry Malmi          Kvarnsvedens GOIF  ej start 
     Sara Josarp          FK Friskus Varber Malin Robertsson   Sundbybergs IK     ej start 
     Olivia Carlsten      Avesta OK         Felicia Wall-Bermu Avesta OK          ej start 



D10  (60)                                    

   1 Gabriella Bergander  IK Vista          Sophia Björnlinger Eksjö SOK             26:43 
   2 Johanna Hagström     Falköpings AIK OK Vilma Blennow      Falköpings AIK OK     26:44 
   3 Emmy Fredriksson     Korsnäs IF OK     Jonna Jungåker     Korsnäs IF OK         27:05 
   4 Frida Peterson       Älvdalens IF OK   Carolina Olsson    Älvdalens IF OK       27:33 
   5 Stina Nordin         Sundsvalls OK     Hanna Hugosson     Sundsvalls OK         29:44 
   6 Alice Aroneng        Bredareds IF      Sofia Grahn        Hestra IF             30:10 
   7 Lovisa Martinsson    OK Tyr            Tilda Andersson    OK Tyr                30:17 
   8 Malin Nyman          OK Tyr            Emma Bergman       OK Tyr                30:18 
   9 Elin Granstedt       IK Hakarpspojkarn Ebba Envall        IK Hakarpspojkarna    30:20 
  10 Kajsa Schöien-Fritio OK Tyr            Elin Ransjö-Zander OK Tyr                30:21 
  11 Lisa Eriksson        Strängnäs-Malmby  Jonna Fors         OK Grip               30:22 
  12 Tova Olsson          Grycksbo IF OK    Ellen Saras        Grycksbo IF OK        30:55 
  13 Moa Wästblad         OK Ravinen        Matilda Forsberg   OK Ravinen            31:06 
  14 Selma Gumaelius      Waxholms OK       Clara Sturk        Waxholms OK           31:18 
  15 Emy Zetterberg       Markbygdens OK    Emelie Udd         Markbygdens OK        31:38 
  16 Klara Axelsson       Markbygdens OK    Klara Ask          Markbygdens OK        31:45 
  17 Elsa Andersson       Bredaryds SOK     Moa Hansson        Bredaryds SOK         31:47 
  18 Tua Söderström       OK Kolmården      Tora Westerberg    OK Kolmården          31:48 
  19 Sofia Eriksson       Stora Tuna OK     Lisa Dammvik       Stora Tuna OK         31:59 
  20 Emilia Östlund       OK Kolmården      Cornelia Andersson OK Kolmården          34:01 
  21 Emma Pettersson      OK Roxen          Maya Hyland        Stjärnorps SK         34:09 
  22 Isabelle Aguirre     OK Kolmården      Lisa Berggren      OK Kolmården          34:21 
  23 Evelina Östberg      Karlsbyhedens IK  Moa Göransson      Karlsbyhedens IK      35:38 
  24 Märta Skog           Tullinge SK       Hanna Tynong       Tullinge SK           35:42 
  25 Ebba Leickt          Tullinge SK       Amanda Blomdahl    Tullinge SK           35:53 
  26 Johanna Lundqvist    OK Vargen         Elin Nordlund      Piteå IF              36:01 
  27 Erika Duhlbo         IFK Moras OK      Sara Eriksson      IFK Moras OK          36:25 
  28 Amanda Kleijn        Södertälje-Nykvar Alva Bergqvist     Södertälje-Nykvarn    36:27 
  29 Stina Lindberg       OK Djerf          Maja Welander      OK Djerf              36:33 
  30 Elsa Holmgård        Kils OK           Amanda Mellerdal   Kils OK               37:28 
  31 Emma Johansson       Linköpings OK     Viktoria Asketun   OK Roxen              37:31 
  32 Vilma von Krusenstie OK Kåre           Matilda Melén      OK Kåre               37:32 
  33 Maja Bergman         OK Ravinen        Tilda Andersson    OK Ravinen            37:34 
  34 Ella Olsson          Grycksbo IF OK    Maria Bergström    Grycksbo IF OK        37:47 
  35 Agnes Lundqvist      Järfälla OK       Emmy Albinsson     Järfälla OK           37:52 
  36 Julia Knutsson       Boxholm-Mjölby OL Ida Milton         Boxholm-Mjölby OL     41:00 
  37 Julia Andersson      Länna IF          Linnéa Stråle      Länna IF              42:12 
  38 Moa Westling         OK Kolmården      Nora Forslund      OK Kolmården          42:35 
  39 Lina Björklund       Karlsbyhedens IK  Agnes Hjalmarsson  OK Kåre               43:33 
  40 Hanna Persson        Tumba-Mälarhöjden Fanny Lejdegård    Tumba-Mälarhöjden     44:15 
  41 Elin Nilsson         Midälva OK        Ann Johansson      Sundsvalls OK         44:28 
  42 Sara Junevik         Leksands OK       Adelina Funke      Leksands OK           44:34 
  43 Elin Håll            HJS-Vansbro OK    Sanna Eriksson     HJS-Vansbro OK        44:52 
  44 Agnes Hektor         Järla IF OK       Astrid Henriksson  Järla IF OK           44:56 
  45 Maja Hult            Attunda OK        Karin Jäderberg    Attunda OK            47:19 
  46 Noa-Ristin Lagerqvis Grycksbo IF OK    Madelene Andersson Grycksbo IF OK        47:37 
  47 Elsa Rimhagen        Linköpings OK     Johanna Gustås     Linköpings OK         47:47 
  48 Miranda Wide Irlande Attunda OK        Veronica Redtzer   Attunda OK            47:53 
  49 Cornelia Lundén      Avesta OK         Hanna Daniels      Avesta OK             48:13 
  50 Agnes Jonsson        OK Linné          Malin Isacsson     OK Linné              48:36 
  51 Ellinor Östervall    Tumba-Mälarhöjden Emma Persson       Tumba-Mälarhöjden     51:56 
  52 Mikaela Eifrém       Tumba-Mälarhöjden Moa Hill           Tumba-Mälarhöjden     52:07 
  53 Katrin Sjödén        Älvdalens IF OK   Sanna Sjödén       Älvdalens IF OK       52:10 
  54 Lisa Åkre            Sundsvalls OK     Shanti Söderström  Sala OK               52:13 
  55 Tilde Andersson      Karlsbyhedens IK  Nina Björklund     Karlsbyhedens IK      57:00 
  56 Johanna Wilander     Karlsbyhedens IK  Maja Björklund     Karlsbyhedens IK      57:09 

     Isa Halvarsson       Stora Tuna OK     Linn Lindkvist     Stora Tuna OK        Felst. 
     Ronja Jungåker       Korsnäs IF OK     Jenny Perérs       Korsnäs IF OK      ej start 
     Annie Söderlund      Karlsbyhedens IK  Elin Eriksson      Karlsbyhedens IK   ej start 
     Alma Andersson       Domnarvets GOIF   Stina Nybacka      Domnarvets GOIF    ej start