Dala-Dubbeln 2008sö 2008-10-19 21:55
Resultat Patrull Utralångskapad av MT2003 © Stephan Krämer 2008

  Pl Namn                 Klubb1            Namn2              Klubb2                  Tid 



H20  (15)        13.7 km   15 K              

   1 Jerker Lysell        Rehns BK          Rassmus Andersson  Stora Tuna OK       1:36:14 
   2 Mikael Andersson     Linköpings OK     Johan Hamelius     Stora Tuna OK       1:40:05 
   3 Johan Sjögren        Tjällmo-Godegårds Tobias Augustsson  Tjällmo-Godegårds   1:43:32 
   4 Alexander Westberg   OK Tranan         Johan Samuelsson   Halmstads OK        1:43:51 
   5 Joel Francén         Tjällmo-Godegårds Johan Allard       Tjällmo-Godegårds   1:51:34 
   6 Gabriel Ireståhl     Sol Tranås        Jonas Olsson       OK 64 Torpa         1:55:18 
   7 Alexander Nilsson    Gotlands Bro OK   Andreas Liljegren  Gotlands Bro OK     1:57:05 
   8 Åsa Holmgren         Västerås SOK      Oskar Mikaelsson   Västerås SOK        2:04:45 
   9 Patrik Norlin        OK Djerf          Daniel Wikström    OK Tyr              2:25:33 
  10 Jesper Ackelman      OK Enen Enköping  Henrik Fröjd       Rehns BK            2:34:59 
  11 Anton Petterson      Mariestads FK     David Fors         OK Skogsstjärnan    3:05:47 
  12 Joakim Olsson        Väsby OK          Fredrik Kempe      Väsby OK            3:39:39 
  13 Patrik Hansson       OK Gipen          Silvana Nicklasson OK Gipen            3:47:32 

     Oskar Eklöf          IK Ymer           Stefan Karlsson    Hjobygdens OK        Felst. 
     Robert Rensgard      OK Renen          David Lundsten     Vittjärvs IK       Ej godk. 



H18  (49)        11.4 km   11 K              

   1 Gustav Eriksson      Stora Tuna OK     Joakim Svensk      Stora Tuna OK       1:14:43 
   2 Martin Sand          OK Tisaren        Oscar Andersson    Stora Tuna OK       1:15:29 
   3 Rickard Börjesson    Hestra IF         Gustav Eklöf       IK Ymer             1:16:37 
   4 Simon Andersson      OK Kullingshof    Simon Sanderi      Lidköpings VSK      1:18:28 
   5 Christer Lilja       OK Denseln        Henrik Berggren    OK Denseln          1:18:56 
   6 Johan Norberg        Gamleby OK        Oskar Ljungqvist   IK Hakarpspojkarna  1:19:44 
   7 Anton Sundin         Strängnäs-Malmby  Christian Tingströ OK Klemmingen       1:22:08 
   8 Claes Rosenqvist     Söderhamns OK     Erik Blomgren      Stora Tuna OK       1:22:28 
   9 Christoffer Ekman    OK Hällen         Henning Hall       Nyköpings OK        1:23:09 
  10 Erik Johansson       OK Tranan         Nils Spetz         Ulricehamns OK      1:24:02 
  11 Axel Wikström        Söders SOL Tyresö Oliver Lindblad Pe Söders SOL Tyresö   1:24:23 
  12 Victor Gustafsson    IFK Moras OK      Andreas Allerhed   IFK Moras OK        1:24:52 
  13 Mikael Andersson     IF Rigor          Mats Halvarsson    Fjärås AIK          1:25:51 
  14 Markus Hederskog     Malungs OK Skogsm Daniel Martinsson  OK Kroppefjäll      1:26:50 
  15 Tommy Söderberg      OK Hällen         Tim Bjärengren     OK Hällen           1:29:19 
  16 Tobias Pettersson    Västerviks OK     Viktor Antonsson   Eksjö SOK           1:29:20 
  17 Gustav Stenberg      OK Skogshjortarna Niklas Österlund   IK Ymer             1:30:34 
  18 Torbjörn Almegius    Stenungsunds OK   Dag Stridh         OK Gipen            1:30:52 
  19 David Jonsson        OK Klyftamo       Peter Markendahl   OK Klyftamo         1:31:01 
  20 Tobias Toresson      Södertälje-Nykvar Edvard Davidsson   OK Klemmingen       1:32:31 
  21 Andreas Berg         Linköpings OK     Henrik Tosteberg   Linköpings OK       1:32:49 
  22 Thomas Pettersson    IF Thor           Niklas Reinholdsso IF Thor             1:33:57 
  23 Oskar Larsson        OK 64 Torpa       Petter Samuelsson  OK 64 Torpa         1:34:35 
  24 Klas Löfstedt        Stora Tuna OK     Christoffer Anders IK Gandvik          1:34:36 
  25 Viktor Öhlén         Surahammars SOK   Marcus Ramström    Strängnäs-Malmby O  1:36:01 
  26 Adam Hellstadius     OK Hällen         Emil Hammarström   OK Hällen           1:39:18 
  27 Eric Nyberg          OK Denseln        John Sjöqvist      Linköpings OK       1:40:29 
  28 Simon Eklöv          OK Linné          Mikael Anttila Eri Länna IF            1:40:46 
  29 Anders Karlsson      Tumba-Mälarhöjden Hampus Nord        Tumba-Mälarhöjden   1:42:56 
  30 Marcus Westerlind    OK Nolaskogsarna  Oscar Jernberg     OK Nolaskogsarna    1:44:06 
  31 Mikael Lundstedt     Sundsvalls OK     Magnus Jonsson     Midälva OK          1:47:29 
  32 Sasha Andersson      Alfta-Ösa OK      Björn Karlsson     Rehns BK            1:47:45 
  33 Dennis Nyqvist       OK Gipen          Marcus Hansson     OK Gipen            1:48:04 
  34 Karl Fredriksson     OK 64 Torpa       Erik Karlsson      Målilla OK          1:48:50 
  35 Hampus Westman       Västerås SOK      Patrik Linder      Västerås SOK        1:50:45 
  36 Christoffer Westblad Leksands OK       Svante Allmungs    Leksands OK         1:52:24 
  37 Adam Bäckström       SoIK Hellas       Claes Ek           SoIK Hellas         1:55:58 
  38 Jonas Ekskog         Kvarnsvedens GOIF Kalle Pettersson   Kvarnsvedens GOIF   1:58:29 
  39 Anders Rosén         Stigmännen Karlsh Jon Nilsson        Ronneby OK          2:03:31 
  40 Johan Philipsson     Markaryds FK      Daniel Persson     OK Gränsen          2:18:49 
  41 Oscar Riis           Gamleby OK        Anton Thorstensson IK Hakarpspojkarna  2:54:59 

     Alexander Magnusson  OK Orinto         Niklas Andersson   OK Orinto            Felst. 
     Albin Evertsson      OK Klyftamo       Simon Markendahl   OK Klyftamo        Ej godk. 
     Rasmus Schurmann     Hylte OK          Erik Gustafsson    OK Nackhe          Ej godk. 
     Patrik Axelsson      Tumba-Mälarhöjden Vakant Vakant      Tumba-Mälarhöjden  Ej godk. 
     Robert Sandberg      OK Roslagen       Viktor Lindberg    OK Roslagen        ej start 
     Johannes Haglund     Leksands OK       Johan Helsing      Leksands OK        ej start 
     Simon Sjöhed         Gävle OK          Daniel Knutsen     Gävle OK           ej start 
     Alexander Oscarsson  Lindebygdens OK   Arvid Myhlback     Lindebygdens OK    ej start 



H16  (132)       9.7 km   9 K                

   1 Christer Garpenlund  KFUM Örebro OK    Martin Regborn     Hagaby GoIF           59:47 
   2 Erik Malmberg        Kvarnsvedens GOIF Emil Svensk        Stora Tuna OK       1:02:36 
   3 Kalle Bergman        OK Ravinen        Rasmus Palmqvist   Järfälla OK         1:03:31 
   4 Oskar Ek-Larsson     Södertälje-Nykvar Jonas Borg         Södertälje-Nykvarn  1:04:04 
   5 Johan Högstrand      Markbygdens OK    Karl-Johan Westber OK Tranan           1:04:23 
   6 Jon Åkesson          Forsa OK          Fredrik Edén       OK Kåre             1:06:09 
   7 Daniel Svensson      IFK Mora          Jesper Arnesson    Idrefjällens OK     1:06:54 
   8 Joakim Carlsson      Täby OK           Joakim Berg        Bromma-Vällingby S  1:07:17 
   9 Andreas Bergander    Eksjö SOK         Pontus Petersson   Nybro OK            1:07:20 
  10 Eric Börjeskog       OK Tor            Oskar Svensson     Finspångs SOK       1:07:40 
  11 Johan Salomonson     Vänersborgs SK    Tobias Mattsson    Trollhättans SOK    1:07:41 
  12 Simon Skogman        Markbygdens OK    Albin Andersson    Markbygdens OK      1:08:38 
  13 Love Berzell         Attunda OK        Fredrik Carlsson   Täby OK             1:09:02 
  14 Niklas Olsson        IFK Moras OK      Marcus Allerhed    IFK Moras OK        1:09:49 
  15 Anton Hallor         OK Tisaren        Johan Alfredsson   OK Tisaren          1:10:08 
  16 Ola Brönnheden       Vimmerby OK       Oscar Björck       OK Älme             1:10:09 
  17 Jesper Öström        OK Tyr            Adam Gottfridsson  Lillomarka OL       1:10:12 
  18 Adrian Pauli         Istrums SK        Joakim Karlsson    Mariestads FK       1:10:16 
  19 Ludvig Eriksson      Södertälje-Nykvar Linus Ericson      Södertälje-Nykvarn  1:10:17 
  20 Egil Edvardsen       Göteborg-Majorna  Joakim Eliasson    OK Alehof           1:10:28 
  21 Adam Georgsson       OK Nackhe         Per Skyggeson      OK Nackhe           1:10:58 
  22 Torbjörn Jacobsson   OK Rodhen         Henrik Jonsson     OK Rodhen           1:11:01 
  23 Albin Sjöhed         Gävle OK          Erik Boman         Gävle OK            1:11:15 
  24 Erik Jansson         Garphyttans IF    Marcus Jansson     Garphyttans IF      1:11:45 
  25 Emil Börjesson       Lidköpings VSK    Erik Classon       OK Orinto           1:12:40 
  26 Andreas Calleberg    Söderhamns OK     Gustav Kvick       Forsa OK            1:13:01 
  27 Måns Östman          Göteborg-Majorna  Joel Nilsson       Lerums SOK          1:13:12 
  28 Martin Ahlberger     Hestra IF         David Johansson    Rydboholms SK       1:13:36 
  29 Joar Svartholm       Gammelstads IF    Ulrik Nordberg     Tierps SOK          1:13:58 
  30 Manne Norman         Tullinge SK       Fredrik Forsberg   Tullinge SK         1:14:04 
  31 Linus Lager          Nässjö OK         Eric Hansson       Nässjö OK           1:14:50 
  32 John Börjesson       Hestra IF         Dan Börjesson      Hestra IF           1:15:35 
  32 Erik Adriansson      OK Kåre           Fredrik Mattsson   OK Kåre             1:15:35 
  34 Max Coxner           Lerums SOK        Johan Gunnarsson   Lerums SOK          1:16:00 
  35 Torsten Molitor      Katrineholms OK   Max Molitor        Katrineholms OK     1:16:24 
  36 Anton Helgman        OK Tyr            Pontus Öström      OK Tyr              1:16:29 
  37 Oskar Engman         OK Denseln        Marcus Berggren    GOIF Tjalve         1:17:46 
  38 Filip Aguirre        OK Kolmården      Emil Blomquist     OK Kolmården        1:18:15 
  39 Fredrik Ögren        Bergnäsets AIK    Gunnar Holmgren    Bergnäsets AIK      1:18:32 
  40 Daniel Wejås         Nyköpings OK      Martin Bergström   Kvarnsvedens GOIF   1:19:10 
  41 Carl-Johan Fredman   Hestra IF         Isak Krantz        IK Gandvik          1:19:47 
  42 Johan Wästberg       OK Milan          Jonas Lindahl      OK Milan            1:20:31 
  43 Fredrik Bjernulf     Sundbybergs IK    Joakim Wigertz     Långhundra IF       1:20:46 
  44 Fredrik Bergfeldt    OK Klyftamo       Eric Sand          IK Gandvik          1:20:51 
  45 Felix Palmgren       Bodafors OK       Jonathan Andersson Kexholms SK         1:21:10 
  46 Joel A.Skantze       Järla IF OK       Fredrik Carlsson   OK Hällen           1:21:20 
  47 Magnus Glännefors    Söders SOL Tyresö Martin Lövald Hell Täby OK             1:21:56 
  48 Tobias Forsén        Tullinge SK       Tintin Karlberg    Tullinge SK         1:22:52 
  49 Johan Montén         Domnarvets GOIF   Joakim Lindstedt   Domnarvets GOIF     1:23:04 
  50 Fredrik Nilsson      Örkelljunga FK    Martin Bengtsson   IS Kullen           1:24:15 
  51 Jakob Lund           OK Orinto         Andreas Brag Jonss IK Gandvik          1:25:41 
  52 Anton Bergström      Nyköpings OK      Simon Strömberg    Nyköpings OK        1:25:42 
  53 Rikard Wadman        Västerås SOK      Fredrik Urby       Västerås SOK        1:25:52 
  54 Axel Karlsson        Simlångsdalens IF Alexandra Bjärrenh Rånäs OK            1:26:05 
  55 Marcus Lundholm      OK Renen          Johan Bergman      OK Renen            1:26:55 
  56 Andreas Nilsson      Markaryds FK      Anton Philipsson   Markaryds FK        1:27:38 
  57 Johan Forsgren       OK Kåre           Nils Erkers        Leksands OK         1:27:47 
  58 Olle Löfstedt        Stora Tuna OK     Johan Hinder       Tolered-Utby Ol-kl  1:28:09 
  59 Erik Ramberg         Hallstahammars OK Janne Selkälä      Köping-Kolsva OK    1:28:29 
  60 Isak Lundgren        Umeå OK           Olov Johansson     Umeå OK             1:28:52 
  61 Philip Pålsson       Skåneslättens OL  Oskar Andersson    OK Gynge            1:29:11 
  62 Gustav Nystedt       Sundsvalls OK     Joakim Nordling    Sundsvalls OK       1:29:26 
  63 Anton Sundgren       Vallentuna-Össeby Martin Jansson     OK Rodhen           1:30:17 
  64 Jesper Sjögren       OK Kullingshof    Martin Larsson     Hestra IF           1:30:50 
  65 Johan Hagström       Falkenbergs OK    Rasmus Blockgren   Falkenbergs OK      1:31:50 
  66 Mårten Lundqvist     Sundbybergs IK    Axel Södersten     Sundbybergs IK      1:32:03 
  67 David Karlsson       OK 64 Torpa       Petter Andersson   OK 64 Torpa         1:32:16 
  68 Henning Gustavsson   Falkenbergs OK    Johan Badenfelt    Falkenbergs OK      1:32:56 
  69 Mattias Engström     Hjärnarps GH OL   Johan Ekelöv       Skåneslättens OL    1:33:28 
  70 David Roos           IF Thor           Isak Eklöv         OK Linné            1:33:57 
  71 Harald Henriksson    Järla IF OK       Fredric Spjut      Järla IF OK         1:34:05 
  72 Erik Sköld           Linköpings OK     Jonas Lundgren     Linköpings OK       1:34:10 
  73 Jonas Rinnbäck       OK Ravinen        Johan Bengtsson    OK Ravinen          1:34:14 
  74 Erik Frost           IFK Moras OK      Herman Håll        HJS-Vansbro OK      1:34:23 
  75 Rasmus Bäck          OK Kullingshof    Emil Andersson     OK Kullingshof      1:34:54 
  76 Jonathan Winther     Västerbergslagens Filip Brynfors     Västerbergslagens   1:35:59 
  77 Pontus Johansson     OK Kullingshof    Niklas Helmertz    Fk Herkules         1:36:25 
  78 Oscar Vagman         OK Klemmingen     Conrad Tingström   OK Klemmingen       1:36:45 
  79 Rasmus Vedin         Södertälje-Nykvar Jonas Ehn          Södertälje-Nykvarn  1:36:57 
  80 Timo Palokangas      IF Thor           Rasmus Löfgren     OK Linné            1:37:42 
  81 Martin Svärd         OK Tylöskog       Erik Gödecke       OK Tylöskog         1:38:05 
  82 Kennie Widmark       Umedalens IF      Sergey Forsberg    Umedalens IF        1:38:16 
  83 Elias Johansson      OK Österåker      Mårten Holmström   OK Österåker        1:38:56 
  84 Viktor Westin        Bredaryds SOK     Tobias Edström     OK Gisle            1:39:21 
  85 Karl Dannbring       Skåneslättens OL  David Arborelius   IS Kullen           1:39:40 
  86 Johannes Uhr         OK Milan          Martin Karlsson    OK Tylöskog         1:41:42 
  87 Victor Hardefelt     Tenhults SOK      Christofer Berntss IF Rigor            1:43:17 
  88 Erik Toomingas       Sundsvalls OK     Emil Åström        Sundsvalls OK       1:43:28 
  89 Hans Erik Heggem     Lillomarka OL     Sondre Bakken      Lillomarka OL       1:43:31 
  90 Robert Pettersson    IF Thor           Anton Gyllenhammar Sigtuna OK          1:43:41 
  91 Jonas Axin           Hagaby GoIF       Herman Eriksson    Hagaby GoIF         1:44:01 
  92 Lucas Wändel         Lunds OK          Jonathan Erlandsso Uddevalla OK        1:44:08 
  93 Joel Valfridsson     Boxholm-Mjölby OL Mikael Urdal       Boxholm-Mjölby OL   1:46:01 
  94 Krister Kölzow       OK Ravinen        Rasmus Elmertoft   Norbergs OK         1:46:15 
  95 Jakob Redtzer        Attunda OK        David Hunhammar    Bromma-Vällingby S  1:49:19 
  96 Anders Ohlsson       Uddevalla OK      Marcus Boman       Stångenäs AIS       1:50:10 
  97 Rickard Söderholm    Strängnäs-Malmby  Mårten Winkler     Strängnäs-Malmby O  1:51:08 
  98 Erik Larsson         OK Nackhe         Joel Johnsson      OK Nackhe           1:53:20 
  99 Ludvig Berglin       Lessebo OK        Johnny Andersson   Målilla OK          1:54:12 
  99 Måns Bränneby        OK Kolmården      Oskar Johansson    OK Kolmården        1:54:12 
 101 Tobias Nilsson       OK Skogsfalken    Fredrik Henriksson Ronneby OK          1:56:22 
 102 Albin Östling        OK Skogshjortarna Daniel Rönnkvist   OK Skogshjortarna   1:56:54 
 103 Rasmus Göthberg      IFK Moras OK      Olov Daniels       IFK Moras OK        1:56:57 
 104 Ville Hyvärinen      Haparanda OK      Samuel Aasa        Haparanda OK        1:58:02 
 105 Hanna Larsson        Arboga OK         Joel Andersson     IK Gandvik          1:59:04 
 106 Anton Forsberg       Västerås SOK      Kristoffer Arnesso Västerås SOK        2:02:54 
 107 Arvid Lindqvist-Käll OK Älme           Carl-Johan Bergman OK Älme             2:04:35 
 108 Nisse Amberg         Järla IF OK       Albin Björk        Järla IF OK         2:05:15 
 109 Linus Lövgren        IFK Moras OK      Johan Gunnars      IFK Moras OK        2:05:36 
 110 Björn Larsson-Snygg  Njurunda OK       Tobias Loodh       Selånger SOK        2:11:19 
 111 Robin Emanuelsson    Målilla OK        Hampus Billing     Målilla OK          2:13:36 
 112 David Byrén          KFUM Örebro OK    Ludvig Nilsson     KFUM Örebro OK      2:14:05 
 113 Daniel Pettersson    Västerviks OK     Karl-Fredrik Olsso Västerviks OK       2:16:24 
 114 Alex Börjesson       OK Skogsfalken    Jacob Wåhlin       OK Skogsfalken      2:19:22 
 115 Anton Bernhard-Hjelm Skarpnäcks OL     Björn Friström     Skarpnäcks OL       2:42:11 
 116 Viktor von Heijne    Bergnäsets AIK    Carl Holmgren      Bergnäsets AIK      2:51:27 
 117 Rasmus Sundqvist     OK Kåre           Jonas Gabrielsson  Korsnäs IF OK       2:57:50 

     Joel Lenell          OK Ravinen        André Sahlsten     OK Ravinen           Felst. 
     Johan Sandström      OK Gipen          Erik Siebers       IK Hakarpspojkarna   Felst. 
     Mattias Pauli        Istrums SK        Jonas Sundberg     Istrums SK           Felst. 
     Filip Andersson      Markbygdens OK    Martin Frisk       Markbygdens OK       Felst. 
     Mikael Mellberg      Tumba-Mälarhöjden Axel Wrådhe        Attunda OK           Felst. 
     Petter Karlsten      Rasbo IK          John Davey         Rasbo IK             Felst. 
     Martin Carlsson      Tjällmo-Godegårds Victor Bergstrand  Motala AIF OL      Ej godk. 
     Lennart Johansson    Nyköpings OK      Jens Wängdahl      OK Gipen           j fullf. 
     Emil Lindström       Sol Tranås        Oskar Syd          Sol Tranås         ej start 
     Jonas Nilsson        OK Nackhe         Tommy Pap          Sol Tranås         ej start 
     Viktor Runnby        Göteborg-Majorna  Niklas Helmertz    FK Herkules        ej start 
     Martin Bergström     Kvarnsvedens GOIF Filip Bergström    Kvarnsvedens GOIF  ej start 
     Charlie Stolt        Rehns BK          Anders Fröjd       Rehns BK           ej start 
     Jonas Sundvall       OK Nolaskogsarna  Erik Magnusson     OK Nolaskogsarna   ej start 
     Björn Markfjärd      Avesta OK         Jimmy Lövgren      Avesta OK          ej start 



H14  (132)       7.2 km   8 K                

   1 Jonatan Aronsson     OK Tisaren        Didrik Hall        Nyköpings OK          50:39 
   2 Ludvig Åhlund        OK Nolaskogsarna  Marcus Andersson   OK Nolaskogsarna      54:26 
   3 Viktor Segersson     OK 64 Torpa       Leif Svensson      Finspångs SOK         54:42 
   4 Eddie Edström        Sundsvalls OK     Jens Rönnols       Täby OK               54:49 
   5 Einar Johansson      Linköpings OK     Petter Johansson   Linköpings OK         55:40 
   6 Emil Olsson          OK Orion          Anton Johansson    OK Orion              55:57 
   7 Johan Ivarsson       OK Kullingshof    Anton Nilsson      OK Tranan             55:58 
   8 Emil Granqvist       OK Ravinen        Johan Ek-Larsson   Södertälje-Nykvarn    56:23 
   8 Martin Dahlgren-Rosé Järla IF OK       Jakob Ivarsson     Haninge SOK           56:23 
  10 Martin Gelinder      Attunda OK        Joakim Byström     Järfälla OK           56:26 
  11 Mats Hases           Säterbygdens OK   Oskar Sandberg     Säterbygdens OK       56:31 
  12 Simon Fors           Kvarnsvedens GOIF Elias Öhgren       Karlsbyhedens IK      56:38 
  13 Gustaf Sparrevik     Lerums SOK        Rasmus Lygner      Lerums SOK            57:50 
  14 Niklas Gustafsson    Strängnäs-Malmby  Jens Sundbüe       Strängnäs-Malmby O    58:26 
  15 Anton Persson        Markaryds FK      Oskar Lundqvist    Nybro OK              59:07 
  16 Markus Westblad      OK Ravinen        Johan Önerud       OK Ravinen          1:00:53 
  17 Victor Flingmark     Uddevalla OK      Rasmus Larsson     OK Alehof           1:01:49 
  18 Adam Granstedt       IK Hakarpspojkarn Henrik Andersson   Bredaryds SOK       1:03:13 
  19 Jonas Larson         Bergnäsets AIK    Erik Ögren         Bergnäsets AIK      1:03:18 
  20 Oscar Nyqvist        Jönköpings OK     Erik Nyqvist       Jönköpings OK       1:03:47 
  21 Niklas Karlsson      Bromma-Vällingby  Martin Hunhammar   Bromma-Vällingby S  1:04:06 
  22 Phillip Persson      OK Orion          Fredrik Wennermark OK Skogsfalken      1:04:29 
  23 Erik Lindgren        KFUM Örebro OK    Oskar Andrén       OK Tisaren          1:05:01 
  24 Johan Winther        Västerbergslagens Kristoffer Holmstr Västerbergslagens   1:05:18 
  25 Emil Andersson       Domnarvets GOIF   Gustav Ericsson    Domnarvets GOIF     1:05:44 
  26 Fredrik Ahnlén       OK Hammaren       Anders Svahn       OK Hammaren         1:05:49 
  27 Carl Boman           Västerås SOK      Kasper Westman     Västerås SOK        1:06:22 
  28 Axel Christoffersson OK Renen          Petter Bergman     OK Renen            1:06:39 
  29 Kim Wicktorsson      Tibro OK          Gustav Magnusson   IF Hagen            1:06:59 
  30 Martin Smedmark      OK Roslagen       Kalle Söderbärg    OK Roslagen         1:07:51 
  31 Daniel Posch         Sol Tranås        Oskar Ireståhl     Sol Tranås          1:08:34 
  32 Pontus Karlsson      Markbygdens OK    Per Samuelsson     IK Trenne Ullared   1:09:06 
  33 Carl Näslund         Västerås SOK      Leonard Balk       Västerås SOK        1:09:20 
  34 Hugo Lindell         Långhundra IF     Fredrik Wigertz    Långhundra IF       1:10:03 
  35 Lukas Mattsson       OK Kolmården      Niklas Carlsson    Boxholm-Mjölby OL   1:10:05 
  36 Fredrik Peterson     Linköpings OK     Albin Detterfelt   Linköpings OK       1:11:03 
  37 Anders Vedin         Midälva OK        Petter Andersson   Ockelbo OK          1:11:11 
  38 Oscar Frylemo        Attunda OK        Daniel Roos        Attunda OK          1:11:21 
  39 Sixten Walheim       Robertsfors IK    Kevin Ståhl        Järbo OK            1:11:23 
  40 Oskar Brandt         OK Tyr            Erik Persson       Nässjö OK           1:11:32 
  41 Wille Finn Eriksson  Domnarvets GOIF   Henrik Montén      Domnarvets GOIF     1:12:02 
  42 Erik Björklund       Bjursås OK        Linus Holst        Karlsbyhedens IK    1:12:11 
  43 Simon Ågren          OK Linné          Emil Gyllenhammar  Sigtuna OK          1:12:21 
  44 Josef Svalbring      Målilla OK        Henrik Pettersson  Västerviks OK       1:12:23 
  45 Felix Alsén          OK Roslagen       Elias Sjöström     Länna IF            1:12:24 
  46 Henrik Håkansson     OK Kolmården      Martin Engman      OK Denseln          1:12:51 
  47 Olle Forsberg        OK Ravinen        Assar Hellström    OK Ravinen          1:14:03 
  48 Hampus Bergander     Eksjö SOK         Jakob Riis         Gamleby OK          1:14:55 
  49 Daniel Nilsson       Nyköpings OK      Nils Lemoine       Gävle OK            1:15:03 
  50 Arvid Henriksson     Järla IF OK       Emil Wipp          Järla IF OK         1:15:31 
  51 Filip Axelsson-Meyer OK Linné          Lukas Tegendal     OK Linné            1:15:56 
  52 Martin Ericsson      OK Djerf          Jesper Kullin Alfr OK Tyr              1:16:22 
  53 Alexander Fors       Attunda OK        Johannes Knutas    Attunda OK          1:17:03 
  54 Niklas Frisk         Markbygdens OK    Erik Persson       Markbygdens OK      1:17:06 
  55 Andreas Jansson      OK Tranan         Johan Andersson    Ryda SK             1:17:20 
  56 Måns Hellgren        OK Södertörn      William Nilsson    OK Södertörn        1:18:09 
  57 Fredrik Regborn      Hagaby GoIF       Martin Vidfelt     Lindebygdens OK     1:19:27 
  58 Oskar Åström         Sundsvalls OK     Viktor Nordling    Sundsvalls OK       1:19:30 
  59 Niclas Larsson       Köping-Kolsva OK  Martin Skaar       Jönköpings OK       1:20:06 
  60 Daniel Forslund      Säffle OK         Dag Hultberg       OK Kolmården        1:20:22 
  61 Filip Salén          OK Renen          Victor Henriksson  Seskarö IF          1:20:32 
  62 Emil Wikström        OK Tyr            Hannes Welander    OK Djerf            1:20:55 
  63 Elis Franzén         Haparanda OK      David Pessa        Haparanda OK        1:21:18 
  64 Oscar Andersson      Kexholms SK       Daniel Håkansson   Växjö OK            1:21:20 
  65 Karl Reiver          Bodafors OK       Oscar Gustavsson   OK Bävern           1:21:50 
  66 Albin Arvidsson      OK Kullingshof    Anton Karlsson     OK Kullingshof      1:22:05 
  67 Marcus Wiklander     Högåkers OK       William Eriksson   Högåkers OK         1:22:19 
  68 Erik Nygren-Wåhlin   OK Södertörn      Simon Lundin       Sundbybergs IK      1:22:33 
  69 Marcus Bengtsson     Mariestads FK     Oskar Stenberg     OK Skogshjortarna   1:23:12 
  70 Elias Pellicer Ruud  Lillomarka OL     Björn Vilberg      Lillomarka OL       1:23:26 
  71 Jakob Malmfors       Skogspojkarnas OK Wincent Rydeberg   Skogspojkarnas OK   1:23:27 
  72 Simon Kappel         Gotlands Bro OK   Gustav Elfving     IK Jarl             1:24:00 
  73 Jefta Langerak       Järfälla OK       Andreas Winander-S Järfälla OK         1:24:03 
  74 Carl Carlsvärd       Almby IK          Anton Gustafsson   Stora Tuna OK       1:24:40 
  75 Anton Daniels        Attunda OK        Simon Martelius    Attunda OK          1:24:52 
  76 Jonathan Karlsson    OK Tylöskog       Erik Svärd         OK Tylöskog         1:24:57 
  77 Emil Rankka          OK Roxen          Erik Herbertsson   OK Roxen            1:25:27 
  78 David Stigsmark      Kvarnsvedens GOIF Fredrik Wallin     Stora Tuna OK       1:26:51 
  79 Daniel Gustavsson    FK Friskus Varber Jakob Ekman        FK Friskus Varberg  1:27:11 
  80 Joel Kristiansson    Hässleholms OK    Simon Marntell     Markaryds FK        1:30:25 
  81 Johan Söderlund      Leksands OK       Joakim Ramsell     Leksands OK         1:30:43 
  82 Johan Sköld          Linköpings OK     Fredrik Tegström   Linköpings OK       1:30:48 
  83 Adam Hansson         OK 64 Torpa       John Staaf         Boxholm-Mjölby OL   1:30:51 
  84 Anton Blomdahl       Tullinge SK       Daniel Bengtsson   Tullinge SK         1:31:57 
  85 Håkan Palm           OK Klemmingen     Alfons Davidsson   OK Klemmingen       1:32:08 
  86 Alexander Wedin      OK Rodhen         Simon Andersson    OK Rodhen           1:35:36 
  87 Gabriel Lindersson   Gamleby OK        Gustav Ederlöv     Gamleby OK          1:35:58 
  88 Friedrich Arnold     OK Linné          Martin Sjöborg     OK Linné            1:37:19 
  89 Anders Sjöbom        Njurunda OK       Martin Larsson-Sny Njurunda OK         1:37:26 
  90 Daniel Bengtsson     Långhundra IF     Martin Eriksson    Tierps SOK          1:39:35 
  91 Oscar Eriksson       Västerbergslagens Pär Wåhlander      Västerbergslagens   1:39:42 
  92 William Erlandsson   OK Österåker      Emil Lantz         OK Österåker        1:40:31 
  93 Erik Andersson       Stigmännen Karlsh Felix Persson      OK Skogsfalken      1:40:49 
  94 Viktor Berggren      Tullinge SK       Hugo Nord          Tumba-Mälarhöjden   1:41:48 
  95 Gustav Andersson     Avesta OK         Viktor Lundén      Avesta OK           1:41:53 
  96 Sebastian Agerhäll   OK Tisaren        Jonas Carlsson     Garphyttans IF      1:41:57 
  97 Björn Kongslien      Skogspojkarnas OK Ryan Jones         Skogspojkarnas OK   1:42:24 
  98 Rickard Lindqvist    Kvarnsvedens GOIF Adam Rindeskär     Kvarnsvedens GOIF   1:43:50 
  99 Jesper Lund          Haninge SOK       Embla Morast       Haninge SOK         1:43:53 
 100 Magnus Liljedahl     Västerbergslagens Alexander Persson  Västerbergslagens   1:45:15 
 101 Edvin Hultberg       Hagaby GoIF       Filip Eriksson     Hagaby GoIF         1:46:09 
 101 Andreas Zeijlon      OK Hällen         Kristoffer Petters OK Hällen           1:46:09 
 103 Tobias Magnusson     GOIF Tjalve       Kalle Karlsson     GOIF Tjalve         1:49:08 
 104 David Björelind      Järla IF OK       Johan Karlsson     Järla IF OK         1:53:25 
 105 Filip Barkestedt     OK Kullingshof    Emil Johansson     OK Kullingshof      1:53:46 
 106 Jonathan Helin       Ockelbo OK        Sebastian Myhrberg Ockelbo OK          1:56:54 
 107 Hugo Segerström      Nyköpings OK      Simon Lindståhl    Linköpings OK       1:59:17 
 108 Filip Bergström      Kvarnsvedens GOIF Arvid Runvik       Kvarnsvedens GOIF   2:01:05 
 109 Albert Askengren     Visborgs OK       Mikael Gardelin    Visborgs OK         2:17:39 
 110 Oscar Rahlenius      Skattkärrs IF     Axel Magnussen     Skattkärrs IF       2:22:39 
 111 Erik Hedberg         IF Rigor          Alfred Tingström   IF Rigor            2:27:10 
 112 Erik Lindgren        Sigtuna OK        Emil Lindgren      Sigtuna OK          2:27:51 
 113 Aleksander Samuelsso OK 64 Torpa       Erik Segersson     OK 64 Torpa         2:28:15 
 114 Martin Risberg       KFUM Örebro OK    Simon Rung         KFUM Örebro OK      2:31:56 
 115 Albin Blom           Norbergs OK       William Karlsson   Norbergs OK         2:42:11 
 116 Pontus Blockgren     Falkenbergs OK    Albert Gustavsson  Falkenbergs OK      2:43:01 

     Elin Kjellsson       Falkenbergs OK    Anton Hagström     Falkenbergs OK       Felst. 
     Johan Löfström       Jönköpings OK     Erik Holmberg      Jönköpings OK        Felst. 
     Erik Urby            Västerås SOK      Hanna Urby         Västerås SOK         Felst. 
     Max Berggren         OK Denseln        Fredrik Malmfors   Skogspojkarnas OK    Felst. 
     Filip Berntsson      IF Rigor          Jonas Bäckström    IF Rigor             Felst. 
     Erik Berzell         Attunda OK        Emil Andersson     Tullinge SK        Ej godk. 
     Kalle Elisson        Domnarvets GOIF   Torgny Palm        HJS-Vansbro OK     ej start 
     Anders Vedin         Midälva OK        Joakim Virtanen    Midälva OK         ej start 
     Nils Gustafsson      Boxholm-Mjölby OL Niklas Carlsson    Boxholm-Mjölby OL  ej start 
     Andreas Ljung        Järbo OK          Jonathan Anderung  Järbo OK           ej start 
     Jonatan Höjlind      IFK Moras OK      Olle Zander        IFK Moras OK       ej start 
     Christian Löchting-T OK Roslagen       Kalle Kula         OK Roslagen        ej start 
     Max Sjöberg          Njurunda OK       Per Castenborg     Njurunda OK        ej start 
     Sebastian Edén       OK Kåre           Glen Bales         OK Kåre            ej start 
     Björn Säfsten        Sigtuna OK        Philip Bergkvist   Sigtuna OK         ej start 
     Ludwig Ljungqvist    Kexholms SK       Erik Karlsson      Målilla OK         ej start 



H12  (114)       5.7 km   8 K                

   1 Andreas Hultqvist    Tullinge SK       Niklas Sundqvist   Tullinge SK           43:42 
   2 Markus Larsson       Hestra IF         Filip Grahn        Hestra IF             45:32 
   3 Oskar Johansson      OK Klyftamo       Philip Karlsson    OK Klyftamo           46:08 
   4 Emil Thellsén        OK Roxen          Per Lindman        Finspångs SOK         46:10 
   5 Jens Josefsson       Jönköpings OK     Filip Ossiansson   IK Hakarpspojkarna    46:19 
   6 Andreas Sundström    Västerås SOK      August Mikaelsson  Västerås SOK          46:59 
   7 Jonas Gustafsson     OK Kåre           Nils Gumaelius     Waxholms OK           47:43 
   8 Sebastian Svensson   Finspångs SOK     Alexander Wiklund  Finspångs SOK         48:39 
   9 Filip Jakobsson      Degerfors OK      Oskar Lambertsson  OK Djerf              49:02 
  10 Jesper Sjöblom       Södertälje-Nykvar Joakim Andén       Södertälje-Nykvarn    49:09 
  11 Jonas Eriksson       Stora Tuna OK     Nils Alexandersson Stora Tuna OK         50:10 
  12 Ola Andersson        Stigmännen Karlsh Johan Wennermark   OK Skogsfalken        51:13 
  13 Linus Eriksson       Robertsfors IK    Peter Nilsson      Robertsfors IK        51:33 
  14 Ville Johansson      OK Kolmården      Oskar Leinonen     OK Kolmården          51:37 
  15 Jacob Gustafsson     OK Kåre           Emil Åberg         Korsnäs IF OK         52:30 
  16 Adam Thellsén        OK Roxen          Albin Lillieström  OK Roxen              53:38 
  17 Anton Hansson        Nässjö OK         August Kollberg    Eksjö SOK             53:41 
  18 Harald Larsson       Hagaby GoIF       Carl Valjus        Hagaby GoIF           55:48 
  19 Rickard Månkell      Turebergs IF      Karl Enges         Turebergs IF          55:56 
  20 Erik Hållström       Gävle OK          Jesper Jissbacke   Gävle OK              55:57 
  21 Oscar Westin         Vittjärvs IK      Arvid Holmgren     Vittjärvs IK          56:24 
  22 Sven Engström        Linköpings OK     Elias Rankka       OK Roxen              56:33 
  23 Oliver Nilsson       Nyköpings OK      Gustaf Sundbüe     OK Hällen             56:43 
  24 Viktor Lundmark      Kvarnsvedens GOIF Filip Hahne        Insjöns IF OK         56:50 
  25 Amadeus Hansson      Gotlands Bro OK   Tove Rönnbäck      Visborgs OK           57:16 
  26 Joel Pettersson      Tullinge SK       Olle Andersson     Tullinge SK           57:25 
  27 Albin Evertsson      Lessebo OK        Henrik Eklund      Växjö OK              57:37 
  28 Daniel Andersson     OK Löftan         Johan Gustafsson   OK Nackhe             58:08 
  29 Erik Molitor         Katrineholms OK   Nils Brodén        OK Hällen             58:36 
  30 Fredrika von Essen   OK Linné          Paul Schmidt       OK Linné              58:37 
  31 Nils Augustsson      IFK Moras OK      Gabriel Höjlind    IFK Moras OK          59:03 
  32 Viktor Ivarsson      KFUM Örebro OK    Andreas Windefelt  KFUM Örebro OK        59:51 
  33 Ivar Sörqvist        Markbygdens OK    Axel Ek            Markbygdens OK      1:00:36 
  34 Nils Henriksson      Seskarö IF        Kalle Henriksson   Gammelstads IF      1:00:42 
  35 Tobias Pentonen      Hestra IF         Linus Landergren   IK Ymer             1:01:02 
  36 Emanuel Urdal        Boxholm-Mjölby OL Erik Pettersson    Boxholm-Mjölby OL   1:01:21 
  37 Jeremias Mellberg    Svaide-Roma SOK   Fredrik Levin      Svaide-Roma SOK     1:01:31 
  38 Anton Gumaelius      Waxholms OK       Oscar Sturk        Waxholms OK         1:01:50 
  39 Johan Gustafsson     OK Tyr            Pontus Kullin Alfr OK Tyr              1:02:29 
  40 Olle Lindgren        KFUM Örebro OK    Jakob Eriksson     KFUM Örebro OK      1:03:46 
  41 Oscar Lindell        Sundsvalls OK     Johan Nordin       Sundsvalls OK       1:04:36 
  42 Albin Bergkvist      Bjursås OK        Rikard Andersson   Bjursås OK          1:04:49 
  43 Adam Arthursson      Järfälla OK       Isak Langerak      Järfälla OK         1:05:40 
  44 Åsmund Persönn Ödega Lillomarka OL     Steinar Kollerud   Lillomarka OL       1:05:49 
  45 Carl Andersson       OK Tyr            Ludvig Karlsson    Filipstadsbygdens   1:06:01 
  46 John Gunnarsson      Surahammars SOK   Gustav Lundh       Surahammars SOK     1:07:03 
  47 Johan Nyman          OK Dellen         David Larsson      Forsa OK            1:07:19 
  48 Fredrik Persson      Domnarvets GOIF   Emil Olsson        Domnarvets GOIF     1:07:20 
  49 Lucas J-Sundblad     Eksjö SOK         Philip Edvardsson  Eksjö SOK           1:07:32 
  50 Albin Steinwall      Gävle OK          Joakim Ståhl       Järbo OK            1:08:44 
  51 David Gunnarsson     IK Hakarpspojkarn Markus Nordmark    Nässjö OK           1:09:11 
  52 Oscar Marntell       Markaryds FK      Oscar Philipsson   Markaryds FK        1:09:31 
  53 Oscar Stålhök        Hagaby GoIF       Joel Vidfelt       Lindebygdens OK     1:09:32 
  54 Henrik Kälvegren     Västerås SOK      Axel Limbäck       Västerås SOK        1:09:36 
  55 Kristin Höög         OK Kullingshof    Johan Knutsson     OK Kullingshof      1:10:08 
  56 Alexander Nilsson    OK Södertörn      Joel Lagerberg     OK Södertörn        1:10:13 
  57 Nils Wärnsberg       Eksjö SOK         Jonathan Eliasson  Eksjö SOK           1:11:03 
  58 André Andersson      Västerbergslagens Oscar Sjöberg      Västerbergslagens   1:11:05 
  59 Christoffer Hagman   Västerås SOK      Pontus Hagman      Västerås SOK        1:11:35 
  60 Jakob Fransson       OK Milan          Pontus Borgström   OK Milan            1:12:50 
  61 Frej Hegg            Svaide-Roma SOK   William Gahm       Svaide-Roma SOK     1:14:21 
  62 Andrea Lotsander     OK Hammaren       Filip Ivarsson     OK Hammaren         1:14:51 
  63 Rasmus Dahllöf       OK Älgen          Jesper Lindh       OK Älgen            1:14:55 
  64 Joakim Skärlén       Haninge SOK       Totte Malmgård     Haninge SOK         1:15:26 
  65 Samuel Hedlund       Köping-Kolsva OK  Julia Eriksson     Köping-Kolsva OK    1:16:00 
  66 Klas Udd             Markbygdens OK    Erik Fors          Hestra IF           1:16:26 
  67 Per Karlsson         OK Tylöskog       Erik Thuresson     OK Tylöskog         1:17:03 
  67 Martin Bergman       OK Kåre           Nils Forsgren      OK Kåre             1:17:03 
  69 Waldemar Andersson   OK Roslagen       Leonard Hökby      OK Roslagen         1:17:07 
  70 Marcus Grahn         Södertälje-Nykvar Simon Jansson-Järp OK Klemmingen       1:18:01 
  71 Martin Norrbom       Sala OK           Cevin Starö        Sala OK             1:19:37 
  72 Jonathan Persson     Karlsbyhedens IK  Pontus Holst       Karlsbyhedens IK    1:22:14 
  73 Tobias Bjernulf      Sundbybergs IK    Oskar Andersson    OK Löftan           1:22:20 
  74 Olle Skog            Tullinge SK       Jonas Engstedt     Tullinge SK         1:22:33 
  75 Anton Forsberg       Långhundra IF     Johannes Ridefelt  OK Linné            1:22:40 
  76 Andreas Castagna     Västerås SOK      Oscar Björneklett  Västerås SOK        1:23:36 
  77 Lukas Danielsson     Västerbergslagens Viktor Djerf       Västerbergslagens   1:23:48 
  77 Johan Drugge         Korsnäs IF OK     Joshua Callin      Tumba-Mälarhöjden   1:23:48 
  79 Patrik Roos          Södertälje-Nykvar Felix Wetell       Södertälje-Nykvarn  1:27:09 
  80 Viktor Isaks         Bjursås OK        Isak Söderström    Sala OK             1:27:27 
  81 Ludwig Randau        Tenhults SOK      Anton Andell       Tenhults SOK        1:29:05 
  82 Erik Engstedt        Tullinge SK       William Kumpulaine Tullinge SK         1:31:13 
  83 Byron Palm           HJS-Vansbro OK    Emil Danielsson    HJS-Vansbro OK      1:32:52 
  84 Tim Söderström       OK Kolmården      Oskar Löfroth      OK Kolmården        1:34:00 
  85 Nils Bremer          Boxholm-Mjölby OL Joar Lönngren      Boxholm-Mjölby OL   1:35:17 
  86 Viktor Langseth      OK Klemmingen     Elis Nordström     Kils OK             1:35:28 
  87 Ludvig Larsendal     Västerås SOK      Albin Forsberg     Västerås SOK        1:35:50 
  88 Sixten Jonsson       OK Linné          Max Markensten     OK Linné            1:36:31 
  89 Gustaf Haglind       KFUM Örebro OK    Samuel Hörnell     KFUM Örebro OK      1:39:40 
  90 Martin Skyggeson     OK Nackhe         August Bengtsson   OK Nackhe           1:39:55 
  91 Herman Billing       Målilla OK        Robert Billing     Hultsfreds OK       1:42:27 
  92 Jonas Carlsson       Sundbybergs IK    Teodor Huldt       Sundbybergs IK      1:42:35 
  93 Olle Eklund          Skarpnäcks OL     Jonatan Göransson  Skarpnäcks OL       1:44:18 
  94 Magnus Östgren       OK Kåre           Simon Gustafsson   OK Kåre             1:54:33 
  95 Elias Pontén         Stora Tuna OK     Axel Pontén        IF Thor             1:57:11 
  96 Oscar Hjalte         Timrå SOK         Andreas Sandberg   Timrå SOK           2:02:06 
  97 Rasmus Bergsten      Köping-Kolsva OK  Robin Bajec        Köping-Kolsva OK    2:08:38 
  98 Alfred Björklund     IFK Moras OK      Emil Björklund     IFK Moras OK        2:16:28 
  99 Lukas Olsson         Väsby OK          Filip Olsson       Väsby OK            2:22:44 
 100 Jakob Vikström       OK Renen          Oscar Öqvist       Bergnäsets AIK      2:24:40 
 101 Albin Hellström      Grycksbo IF OK    Sara Bengts        Grycksbo IF OK      2:34:05 
 102 Nicklas Dewitt       Länna IF          Jonathan Östman    Länna IF            2:36:39 

     Adam Lundh           Surahammars SOK   Amanda Lundh       Surahammars SOK      Felst. 
     Måns Söder           Skarpnäcks OL     Viktor Mattsson    Skarpnäcks OL        Felst. 
     Johannes Fritz       Svaide-Roma SOK   Isak Dungner       Svaide-Roma SOK      Felst. 
     David Dahl           Visborgs OK       Axel Lindberg      Svaide-Roma SOK      Felst. 
     Oskar Strömberg      Avesta OK         Gustav Karlsson    Avesta OK            Felst. 
     Gustav Castenborg    Finspångs SOK     Simon Calderon     Njurunda OK        Ej godk. 
     Henrik Nordström     Sigtuna OK        Emma Bergkvist     Sigtuna OK         Ej godk. 
     Walter Bjernulf      IK Jarl Rättvik   Gustaf Elfving     IK Jarl Rättvik    ej start 
     Peder Holmqvist      Lillomarka OL     Viktor Lund        OK Roslagen        ej start 
     Vakans               Vakant            Oscar Perérs       Korsnäs IF OK      ej start 
     Andreas Brandow      Grycksbo IF OK    Calle Andersson    Grycksbo IF OK     ej start 
     Emil Petersson       OK Nolaskogsarna  Anton Strandberg   Skogslöparna       ej start 



H10  (67)        4.0 km   11 K               

   1 Oliwer Lundberg      OK Bävern         Rasmus Lundberg    OK Bävern             24:27 
   2 Henning Sjökvist     Stora Tuna OK     Jesper Svensk      Stora Tuna OK         25:23 
   3 Albin Andersson      Tullinge SK       Simon Imark        Tullinge SK           25:39 
   4 Andreas Uller        Kils OK           Viktor Skoog       Kils OK               26:53 
   5 Albin Lager          Nässjö OK         Adam Persson       Nässjö OK             27:17 
   6 Isak Åberg           Korsnäs IF OK     Simon Karlsson     OK 64 Torpa           28:20 
   7 Isac von Krusenstier OK Kåre           Oliver Hale        OK Kåre               28:50 
   8 Olle Berggren        Tullinge SK       Victor Imark       Tullinge SK           30:08 
   9 Hugo Thorell         OK Ravinen        Axel Granqvist     OK Ravinen            30:25 
  10 Tuve Möller          OK Linné          Simon Sjöberg      Gävle OK              31:01 
  11 Felix Axelsson       Markbygdens OK    Johan Svensson     Markbygdens OK        31:04 
  12 Johan Wehlin         Skogspojkarnas OK Mikael Kullås      Södertälje-Nykvarn    31:15 
  13 Andreas Gustafsson   IK Hakarpspojkarn Lukas Granstedt    IK Hakarpspojkarna    32:47 
  14 Per Höijer           Karlsbyhedens IK  Gustav Öhgren      Karlsbyhedens IK      33:10 
  15 Albin Andersson      OK Ravinen        Lukas Hellgren     OK Ravinen            34:00 
  16 Johan Lindman        Finspångs SOK     Arvid Strömberg    Finspångs SOK         34:48 
  17 Gustav Malmström     GOIF Tjalve       August Mollén      OK Denseln            35:09 
  18 Jonatan Uller        Kils OK           Lukas Olm          Kils OK               36:41 
  19 Anton Källström      Sala OK           Mirjam Dalén       Sala OK               36:56 
  20 Albin Månsson        Växjö OK          Viktor Östergren   Växjö OK              37:00 
  21 Måns Olm             Kils OK           Elias Landfors     Lustens OK            37:26 
  22 Rasmus Möller        Arboga OK         Albin Berggren     Surahammars SOK       38:10 
  23 Emil Ljungemyr       OK Kolmården      Josef Johansson    OK Kolmården          39:14 
  24 Robin Salén          OK Renen          Jakob Pessa        Haparanda OK          39:32 
  25 Viktor Ossiansson    IK Hakarpspojkarn Hampus Lindman     Nässjö OK             41:11 
  26 Isak Augustsson      IFK Moras OK      Samuel Höjlind     IFK Moras OK          41:30 
  27 Andreas Hammar       Kvarnsvedens GOIF Viktor Barkegren   Stora Tuna OK         42:15 
  27 Emil Roos            Turebergs IF      Mattias Fors       Turebergs IF          42:15 
  29 Jonas Dehlbom        Domnarvets GOIF   Axel Jernberg      Domnarvets GOIF       43:06 
  30 Erik Höijer          Karlsbyhedens IK  Johannes Öhgren    Karlsbyhedens IK      43:14 
  31 Gustaf Berglund      Sigtuna OK        Isak Nordström     Sigtuna OK            43:43 
  32 Alfred Lönn          Vandrarringen     Erik Helmersson    Vandrarringen         44:17 
  33 Isak Chalkias        Södertälje-Nykvar Christopher Brenna Södertälje-Nykvarn    44:20 
  34 Pontus Danielsson    Leksands OK       Arvid Yngvesson    Leksands OK           44:23 
  35 Oscar Månkell        Turebergs IF      Oskar Enges        Turebergs IF          45:04 
  36 Olle Josarp          FK Friskus Varber Jonas Toftered     IF Rigor              46:14 
  37 Julia Andersson      OK Roslagen       Oscar Lund         OK Roslagen           46:29 
  38 Ivar Axelsson        Karlsbyhedens IK  Hannes Lock-Anders Karlsbyhedens IK      46:40 
  39 Håkan Ramberg        Hallstahammars OK Emil Andersson     Haninge SOK           47:01 
  40 Viktor Wohlgemut     OK Ravinen        Andreas Schween    OK Ravinen            47:05 
  41 Olov Skoglund        Kils OK           Hannes Bergenfur   OK Älgen              47:20 
  42 Adam Westman         Sala OK           Emil Carlsson      Sala OK               47:38 
  43 Isak Olofsson        Sigtuna OK        Frida Bäcklin Fors Sigtuna OK            48:45 
  44 Johan Sjöborg        OK Linné          Love Markensten    OK Linné              48:56 
  45 Linus Albinsson      Järfälla OK       Johan Langerak     Järfälla OK           49:13 
  46 Isak Wadman          Västerås SOK      Lovisa Byman       Västerås SOK          49:26 
  47 Alva Ringi           OK Kåre           Martin Mörsell     OK Kåre               49:35 
  48 Rickard Holmström    Västerbergslagens Simon Sjöberg      Västerbergslagens     49:39 
  49 Christian Redtzer    Attunda OK        Nils Orbert        Attunda OK            50:37 
  50 Öyvind Kjeldsberg    Raumar O-lag      Sindre Vestengen L Lillomarka OL         50:40 
  51 Calle Lindell        Sundsvalls OK     Gustav Fraenell    Sundsvalls OK         51:15 
  52 Ellen Robertsson     Sundbybergs IK    Niklas Carlsson    Sundbybergs IK        51:28 
  53 Erik Olsson          Gävle OK          Mårten Olsson      Gävle OK              52:08 
  54 Emil Lundmark        Kvarnsvedens GOIF Rikard Bergström   Kvarnsvedens GOIF     53:13 
  55 Björn Johansson      Sundsvalls OK     Axel Englund       Timrå SOK             54:07 
  56 Gustav Mossberg      Karlsbyhedens IK  Sebastian Holmberg Karlsbyhedens IK      54:44 
  57 Mårten Hellström     OK Linné          Oskar Andersson    OK Linné              56:44 
  58 Olav Engen Ernö      Lillomarka OL     Simen Skaret       Lillomarka OL         58:47 
  59 Jakob Bergman        OK Kåre           Isak Tegmark       OK Kåre             1:00:14 
  60 Cecilia Djerf        Västerbergslagens Sebastian Danielss Västerbergslagens   1:01:23 
  61 Oskar Mårtensson     Karlsbyhedens IK  David Levin        Svaide-Roma SOK     1:03:13 
  62 Johan Hagberg        Avesta OK         Marcus Höglund     Avesta OK           1:05:12 
  63 Elsa Holmberg        Karlsbyhedens IK  Vidar Lindberg     Karlsbyhedens IK    1:15:49 
  64 Calle Nilsson        Järfälla OK       Benjamin Langerak  Järfälla OK         1:27:36 
  65 Madeleine Engström   Finspångs SOK     Thorsten Svensson  Finspångs SOK       1:29:42 
  66 Emmie Lingmyr        Grycksbo IF OK    Magnus Andersson   Grycksbo IF OK      1:38:12 
  67 Zacharias Lind       Länna IF          Johan Edenhamn     Länna IF            1:38:55 



D17-20  (36)     8.4 km   9 K                

   1 Kajsa Risby          OK Kåre           Magdalena Olsson   IFK Moras OK        1:13:42 
   2 Ellinor Karlsson     IK Hakarpspojkarn Anna Gustafsson    Jönköpings OK       1:14:05 
   3 Julia Davidsson      OK Klemmingen     Moa Johansson      OK Skogsstjärnan    1:14:52 
   4 Caroline Edlund      OK Nolaskogsarna  Malin Andersson    OK Nolaskogsarna    1:19:27 
   5 Anna Håkansson       OK Kolmården      Lisa Kalered       Skogspojkarnas OK   1:20:47 
   6 Marita Freimane      OK Södertörn      Louise Markstedt   OK Södertörn        1:23:00 
   7 Jenny Håland         Tullinge SK       Ida Forsén         Tullinge SK         1:24:32 
   8 Ann-Sofie Karlsson   Årsunda IF        Joline Ingelsson   OK Hammaren         1:25:21 
   9 Sofie Söderblom      Falkenbergs OK    Sara Skyggeson     OK Nackhe           1:25:32 
  10 Anna Birkestål       Köping-Kolsva OK  Sofie Landqvist    Köping-Kolsva OK    1:27:50 
  11 Kristin Hylander     Nyköpings OK      Julia Bergström    Nyköpings OK        1:27:54 
  12 Johanna Mikkelä      OK Hedströmmen    Sofie Wetter       Arboga OK           1:30:15 
  13 Hanna Käll           Tumba-Mälarhöjden Eva Englid         Tumba-Mälarhöjden   1:31:56 
  14 Linn Grälls          OK Kåre           Hanna Björklund    OK Kåre             1:32:32 
  15 Elna Forsberg        Värend GN OL      Pernilla Petersson Burseryds IF        1:32:58 
  16 Lisa Danehammar      Ulricehamns OK    Lovisa Mannfolk    Ulricehamns OK      1:37:53 
  17 Jenny Furusköld      IK Gandvik        Caroline Lennartss OK Skogsstjärnan    1:39:36 
  18 Linda Westerberg     Trollhättans SOK  Amanda Hallén      Trollhättans SOK    1:44:15 
  19 Lisa Reichenberg     Idefjordens SK    Kajsa Olsson       Idefjordens SK      1:44:46 
  20 Karin Håkansson      OK Gränsen        Matilda Jonsson    FK Finn             1:44:52 
  21 Sara Karlsson        OK Skogsstjärnan  Linda Nilsson      OK Skogsstjärnan    1:45:49 
  22 Linnea Nilsson       OK Linné          Hanna Axelsson Mey OK Linné            1:48:33 
  23 Beatrice Köhler      Tullinge SK       Johanna Einarsson  Tullinge SK         1:52:07 
  24 Jonna Gunnerek       OK Klyftamo       Tove Udd           Markbygdens OK      1:56:54 
  25 Kajsa Winberg        Stenungsunds OK   Ylva Wängdahl      OK Gipen            1:58:37 
  26 Linnea Burén         IK Ymer           Lisa Larsson       Bredareds IF        2:02:02 
  27 Ingrid Jansson       OK Kroppefjäll    Lisa Borssén       OK Kroppefjäll      2:08:51 
  28 Anja Johansson       Nyköpings OK      Natalie Josefsson  OK Hällen           2:12:18 
  29 Malin Kihlberg       Halmstads OK      Sofie Larsson      OK Nackhe           2:21:46 
  30 Lise Mortensen       Långhundra IF     Sofia Gustavsson   Alvesta SOK         2:24:12 
  31 Torun Swenning       OK Linné          Terese Ohlsson     OK Linné            2:28:56 
  32 Elin Holgersson      Gamleby OK        Lina Holgersson    Gamleby OK          2:29:56 

     Sofie Hansen         Skåneslättens OL  Ann-Sofie Larsson  Örkelljunga FK       Felst. 
     Amanda Antonsson     Västerviks OK     Anna Andersson     Gamleby OK         ej start 
     Ronja Hill           Tumba-Mälarhöjden Jenny Asztalos     Tumba-Mälarhöjden  ej start 
     Emma Åhman           Långhundra IF     Lisa Lundqvist     Långhundra IF      ej start 



D16  (112)       7.7 km   8 K                

   1 Lisa Pedersen        OK Skogshjortarna Amilia Björklund   Sävedalens AIK      1:00:06 
   2 Amanda Leo           Bredaryds SOK     Helena Karlsson    Bromma-Vällingby S  1:01:30 
   3 Rebecka Heinrup      Tullinge SK       Lovisa Adolfsson   Tullinge SK         1:05:28 
   4 Josefina Almén       Linköpings OK     Linnea Faxén       Linköpings OK       1:07:12 
   5 Frida Winterås       Västerbergslagens Lisa Risby         OK Kåre             1:09:01 
   6 Sofia Grawé          Ärla IF           Lisa Andersson     Ärla IF             1:09:20 
   7 Klara Alm            Länna IF          Johana Verwijst    Länna IF            1:10:11 
   8 Amanda Thellsén      OK Roxen          Linda Lindkvist    OK Denseln          1:11:03 
   9 Stefanie Andersson   Vimmerby OK       Emma Rosén         OK Njudung          1:12:03 
  10 Anna Linde           OK Linné          Annika Carlberg    Vallentuna-Össeby   1:12:15 
  11 Klara Tollmar        Nyköpings OK      Ida Hylander       Nyköpings OK        1:12:34 
  12 Therese Enenge       Bredareds IF      Lovisa Hansson     Bredareds IF        1:13:33 
  13 Ida Pontén           Stora Tuna OK     Matilda Gustafsson Stora Tuna OK       1:13:54 
  14 Sofie Svensson       Vimmerby OK       Elin Svensson      Nässjö OK           1:14:28 
  15 Kajsa Hammarström    OK Måsen          Therese Huhta      OK Måsen            1:15:42 
  16 Lina Lång            Stora Tuna OK     Lisa Lindgren      Stora Tuna OK       1:15:57 
  17 Annie Forsberg       OK Ravinen        Anna Lindmark      Skarpnäcks OL       1:16:03 
  18 Sofia Johansson      Trollhättans SOK  Evelina Johansson  Vänersborgs SK      1:16:39 
  19 Alice Fellbaum       MDOC, Great Brita Hilda Forsgren     Täby OK             1:16:42 
  20 Filippa Lundberg     Västerås SOK      Stina Skyttner     Ljusdals OK         1:17:30 
  21 Angelica Jörnling    Eksjö SOK         Linnéa Holmqvist   Hagaby GoIF         1:18:02 
  22 Ylva Gunnarsdotter   Tenhults SOK      Julia Lundquist    Nybro OK            1:18:05 
  23 Jenny Eriksson       Karlsbyhedens IK  Maria Björklund    Bjursås OK          1:19:06 
  24 Annika Nilsson       Täby OK           Michaela Hallqvist Malungs OK Skogsmå  1:19:22 
  25 Emma Karlsson        OK 64 Torpa       Olivia Ceder       OK 64 Torpa         1:19:39 
  26 Frida Forshällen     Attunda OK        Anette Önerud      OK Ravinen          1:19:44 
  27 Frida Erkers         Leksands OK       Johanna Sarenmark  Leksands OK         1:19:59 
  28 Julia Lauri          OK Tisaren        Marie Spångmyr     Leksands OK         1:20:55 
  29 Karin Gustafsson     Hagaby GoIF       Frida Fjellström   KFUM Örebro OK      1:21:02 
  30 Julia Dahl           IS Kullen         Stina Berg         IS Kullen           1:21:19 
  31 Malin Leandersson    OK Tyr            Anna Lundqvist     Kils OK             1:21:39 
  32 Linnea Gustavsson    Uddevalla OK      Saga Jönsson       Hässleholms OK      1:21:58 
  33 Hedvig Markgren      Täby OK           Mathilda Holmström OK Ravinen          1:22:29 
  34 Hanna Thelberg       Valbo Allmänna IF Viktoria Helmersso Ockelbo OK          1:23:11 
  35 Ellinor Johansson    OK Skogsstjärnan  Lina Nilsson       OK Tranan           1:23:18 
  36 Agnes Adolfsson      Vimmerby OK       Eva Adolfsson      Vimmerby OK         1:25:39 
  37 Linnea Sundström     OK Renen          Andrea Wickbom     Vittjärvs IK        1:25:48 
  38 Karolina Nygren      Skogspojkarnas OK Julia Nilsson      GOIF Tjalve         1:27:33 
  39 Frida Ansin          Svaide-Roma SOK   Sandra Boman       Lustens OK          1:28:10 
  40 Sara Lundsten        Vittjärvs IK      Sofia Nilsson      Umeå OK             1:28:22 
  41 Frida Danielsson     Vimmerby OK       Linnea Johansson   IK Hakarpspojkarna  1:30:18 
  42 Johanna Johansson    OK Nackhe         Linn Söderström    Oskarströms OK      1:30:33 
  43 Hanna Kivijärvi      OK Renen          Evelina Christoffe OK Renen            1:30:56 
  44 Erica Knutsson       Nybro OK          Erika Hugoson      Nässjö OK           1:31:40 
  45 Ida Lingegård        OK Gipen          Lisa Winberg       Stenungsunds OK     1:31:47 
  46 Amanda Utter         Västerås SOK      Frida Johansson    OK Måsen            1:32:03 
  47 Linda Öström         Norbergs OK       Martina Karlsson   Norbergs OK         1:33:42 
  48 Linn Abrahamsson     OK Kolmården      Isabella Netz      OK Kolmården        1:33:58 
  49 Maja Pettersson      OK Dacke          Maja Andersson     OK Dacke            1:34:48 
  50 Johanna Holmén       Hylte OK          Karin Elofsson     Fjärås AIK          1:35:07 
  51 Malin Engström       OK Kåre           Amanda Antila Erik Länna IF            1:35:49 
  52 Emma Jonsson         Forsa OK          Cecilia Carlsson   Garphyttans IF      1:36:09 
  53 Agnes Elfving        IK Jarl Rättvik   Erika Kallur       IK Jarl Rättvik     1:36:22 
  54 Katarina Hammas      Attunda OK        Minna Sahlsten     Skarpnäcks OL       1:37:19 
  55 Ida Norén            Älvsby IF OK      Emma Bergström     OK Vargen           1:37:36 
  56 Louise Gustavsson    KFUM Örebro OK    Karin Börgel       Hagaby GoIF         1:37:47 
  57 Karin Friström       Skarpnäcks OL     Linnea Östergren   Växjö OK            1:37:49 
  58 Malin Dahlström      Tullinge SK       Maria Fredlund     Tullinge SK         1:39:13 
  59 Agnes Lindström      Attunda OK        Linnea Daniels     Attunda OK          1:39:16 
  60 Hanna Holmgren       Västerås SOK      Anna Rost          Västerås SOK        1:39:25 
  61 Paulina Arvidsson    OK Kullingshof    Sara Ivarsson      OK Kullingshof      1:39:41 
  62 Paulina Sjöberg      Njurunda OK       Malin Johansson    Sundsvalls OK       1:39:45 
  63 Malin Bengtsson      Mariestads FK     Anna Larsson       Falköpings AIK OK   1:41:27 
  64 Frida Persson        Nässjö OK         My Larsson         Nässjö OK           1:41:58 
  65 Linda Edström        Sundsvalls OK     Sofie Johansson    Sundsvalls OK       1:44:47 
  66 Ylva Carlsson        Forsa OK          Mikaela Blom       Hudiksvalls IF      1:44:50 
  67 Anne Hansson         Markbygdens OK    Pernilla Karlsson  Markbygdens OK      1:46:06 
  68 Ingrid Stigsmark     Kvarnsvedens GOIF Linnéa Ekskog      Kvarnsvedens GOIF   1:48:15 
  69 Erika Lindqvist      Sävedalens AIK    Madeleine Attfors  Tolered-Utby Ol-kl  1:48:23 
  70 Charlotte Kung       Garphyttans IF    Hanna Larsson      Garphyttans IF      1:49:04 
  71 Nina Lundkvist       OK Österåker      Isabelle Sjöberg   OK Österåker        1:49:08 
  72 Frida Strandberg     Sävedalens AIK    Emma Westerberg    Sävedalens AIK      1:49:56 
  73 Hanna Modig-Tjärnstr Linköpings OK     Julia Modig-Tjärns Linköpings OK       1:49:58 
  74 Filippa Alsén        OK Roslagen       Marie Gustavsson   Rånäs OK            1:54:33 
  75 Elina Mikaelsson     OK Nolaskogsarna  Sabina Hedlund     Köping-Kolsva OK    1:54:43 
  76 Elin Andersson       IK Dran           Lisa Eriksson      Hylte OK            1:55:01 
  77 Hanna Håkansson      OK Gränsen        Emilia Johansson   OK Gisle            1:55:10 
  78 Caroline Lövstedt    Sjövalla FK       Frida Björklund    Sjövalla FK         1:56:38 
  79 Lotta Lindersson     Gamleby OK        Karin Lindersson   Gamleby OK          1:57:02 
  80 Maike Larsson        Markbygdens OK    Moa Hultin         Markbygdens OK      1:58:53 
  81 Sara Bengtsson       Långhundra IF     Kristine Norgren   OK Triangeln        1:59:33 
  82 Linnéa Svensson      Fjärås AIK        Fanny Majlöv       OK Nackhe           2:01:20 
  83 Jenny Skoog          Katrineholms OK   Anna Magnell       Katrineholms OK     2:02:24 
  84 Frida Ahlström       Tenhults SOK      Linnea Andersson   IK Vista            2:03:44 
  85 Sofia Rylander       IFK Moras OK      Anna Gunnars       IFK Moras OK        2:05:14 
  86 Louise Sjöström      Söderhamns OK     Alice Sandberg     Forsa OK            2:06:53 
  87 Sara Kvarnsund       Bredaryds SOK     Jennie Johansson   Bredaryds SOK       2:13:05 
  88 Julia Hjalmarsson    OK Kåre           Moa Grälls         OK Kåre             2:15:36 
  89 Linnea Fors          IF Rigor          Malin Allansson    IF Rigor            2:17:11 
  90 Märta-Stina Lindqvis OK Älme           Sofia Bergman      OK Älme             2:18:34 
  91 Lovisa Svensson      OK Klemmingen     Johanna Johnson    OK Klemmingen       2:19:47 
  92 Michaela Lindgren    SoIK Hellas       Agnes Björk        SoIK Hellas         2:20:00 
  93 Johanna Wahlström    Tenhults SOK      Gabriella Thörn    Tenhults SOK        2:22:33 
  94 Linnea Hultman       OK Hällen         Johanna Bernhardss OK Hällen           2:27:55 
  95 Mirjam Andersson     Svaide-Roma SOK   Tove Fridman       Korsnäs IF OK       2:28:52 
  96 Stina During         Tumba-Mälarhöjden Frida Simensen     Tumba-Mälarhöjden   2:29:49 
  97 Linnea Ekman         FK Friskus Varber Emelie Larsson     FK Friskus Varberg  2:30:14 
  98 Elin Brunnberg       Vallentuna-Össeby Louise Wiklund-Ö   Vallentuna-Össeby   2:40:34 
  99 My Martinsson        OK Tyr            Lina Johansson     Skattkärrs IF       2:53:22 
 100 Elin Junell          OK Grip           Ida Nilsson        OK Grip             3:15:35 

     Rebecka Höög         Laxå OK           Stina Anderjon     Alvesta SOK          Felst. 
     Amanda Wallin        Midälva OK        Josefine Nilsson   Midälva OK           Felst. 
     Amanda Martinsson    Falkenbergs OK    Kristin Schyberg   Fjärås AIK           Felst. 
     Malin Danielsson     Leksands OK       Sandra Danielsson  Leksands OK          Felst. 
     Madeleine Ahlström   Västerås SOK      Sandra Johansson   Västerås SOK         Felst. 
     Malin Hedberg        Lerums SOK        Louise Perleroth   OK Landehof          Felst. 
     Marielle Andersson   Ok Vilse 87       Anna Jonsson       Ronneby OK         Ej godk. 
     Hanna Klaar          Säterbygdens OK   Linn Danielsson    HJS-Vansbro OK     ej start 
     Therese Huhta        OK Måsen          Julia Scherlin     Nyköpings OK       ej start 
     Hanna Olsson         Ljusdals OK       Matilda Wästholt   Ljusdals OK        ej start 
     Sara Spens           Tibro OK          Elin Olsson        Tibro OK           ej start 
     Therese Westher      OK Djerf          Jessica Levin      OK Tyr             ej start 



D14  (132)       7.0 km   8 K                

   1 Elin Högstrand       Markbygdens OK    Johanna Skogum     Markbygdens OK      1:00:35 
   2 Moa Enmark           Gävle OK          Julia Ohlsson      Uddevalla OK        1:02:16 
   3 Frida Sandberg       Säterbygdens OK   Emma Backlund      Säterbygdens OK     1:02:50 
   4 Nathalie Rygh        Mariestads FK     Lydia Martinsson   OK Tyr              1:03:03 
   5 Agnes Leo            Bredaryds SOK     Olivia Kollberg    Eksjö SOK           1:03:50 
   6 Amanda Hansson       Bredaryds SOK     Josefine Klintberg Eksjö SOK           1:04:24 
   7 Ellinor Fryxell      Tullinge SK       Laura d'Angelo     Attunda OK          1:05:52 
   8 Ida Kallur           OK Ravinen        Tove Lagerberg     OK Södertörn        1:06:11 
   9 Frida Jönsson-Hellst Södertälje-Nykvar Anna Wehlin        Skogspojkarnas OK   1:06:32 
  10 Andrine Benjaminsen  Lillomarka OL     Ingvild Brekke     Lillomarka OL       1:08:26 
  11 Lisa Wallin          Markbygdens OK    Josefin Andersson  Markbygdens OK      1:08:34 
  12 Eva Gustafsson       Hagaby GoIF       Josefine Wallenham Hagaby GoIF         1:08:37 
  13 Anna Wallin          Sjövalla FK       Linnea Wahlgren    Sjövalla FK         1:08:45 
  14 Mathilda Karlsson    OK Rodhen         Maria Bengtsson    Långhundra IF       1:08:50 
  15 Kristin Olovsson     Rehns BK          Ellen Forsgren     Forsa OK            1:09:22 
  16 Elin Håkansson       Skogspojkarnas OK Karin Svensson     Finspångs SOK       1:09:33 
  17 Moa Nissar           Järla IF OK       Julia Lindvall     Bromma-Vällingby S  1:09:38 
  18 Josefine Tuoremaa    Vittjärvs IK      Evelina Wickbom    Vittjärvs IK        1:10:14 
  19 Hanna Strandberg     Skogslöparna      Stina Nilsson      Umeå OK             1:12:42 
  20 Linnea Landfors      Lustens OK        Sanna Skoog        Kils OK             1:13:09 
  21 Elsa Pedersen        OK Alehof         Elin Blick         OK Alehof           1:13:43 
  22 Tove Sundh           Sundbybergs IK    Liisa Wettemark    Sundbybergs IK      1:13:55 
  23 Malin Widén          Uddevalla OK      Malin Reichenberg  Idefjordens SK      1:14:37 
  24 Maria Andersson      Västerbergslagens Linnéa Hahne       Insjöns IF OK       1:15:00 
  25 Lovisa Käll          Tumba-Mälarhöjden Emma Käll          Tumba-Mälarhöjden   1:15:01 
  26 Amanda Jacobsson     Degerfors OK      Hanna Hellsing     Lindebygdens OK     1:15:13 
  27 Stina Nordström      OK Triangeln      Charlotte Sandberg OK Roslagen         1:15:41 
  28 Hanna Sahlin         OK Kåre           Amelie Ekström     OK Kåre             1:15:53 
  29 Emma Björklund       OK Kåre           Maria Åkerblom     Stora Tuna OK       1:16:20 
  30 Amanda Claesson      Sävedalens AIK    Filippa Spånér     Sävedalens AIK      1:16:34 
  31 Josefin Mikaelsson   OK Nolaskogsarna  Stina Magnusson    OK Nolaskogsarna    1:16:55 
  32 Siri Kollerud        Lillomarka OL     Solveig Blindheim  Lillomarka OL       1:17:00 
  33 Hanna Gustafsson     OK Kåre           Sarah Hale         OK Kåre             1:17:23 
  34 Matilda Martinsson   Falkenbergs OK    Ellen Johnsson     OK Nackhe           1:18:21 
  35 Tove Forshällen      Attunda OK        Cecilia Imark      Tullinge SK         1:18:24 
  36 Karin Sjögren        Tjällmo-Godegårds Josefine Dahlstedt GOIF Tjalve         1:18:46 
  37 Maja Eriksson        Domnarvets GOIF   Julia Alström      Sundsvalls OK       1:18:56 
  38 Amanda Blennow       Falköpings AIK OK Sara Hagström      Falköpings AIK OK   1:19:43 
  39 Anna Eriksson        OK Kåre           Kajsa Engström     OK Kåre             1:20:56 
  40 Hanna Berglund       OK Kåre           Julia Adolfsson    OK Kåre             1:20:59 
  41 Hanna Norberg        Trollhättans SOK  Aina Edgren        Trollhättans SOK    1:21:18 
  42 Lisa Malmström       GOIF Tjalve       Ebba Westerberg    OK Kolmården        1:21:27 
  43 Filippa Johansson    Jönköpings OK     Elina Wingård      Jönköpings OK       1:22:21 
  44 Nina Hallor          OK Tisaren        Ellinor Eriksson   KFUM Örebro OK      1:22:50 
  45 Sofia Pettersson     Attunda OK        Linnéa Engstedt    Tullinge SK         1:22:56 
  46 Moa Svensson         Nässjö OK         Moa Larsson        Nässjö OK           1:23:20 
  47 Siri Jeppsson        Katrineholms OK   Karin Karlsson     Katrineholms OK     1:24:25 
  48 Elina von Krusenstie OK Kåre           Hanna Aspfors      Domnarvets GOIF     1:25:15 
  49 Emma Rönnlund        Ockelbo OK        Frida Ingelsson    Ockelbo OK          1:25:38 
  50 Evelina Bergsten     Köping-Kolsva OK  Johanna Larsson    Köping-Kolsva OK    1:26:23 
  51 Moa Olofsson         Värend GN OL      Louise Regnell     Växjö OK            1:28:28 
  52 Joséphine Regnell    Växjö OK          Irma Håkansson     OK Gränsen          1:28:52 
  53 Emmeli Axmalm        Sävedalens AIK    Paula Jungbjer     FK Herkules         1:30:02 
  54 Rebecka Hylander     Nyköpings OK      Ronja de Boer      Nyköpings OK        1:30:20 
  55 Linda Aguirre        OK Kolmården      Sofia Berggren     OK Kolmården        1:30:22 
  56 Amanda Nygren        Skogspojkarnas OK Henrietta Erlandss Skogspojkarnas OK   1:30:25 
  57 Junia Birgersson     Visborgs OK       Malin Gabrielsson  Korsnäs IF OK       1:30:50 
  58 Julia Mattsson       Trollhättans SOK  Sara Schmidt       Trollhättans SOK    1:30:53 
  59 Tina Selin           Hägglunds IoFK    Johanna Näslund    Hägglunds IoFK      1:31:06 
  60 Madeleine Green      Strängnäs-Malmby  Ebba Jansson Järpl OK Klemmingen       1:32:08 
  61 Ida Rydberg          Finspångs SOK     Frida Strömberg    Finspångs SOK       1:32:37 
  62 Sara Nilsson         OK Tranan         Elin Sundqvist     OK Tranan           1:33:48 
  63 Ebba Lindholm        OK Hammaren       Maja Ingelsson     OK Hammaren         1:34:12 
  64 Sonja Palm           HJS-Vansbro OK    Lovisa Danielsson  HJS-Vansbro OK      1:34:13 
  65 Maria Gunnars        IFK Moras OK      Frida Lövgren      IFK Moras OK        1:35:26 
  66 Lina Westlund        Trosabygdens OK   Beatrice Huhta     OK Måsen            1:36:44 
  67 Elina Sundqvist      Tullinge SK       Moa Heijkenskjöld  Tullinge SK         1:37:00 
  68 Sofia Olsson         OK Hammaren       Johanna Cavallin   Valbo Allmänna IF   1:38:45 
  69 Sofie Gustavsson     OK Tyr            Sara Bergman       OK Tyr              1:39:30 
  70 Anna Andersson       IK Dran           Lisa Larsson       FK Friskus Varberg  1:39:53 
  71 Zea Dumas-Peterson   Sigtuna OK        Linda Clément      Sigtuna OK          1:40:28 
  72 Ylva Eriksson        Attunda OK        Caroline Berglind  OK Södertörn        1:40:35 
  73 Ellinor Åhman        Bredareds IF      Martina Johansson  Bredareds IF        1:41:16 
  74 Elin Berglin         OK Dacke          Tove Ingvarsson    OK Skogsfalken      1:43:01 
  74 Marit Faxén          Linköpings OK     Nathalie Jansson   Skogspojkarnas OK   1:43:01 
  76 Åsa Ramberg          Hallstahammars OK Teresa Stafström   Köping-Kolsva OK    1:43:07 
  77 Elin Wassenius       Uddevalla OK      Erika Eriksson     Uddevalla OK        1:43:12 
  78 Lina Henriksson      Sävedalens AIK    Erika Pettersson   Sjövalla FK         1:43:16 
  79 Viktoria Strandberg  Falköpings AIK OK Johanna Andersson  Mariestads FK       1:45:29 
  80 Ulrika Toftered      IF Rigor          Elin Johansson     Fjärås AIK          1:46:24 
  81 Julia Sundbüe        OK Hällen         Sara Bernhardsson  OK Hällen           1:46:55 
  82 Ebba Askeljung       OK Klemmingen     Tove Sahl Paavo    OK Klemmingen       1:48:29 
  83 Evelina Persson      Karlsbyhedens IK  Lovisa Nilsson     OK Linné            1:48:53 
  84 Katarina Hedemalm    OK Renen          Agnes Leffler-Rose OK Renen            1:49:24 
  85 Katarina Hellström   Sundbybergs IK    Amanda Ahlin       Svaide-Roma SOK     1:50:12 
  86 Sofia Liljeqvist     Stenungsunds OK   Elin Winberg       Stenungsunds OK     1:50:17 
  87 Matilda Pettersson   Vimmerby OK       Emilia Andersson   Vimmerby OK         1:50:28 
  88 Lovisa Johansson     Västerviks OK     Amanda Soppi       OK Kroppefjäll      1:50:48 
  89 Lovisa Alamaa        Gamleby OK        Mikaela Alvarsson  Gamleby OK          1:51:12 
  90 Mirjam Waldén        Lindebygdens OK   Christina Thuresso OK Tylöskog         1:52:43 
  91 Erika Mickelsson     Avesta OK         Lovisa Östman      Avesta OK           1:53:16 
  92 Emelie Ernér         OK Reftele        Erica Thorsson     OK Gisle            1:54:10 
  93 Emma Takman          Attunda OK        Johanna Hallstedt  Attunda OK          1:55:08 
  94 Lisa Sandahl         OK Tyr            Anna Heikkilä      Lustens OK          1:55:37 
  95 Andrea Fälth         Attunda OK        Olivia Häggqvist   Attunda OK          1:57:38 
  96 Helena Lundkvist     OK Vargen         Ina Vestin         Seskarö IF          1:59:09 
  97 Alexandra Lengquist  Tullinge SK       Linnea Hersén      Tullinge SK         2:03:17 
  98 Jenny Holmén         Hylte OK          Fanny Wahlström    Hylte OK            2:03:34 
  99 Channa Lönne         Skarpnäcks OL     Erica Perneby      Tullinge SK         2:05:22 
 100 Amanda Ekman         FK Friskus Varber Lisa Johansson     FK Friskus Varberg  2:05:25 
 101 Malin Zennertun      KFUM Örebro OK    Louise Harker      KFUM Örebro OK      2:06:00 
 102 Ella Johansson       OK Österåker      Feline Jansson     OK Österåker        2:07:07 
 103 Helen From           Tumba-Mälarhöjden Olivia Olausson    Tumba-Mälarhöjden   2:07:51 
 104 Linnea Almlöf        Haninge SOK       Ellen Simmerlein   Haninge SOK         2:08:49 
 105 Victoria Gunnerek    OK Klyftamo       Tova Holm          OK Klyftamo         2:08:55 
 106 Sofia Gyulai         Linköpings OK     Elin Rimhagen      Linköpings OK       2:10:50 
 107 Amanda Elmertoft     Norbergs OK       Sara Andersson     Norbergs OK         2:13:19 
 108 Ida Önsten           IK Vista          Kajsa Andersson    Ölmstads IS         2:20:12 
 109 Sofia Aldén          Nyköpings OK      Louise Bergström   Nyköpings OK        2:21:16 
 110 Hanna Löfström       Surahammars SOK   Elin Pettersson    Surahammars SOK     2:23:18 
 111 Matilda Jonasson     Tumba-Mälarhöjden Ellen Åström Wesse Tumba-Mälarhöjden   2:23:25 
 112 Linnea Bengts        Grycksbo IF OK    Andrea Andersson   Köping-Kolsva OK    2:24:22 
 113 Hanna Larsson        Bergnäsets AIK    Linnea Norberg     Tierps SOK          2:27:33 
 114 Sofia Persson        Köping-Kolsva OK  Nina Andersson     Köping-Kolsva OK    2:28:32 
 115 Frida Bergstrand     Motala AIF OL     Cajsa Söder        Skarpnäcks OL       2:50:26 
 116 Sara Österholm       Trosabygdens OK   Rebecca Bäck       Trosabygdens OK     2:56:36 
 117 Tina Samuelsson      OK Måsen          Lina Andersson     KFUM Örebro OK      3:14:13 

     Hanna Eriksson       IFK Moras OK      Linnea Malmberg    Stora Tuna OK        Felst. 
     Karin Bengtsson      OK Ravinen        Ella Svahn         OK Ravinen           Felst. 
     Ina Laurell          OK Linné          Vanja Wallner      OK Linné             Felst. 
     Cecilia Knutsen      Gävle OK          Hanna Sjöberg      Gävle OK           Ej godk. 
     Cornelia Hansson     Gotlands Bro OK   Mikaela Rönnbäck   Visborgs OK        Ej godk. 
     Johanna Åström       Midälva OK        Jorunn Lindström   Sundsvalls OK      ej start 
     Hilda Mattsson       Järla IF OK       Malin Carlsson     Järla IF OK        ej start 
     Emelie Bäck          OK Kullingshof    Johanna Ivarez     OK Södertörn       ej start 
     Karolina Goth        Kvarnsvedens GOIF Elin Brännström    Kvarnsvedens GOIF  ej start 
     Amanda Ahlin         Svaide-Roma SOK   Matilda Berlin     Svaide-Roma SOK    ej start 
     Elin Eriksson        Karlsbyhedens IK  Elin Björklund     Bjursås OK         ej start 
     Lotten Sjödén        Älvdalens IF OK   Malin Leandersson  OK Tyr             ej start 
     Katarina Johansson   Sundsvalls OK     Alice Hugosson     Sundsvalls OK      ej start 
     Moa Leijon-Lind      Haninge SOK       Linnea Adolfsson   Tullinge SK        ej start 
     Ebba Saikoff         Almby IK          Hanna Wedin        Almby IK           ej start 



D12  (125)       4.5 km   7 K                

   1 Gabriella Gustafsson IK Hakarpspojkarn Linnéa Golsäter    Eksjö SOK             35:33 
   2 Karin Björnlinger    IK Vista          Petra Gunnarsdotte Tenhults SOK          36:07 
   3 Tilda Johansson      OK Orion          Moa Pettersson     OK Dacke              37:21 
   4 Anna Dahlgren-Rosén  Järla IF OK       Andrea Svensson    Finspångs SOK         38:11 
   4 Gerda Rankka         OK Roxen          Fanny Asketun      OK Roxen              38:11 
   6 Elvira Björklund     Trollhättans SOK  Josefine Kristians Trollhättans SOK      38:30 
   7 Ellen Sarenmark      Leksands OK       Sara Wadman        IFK Moras OK          39:17 
   8 Anna Skoglund        Kils OK           Signe Magnussen    Skattkärrs IF         39:31 
   9 Sofia Wiell          OK Kolmården      Emma Bränneby      OK Kolmården          39:58 
  10 Emelie Andersson     Vänersborgs SK    Line Cederberg     Vänersborgs SK        40:27 
  11 Isabel Salén         OK Renen          Sigrid Holmgren    Bergnäsets AIK        41:30 
  12 Malin Helgman        OK Tyr            Sanna Stenholm     Kils OK               41:33 
  13 Linnéa Wejås         Nyköpings OK      Amanda Scherlin    Nyköpings OK          41:37 
  14 Jessica Hallqvist    Malungs OK Skogsm Erica Edman        Korsnäs IF OK         41:38 
  15 Lina Åhlund          OK Nolaskogsarna  Linda Ström        OK Nolaskogsarna      41:49 
  16 Hanna Barkegren      Stora Tuna OK     Hanna Fors         Kvarnsvedens GOIF     42:31 
  17 Jennifer Andersson   Haninge SOK       Hanna Korhonen     Haninge SOK           43:20 
  18 Moa Gustavsson       Uddevalla OK      Liselott Nyman     Uddevalla IS          43:47 
  18 Tyra Kleijn          Södertälje-Nykvar Jeanette Hellstadi Södertälje-Nykvarn    43:47 
  20 Victoria Byman       Västerås SOK      Sandra Näslund     Västerås SOK          44:28 
  21 Elin Kindlundh       Alfta-Ösa OK      Kristin Boman      Gävle OK              44:29 
  22 Cajsa Martinsson     Västerbergslagens Rebecka Tallgren   Västerbergslagens     44:44 
  23 Melina Carlsson      Köping-Kolsva OK  Emma Andersson     OK Gynge              44:56 
  24 Hanna Lyon           Falköpings AIK OK Elsa Wilhelmsson   Falköpings AIK OK     45:18 
  25 Amanda Rangert       IK Hakarpspojkarn Moa Granstedt      IK Hakarpspojkarna    45:28 
  26 Sofia Ehn            Södertälje-Nykvar Klara Andén        Södertälje-Nykvarn    45:49 
  27 Märta Berggren       OK Kolmården      Julia Eriksson     OK Kolmården          45:50 
  28 Emma Jansson         Stora Tuna OK     Matilda Dammvik    Stora Tuna OK         46:12 
  29 Hanna Karlsson       Markbygdens OK    Emilia Skogum      Markbygdens OK        47:06 
  30 Pernilla Andersson   OK Triangeln      Viktoria Andersson OK Triangeln          47:08 
  31 Karin Martin         Njurunda OK       Sanna Wassbrink    Midälva OK            47:28 
  32 Elin Peterson        Älvdalens IF OK   Emma Lindberg      Älvdalens IF OK       47:53 
  33 Hanna Gustavsson     OK Tyr            Märta Ransjö-Zande OK Tyr                47:54 
  34 Lovisa Berlin        Svaide-Roma SOK   Hannah Mellin      Svaide-Roma SOK       48:29 
  35 Natalie Blomseth     Lillomarka OL     Ingvild Wang       Lillomarka OL         48:30 
  36 Clara Lundgren       Umeå OK           Elina Rönnlund     Stöcksjö IS           48:38 
  37 Stina Gustås         Linköpings OK     Lovisa Lundqvist   Linköpings OK         49:00 
  38 Agnes Westlund       Trosabygdens OK   Anna Kindlundh     Trosabygdens OK       49:05 
  39 Amanda Berggren      Tullinge SK       Frida Junegard     Tullinge SK           49:13 
  40 Kristin Brekke       Lillomarka OL     Kristin Blindheim  Lillomarka OL         49:32 
  41 Josefine Höög        Laxå OK           Maria Gustafsson   Hagaby GoIF           49:43 
  42 Ebba Henriksson      Svaide-Roma SOK   Victoria Gahm      Svaide-Roma SOK       49:59 
  43 Ebba Ekman           Västvärmlands OK  Cecilia Boman      Lustens OK            50:25 
  44 Matilda Eriksson     Västerbergslagens Linn Jansson       Västerbergslagens     50:30 
  45 Frida Johansson      Linköpings OK     Emma Lindell       Linköpings OK         51:07 
  46 Ebba Pegestam        OK Ravinen        Nathalie Lybert    OK Ravinen            51:15 
  47 Julia Frejd          OK Ravinen        Milla Hjort        OK Ravinen            51:25 
  48 Jenny Edgren         Trollhättans SOK  Clara Berlin       Trollhättans SOK      51:56 
  49 Ronja Björklund      Bjursås OK        Anna Björklund     Bjursås OK            52:13 
  50 Jenny Lindberg       Vandrarringen     Emma Helmersson    Vandrarringen         52:47 
  51 Kajsa Mattson        OK Kåre           Elsa Wiking        OK Kåre               53:13 
  52 Elin Holman          OK Roxen          Tuva Ek            Linköpings OK         53:18 
  53 Sara Josarp          FK Friskus Varber Malin Robertsson   Sundbybergs IK        53:21 
  53 Clara Lundberg       Västerås SOK      Sara Hamrefors     Västerås SOK          53:21 
  55 Linnea Andersson     Bredaryds SOK     Julia Svensson     Bredaryds SOK         53:34 
  56 Emma Nilsson         OK Tranan         Sara Kindlund      OK Tranan             54:49 
  57 Linda Mellander      Sundsvalls OK     Caroline Johansson Sundsvalls OK         54:53 
  58 Veronica Köhler      Tullinge SK       Sara Tynong        Tullinge SK           55:29 
  59 Elin Lindberg        OK Djerf          Klara Holmgård     Kils OK               55:50 
  60 Josefine Andersson   Vittjärvs IK      Linnéa Emlén       Vittjärvs IK          56:03 
  61 Sonja Mellberg       Tumba-Mälarhöjden Marie Jörgensen    Tumba-Mälarhöjden     56:20 
  62 Evelina Päiväniemi   Laxå OK           Greta Forsgren     Täby OK               56:51 
  63 Malin Svensson       Markbygdens OK    Lina Landergren    IK Ymer               57:16 
  64 Elsa Andersson       Domnarvets GOIF   Stina Bayard       Stora Tuna OK         57:58 
  65 Amanda Johansson     OK Nackhe         Sofia Johansson    OK Nackhe             59:02 
  66 Susanne Nilsson      OK Renen          Ida Nordlund       Piteå IF              59:24 
  67 Elisabeth Aronsson   Bredaryds SOK     Amelia Skalberg    Bredaryds SOK         59:28 
  68 Linda Brolin         OK Roslagen       Sara Brolin        OK Roslagen           59:30 
  69 Elin Fältman         Leksands OK       Maja Enges         Leksands OK           59:31 
  70 Elin Lundqvist       Nybro OK          Elisabeth Ekströmm Gamleby OK            59:42 
  71 Amanda Delvén        Nyköpings OK      Julia Wadman       Nyköpings OK        1:01:08 
  72 Annie Önsten         IK Vista          Diana Englund      Tenhults SOK        1:01:09 
  73 Elin Fjellström      KFUM Örebro OK    Frida Forsberg     Tullinge SK         1:02:22 
  74 Elsa Saikoff         Almby IK          Linn Lundqvist     Almby IK            1:02:58 
  75 Alice Frost          OK Roslagen       Olivia Kvarnlöf    OK Roslagen         1:03:13 
  76 Ida Kihlén           Domnarvets GOIF   Natalie Mattson    Domnarvets GOIF     1:03:25 
  77 Sara Persson         Midälva OK        Stina Åström       Sundsvalls OK       1:04:04 
  78 Ida Rydberg          Gamleby OK        Jennifer Alvarsson Gamleby OK          1:04:13 
  79 Julia Eriksson       IFK Moras OK      Elin Lindroth      IFK Moras OK        1:04:25 
  80 Caroline Renström    Hallstahammars OK Lovisa Jonsson     Hallstahammars OK   1:04:31 
  81 Klara Yngvesson      Robertsfors IK    Freja Vredin       IFK Umeå            1:04:43 
  82 Matilda Ulander      Västerbergslagens Madeleine Liljedah Västerbergslagens   1:04:49 
  83 Jonna Ramsell        Leksands OK       Klara Norman       Leksands OK         1:06:02 
  84 Magdalena vande Voor Tullinge SK       Caroline Längheim  Tullinge SK         1:07:01 
  85 Karin Håll           HJS-Vansbro OK    Anna Källbäcks     HJS-Vansbro OK      1:07:17 
  86 Lovisa Knutsson      Boxholm-Mjölby OL Malin Milton       Boxholm-Mjölby OL   1:07:57 
  87 Emma Engholm         Avesta OK         Amanda Daniels     Avesta OK           1:07:58 
  88 Johanna Fryxell      Tullinge SK       Amanda Emanuelsson Tullinge SK         1:08:01 
  89 Hanna Jansson        Skogspojkarnas OK Moa Hedegård       OK Kolmården        1:09:07 
  90 Thea Jørgine Groven  Lillomarka OL     Oline Horten       Lillomarka OL       1:09:27 
  91 Ylva Sahl Paavo      OK Klemmingen     Ebba Frisk         OK Klemmingen       1:11:03 
  92 Josefin Carlsson     Attunda OK        Alice d'Angelo     Attunda OK          1:11:26 
  93 Elin Mokvist         Länna IF          Luiza Dar          Länna IF            1:12:19 
  94 Rebecka Stafström    Köping-Kolsva OK  Rebecca Mårtensson Köping-Kolsva OK    1:12:56 
  95 Ellen Broman         OK Roslagen       Alice Fyles        OK Roslagen         1:13:48 
  96 Anna-Karin Jones     Skogspojkarnas OK Elvira Ottosson    Skogspojkarnas OK   1:15:49 
  97 Erika Ahlqvist       OK Tyr            Kajsa Johansson    Skattkärrs IF       1:17:13 
  98 Kajsa Johansson      Jönköpings OK     Emma Holmberg      Jönköpings OK       1:18:40 
  98 Sara Kastemyr        Tierps SOK        Erika Eriksson     Tierps SOK          1:18:40 
 100 Isabell Gihozo Lager Grycksbo IF OK    Engla Fläck        Grycksbo IF OK      1:19:13 
 101 Alice Persson        Västerbergslagens Emma Östlund       Västerbergslagens   1:19:38 
 102 Maria Korsgren       OK Linné          Ebba Söderström    OK Linné            1:20:29 
 103 Klara Ågren          OK Linné          Åsa Arvidsson      OK Linné            1:20:36 
 104 Signe Leffler-Rosend OK Renen          Sofia Pekkari      OK Renen            1:22:50 
 105 Agnes Carlsson       Visborgs OK       Ebba Karlsson      Visborgs OK         1:24:14 
 106 Åsa Hansson          Kvarnsvedens GOIF Jonna Hammar       Kvarnsvedens GOIF   1:25:15 
 107 Emma Djärv           Avesta OK         Frida Östman       Avesta OK           1:29:48 
 108 My Lindqvist         Kvarnsvedens GOIF Gry Malmi          Kvarnsvedens GOIF   1:35:21 
 109 Elin Johansson       Finspångs SOK     Hedda Rundgren     Finspångs SOK       1:36:49 
 110 Emilia Norell        Domnarvets GOIF   Moa Andersson      Domnarvets GOIF     1:40:23 
 111 Hanna Wulff          OK Linné          Johanna Bernet Wah OK Linné            1:44:42 
 112 Cecilia Kruskopf     Korsnäs IF OK     Signe Göransson    Karlsbyhedens IK    1:45:15 
 113 Fanny Igergård       OK Klemmingen     Emma Hagfeldt      OK Klemmingen       1:46:34 
 114 Caroline Fredriksson OK Dacke          Amanda Johansson   OK Dacke            1:48:48 
 115 Emma Bergkvist       Säterbygdens OK   Elina Arvidsson    Säterbygdens OK     2:01:40 

     Aida Habibija        Tumba-Mälarhöjden Hedvig Burman      Tumba-Mälarhöjden  Ej godk. 
     Emma Yvell           Kvarnsvedens GOIF Anna Brännström    Kvarnsvedens GOIF  ej start 
     Linnea Rosvall       Svaide-Roma SOK   Sofie Ljungqvist   Svaide-Roma SOK    ej start 
     Klara Petrisi        Västerbergslagens Jenny Lindblad     Västerbergslagens  ej start 
     Eirin Andersson      Vimmerby OK       Kajsa Adolfsson    Vimmerby OK        ej start 
     Nora Bongiovanni     OK Linné          Fredrika von Essen OK Linné           ej start 
     Emelie Blomster      OK Linné          Sofia Isacsson     OK Linné           ej start 
     Elsa Inglander       IK Hakarpspojkarn Vera Lundgren      IK Hakarpspojkarna ej start 
     Sara Josarp          FK Friskus Varber Malin Robertsson   Sundbybergs IK     ej start 
     Olivia Carlsten      Avesta OK         Felicia Wall-Bermu Avesta OK          ej start 



D10  (62)        3.4 km   10 K               

   1 Emmy Fredriksson     Korsnäs IF OK     Jonna Jungåker     Korsnäs IF OK         24:23 
   2 Gabriella Bergander  IK Vista          Sophia Björnlinger Eksjö SOK             26:23 
   3 Johanna Hagström     Falköpings AIK OK Vilma Blennow      Falköpings AIK OK     26:30 
   4 Klara Axelsson       Markbygdens OK    Klara Ask          Markbygdens OK        27:23 
   5 Elin Granstedt       IK Hakarpspojkarn Ebba Envall        IK Hakarpspojkarna    29:54 
   6 Stina Nordin         Sundsvalls OK     Hanna Hugosson     Sundsvalls OK         31:08 
   7 Lovisa Martinsson    OK Tyr            Tilda Andersson    OK Tyr                31:27 
   8 Alice Aroneng        Bredareds IF      Sofia Grahn        Hestra IF             33:20 
   9 Tova Olsson          Grycksbo IF OK    Ellen Saras        Grycksbo IF OK        33:50 
  10 Frida Peterson       Älvdalens IF OK   Carolina Olsson    Älvdalens IF OK       34:51 
  11 Sofia Eriksson       Stora Tuna OK     Lisa Dammvik       Stora Tuna OK         34:53 
  12 Lisa Eriksson        Strängnäs-Malmby  Jonna Fors         OK Grip               35:23 
  13 Isabelle Aguirre     OK Kolmården      Lisa Berggren      OK Kolmården          35:54 
  14 Vilma von Krusenstie OK Kåre           Matilda Melén      OK Kåre               36:36 
  15 Emilia Östlund       OK Kolmården      Cornelia Andersson OK Kolmården          37:45 
  16 Tua Söderström       OK Kolmården      Tora Westerberg    OK Kolmården          37:49 
  17 Malin Nyman          OK Tyr            Emma Bergman       OK Tyr                38:20 
  18 Kajsa Schöien-Fritio OK Tyr            Elin Ransjö-Zander OK Tyr                38:27 
  19 Moa Wästblad         OK Ravinen        Matilda Forsberg   OK Ravinen            39:05 
  20 Ebba Leickt          Tullinge SK       Amanda Blomdahl    Tullinge SK           39:14 
  21 Emma Pettersson      OK Roxen          Maya Hyland        Stjärnorps SK         39:39 
  22 Amanda Kleijn        Södertälje-Nykvar Alva Bergqvist     Södertälje-Nykvarn    39:41 
  23 Evelina Östberg      Karlsbyhedens IK  Moa Göransson      Karlsbyhedens IK      40:00 
  24 Erika Duhlbo         IFK Moras OK      Sara Eriksson      IFK Moras OK          40:24 
  25 Stina Lindberg       OK Djerf          Maja Welander      OK Djerf              40:56 
  26 Hanna Persson        Tumba-Mälarhöjden Fanny Lejdegård    Tumba-Mälarhöjden     41:39 
  27 Isa Halvarsson       Stora Tuna OK     Linn Lindkvist     Stora Tuna OK         42:45 
  28 Märta Skog           Tullinge SK       Hanna Tynong       Tullinge SK           43:33 
  29 Johanna Lundqvist    OK Vargen         Elin Nordlund      Piteå IF              44:07 
  30 Elsa Holmgård        Kils OK           Amanda Mellerdal   Kils OK               45:10 
  31 Julia Knutsson       Boxholm-Mjölby OL Ida Milton         Boxholm-Mjölby OL     45:12 
  32 Elin Nilsson         Midälva OK        Ann Johansson      Sundsvalls OK         45:47 
  33 Ronja Jungåker       Korsnäs IF OK     Jenny Perérs       Korsnäs IF OK         46:23 
  34 Elin Håll            HJS-Vansbro OK    Sanna Eriksson     HJS-Vansbro OK        46:42 
  35 Emy Zetterberg       Markbygdens OK    Emelie Udd         Markbygdens OK        49:42 
  36 Lina Björklund       Karlsbyhedens IK  Agnes Hjalmarsson  OK Kåre               50:48 
  37 Elsa Andersson       Bredaryds SOK     Moa Hansson        Bredaryds SOK         51:49 
  38 Agnes Lundqvist      Järfälla OK       Emmy Albinsson     Järfälla OK           52:32 
  39 Agnes Jonsson        OK Linné          Malin Isacsson     OK Linné              53:29 
  40 Ellinor Östervall    Tumba-Mälarhöjden Emma Persson       Tumba-Mälarhöjden     55:49 
  41 Noa-Ristin Lagerqvis Grycksbo IF OK    Madelene Andersson Grycksbo IF OK        57:51 
  42 Agnes Hektor         Järla IF OK       Astrid Henriksson  Järla IF OK           57:56 
  43 Julia Andersson      Länna IF          Linnéa Stråle      Länna IF              58:03 
  44 Maja Bergman         OK Ravinen        Tilda Andersson    OK Ravinen            58:30 
  45 Maja Hult            Attunda OK        Karin Jäderberg    Attunda OK            58:33 
  46 Ella Olsson          Grycksbo IF OK    Maria Bergström    Grycksbo IF OK        58:56 
  47 Katrin Sjödén        Älvdalens IF OK   Sanna Sjödén       Älvdalens IF OK       59:00 
  48 Tilde Andersson      Karlsbyhedens IK  Nina Björklund     Karlsbyhedens IK      59:31 
  49 Mikaela Eifrém       Tumba-Mälarhöjden Moa Hill           Tumba-Mälarhöjden     59:40 
  50 Emma Johansson       Linköpings OK     Viktoria Asketun   OK Roxen            1:00:50 
  51 Alma Andersson       Domnarvets GOIF   Stina Nybacka      Domnarvets GOIF     1:07:23 
  52 Johanna Wilander     Karlsbyhedens IK  Maja Björklund     Karlsbyhedens IK    1:08:55 
  53 Jonna Lundbäck       Järfälla OK       Isa Lundqvist      Järfälla OK         1:09:12 
  54 Miranda Wide Irlande Attunda OK        Veronica Redtzer   Attunda OK          1:15:16 
  55 Selma Gumaelius      Waxholms OK       Clara Sturk        Waxholms OK         1:20:38 
  56 Moa Westling         OK Kolmården      Nora Forslund      OK Kolmården        1:23:31 
  57 Elsa Rimhagen        Linköpings OK     Johanna Gustås     Linköpings OK       1:24:31 
  58 Lisa Åkre            Sundsvalls OK     Shanti Söderström  Sala OK             1:24:47 
  59 Annie Söderlund      Karlsbyhedens IK  Elin Eriksson      Karlsbyhedens IK    1:26:45 
  60 Cornelia Lundén      Avesta OK         Hanna Daniels      Avesta OK           1:28:34 
  61 Jessica Fröbom       Karlsbyhedens IK  Alva Sundell       Karlsbyhedens IK    2:12:41 

     Sara Junevik         Leksands OK       Adelina Funke      Leksands OK          Felst.